Cambler

Zapalenie stawów z towarzyszącą chorobą zapalną jelita

Co to jest?

Choroba zapalna jelit (IBD) odnosi się do dwóch chorób - choroby Crohna i wrzodziejące zapalenie okrężnicy - oznaczonych zapalenie jelit. Są one uważane za choroby autoimmunologiczne, w których układ odpornościowy mylnie atakuje jelita i inne części ciała, choć jest to udowodnione.

Niektórzy pacjenci z chorobą zapalną jelit ma typu zapalenia stawów, które jest podobne do reumatoidalnym zapaleniu stawów w niektórych sposobach. Jednak, są pewne istotne różnice. Z zapalenia stawów związanego z IBD, zapalenie ma tendencję do obejmują tylko kilka dużych stawów, a nie wydaje się wiązać z obu stron korpusu jednakowo. Na przykład, może to mieć wpływ na kolana z jednej strony i kostkę na inne. W reumatoidalnym zapaleniu stawów, więcej stawów, zwłaszcza małe w dłoni i nadgarstku są zaangażowani i stawów po obu stronach ciała wpływa jednakowo. Przeciwciała często stwierdzaną we krwi osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, nie są zwykle obecne we krwi osób z IBD zapalenie stawów. W przeciwieństwie reumatoidalnym zapaleniem stawów, zapaleniem stawów związanym z IBD mogą wpływać na dolnej części kręgosłupa, zwłaszcza stawów krzyżowo-biodrowych, i wiąże się z określonym genem (zwany HLA-B27).

Problemy jelit wywołane przez choroby zapalne jelit pojawiają się zwykle na długo przed rozwojem zapalenia stawów. Pojawia się niekiedy stawów pierwszy i zapalna choroba jelita diagnozuje miesięcy lub nawet lat później.

Objawy

Obok symptomów IBD w przewodzie pokarmowym (np. krwawy biegunka, skurczowy ból brzucha i gorączki ), osób z zapaleniem stawów IBD, ból, opuchlizna, sztywności (w szczególności rano) w tych połączeniach, które są gorące. Objawy zazwyczaj zmieniać się w czasie, lepiej lub gorzej czasem. Często, choć nie zawsze, wspólne objawy koreluje z objawami jelita, to znaczy przeguby są bardziej bolesne i spęcznienia, a gdy objawy żołądkowo-jelitowe są gorsze. Typowe dolegliwości to m.in. niski ból pleców, który jest gorszy rano i lepiej, gdy ćwiczysz, ograniczony wspólny projekt i żelowanie, co oznacza coraz bardziej sztywność po nie porusza wiele.

Diagnoza

Nie ma testu, które potwierdzają rozpoznanie stawów związane z zapalną chorobą jelit. Lekarz zapyta o historii medycznej, w szczególności, czy masz chorobę zapalną jelit. On lub ona będzie szukać typowych objawów, i zbada cię szukać zapalnie stawów.

Przewidywany czas trwania

Zapalenie stawów związane z IBD bywa przewlekłe (długotrwałe), choć może lepiej i gorzej z czasem. Rzadko, niektóre zabiegi mogą powodować zapalenie stawów ustępują lub nawet odejść. Na przykład, jeśli pacjent z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego ma kolektomię (usunięcie jelita grubego), zapalenie stawów może zniknąć.

Zapobieganie

Nie jest znany sposób zapobiegania IBD zapalenie stawów.

Leczenie

Nie istnieje pojedynczy najlepiej leczenia zapalenia stawów związanego z IBD. Ból może być zastąpiony przez niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), takie jak ibuprofen lub naproksen. IBD mogą powodować krwawienie z przewodu pokarmowego, co może pogorszyć starszego leków, które rozrzedza krwi, obejmujące większość NLPZ. Każda NSAID może pogorszyć zapalenie jelit spowodowane przez chorobę zapalną jelit.

Dla cięższych przypadkach, iniekcje kortykosteroidów w zapalnie stawu może zapewnić szybki, choć często tymczasowe, ulgę. Inne leki, które mogą pomóc obejmują te, które mogą być przepisywane na choroby jelit, takie jak sulfasalazyna (Azulfidine), azatiopryna (Azasan, Imuran) lub kortykosteroidy doustne. Leki stosowane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, takie jak metotreksat, metotreksat (Folex LPF, Rheumatrex) mogą również być skuteczne. Wreszcie nowe leki, takie jak zastrzyki adalimumab (Humira), certolizumab pegol (Cimzia), etanercept ( Enbrel ) i infliksymab ( Remicade ) mogą być bardzo skuteczne dla IBD zapalenie stawów. Infliximab, adalimumab i pegol są dopuszczone do ciężkiej choroby Crohna, ich zastosowanie może zwiększyć zapalenie stawów a także zapalenie jelita grubego.

Jeśli stawy stają się poważnie uszkodzony, wspólne zabiegi chirurgiczne, w tym stawu, może pomóc.

Ważne jest, aby zachować równowagę między spoczynku i podczas wysiłku. Lekarz może skierować pacjenta do fizjoterapeuty, terapeuty zajęciowego lub podiatry. Szyny, wkładki do butów lub szelki mogą przynieść ulgę w sposób, że leki nie mogą.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Zadzwoń do lekarza, jeśli masz objawy IBD (w tym przewlekłe biegunki, skurczowy ból brzucha, utrata masy ciała lub niezamierzone powtarzającego gorączka ) lub zapalenia stawów (w tym bóle stawów, obrzęk lub ograniczonego ruchu).

Rokowanie

Z leczenia, perspektywy dla IBD zapalenie stawów jest na ogół dobra, chociaż choroba jest dość zmienna. Ciężkie przypadki mogą być związane ze znacznym uszkodzenia stawów i potrzeby operacji w ciągu roku lub dwóch, podczas gdy w innych przypadkach są znacznie łagodniejsze.

Dodatkowe informacje

Crohna i colitis fundamentem Ameryki
386 Park Ave. Południe
17th Floor
New York, NY 10016
Numer bezpłatny: 1-800-932-2423
http://www.ccfa.org/

Narodowy Instytut cukrzycy i zaburzeń przewodu pokarmowego i nerek
Urząd Komunikacji i Public Liaison
Budynek 31, sala 9A04
31 Center Drive, MSC 2560
Bethesda, MD 20892-2560
Telefon: 301-496-4000
http://www.niddk.nih.gov/

Europejskie Kolegium Reumatologii
1800 Century Place
Suite 250
Atlanta, GA 30345-4300
Telefon: 404-633-3777
Fax: 404-633-1870
http://www.rheumatology.org/

Arthritis Foundation
PO Box 7669
Atlanta, GA 30357-0669
Telefon: 404-872-7100
Numer bezpłatny: 1-800-283-7800
http://www.arthritis.org/