Cambler

Zrozumienie związane MS-zmęczenie

Jeśli masz stwardnienie rozsiane (MS), są szanse, można odczuwać zmęczenie. Około 80 procent osób z SM są myśli do walki to potencjalnie blokujący i przytłaczającą objaw.

Ale nie musisz żyć z tym problemem. W rzeczywistości, istnieje wiele działań, które można podjąć w celu zmniejszenia uczucia zmęczenia i zwiększyć swoją energię. Uznając zmęczenie jako objaw rzeczywistym i skupiając się na konkretnych sposobów, aby go poprawić, masz prawo czuć się lepiej każdego dnia.

Wiele przyczyn zmęczenia

Jest to nie tylko jeden z powodów, że ludzie z SM czuje się zmęczony. Zmęczenie może wynikać z wielu czynników. Poprzez zrozumienie przyczyny problemu, ty i twój lekarz lepiej zarządzać. Oto najczęstsze przyczyny zmęczenia u osób z SM i pewne kroki, aby omówić z lekarzem:

Zły sen. Inne objawy SM, takie jak problemy z pęcherzem lub nocne skurcze mięśni, może przerwać sen i powodują brak snu. Aby pomóc, należy poprosić lekarza o możliwości leczenia na objawy, które cię okraść dobrze przespanej nocy. Tymczasowe stosowanie leków snu może również pomóc.

Depresja. Depresja to powszechne wśród osób z SM. To może być związane z zaburzeniami snu i nawyków żywieniowych, jak również ogólne niskie uczucia-wszystkie z nich są związane z zmęczenia. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w depresji, ważne jest, aby szukać pomocy od razu. Lekarz może agresywnie traktować depresję z doradztwa i leków.

Problemy nerwowe. Niektóre osoby z SM doświadczają anormalnego ostrzał nerwów, które mogą powodować osłabienie rąk i nóg. Potem, gdy używasz kończyn, takich jak ciągły podczas składania prania lub iść na spacer, można poczuć się zmęczony. Biorąc okresowych przerw może pomóc, ale do budowania wytrzymałości i zmniejszy zmęczenie, spróbuj ćwiczeń. Umiarkowane ćwiczenia mogą naprawdę zwiększyć wytrzymałość i wzmocnienie mięśni. Porozmawiaj z fizjoterapeuta, który specjalizuje się w MS. On lub ona może dostosować program ćwiczeń do swoich potrzeb.

Znużenie. Najczęstszy rodzaj zmęczenia wśród osób z SM nazywa się znużenie. Znużenie nie jest całkowicie zrozumiała, ale wydaje się wynikać z reakcji chemicznej w mózgu. Powoduje to nagły i przytłaczające zmęczenie, że pogarsza się w ciągu dnia i może być spotęgowane przez ciepło lub stres.

Ilość lekarstwa zostały pokazane w celu zwalczania znużenie. Amantydynę (Symmetrel) to lek, który wpływa na układ nerwowy. Niektóre leki przeciwdepresyjne, takie jak fluoksetyna (Prozac), paroksetyna (Paxil) i sertralina (Zoloft), może pomóc, nawet jeśli nie jesteś w depresji. Można również stosować leki pobudzające takie jak metylofenidat (Ritalin). Zapytać lekarza, czy lek może być właśnie dla Ciebie.

Masz moc, aby zwiększyć energię

Niezależnie od tego, co jest przyczyną Twojego zmęczenia, istnieje wiele sposobów, można zwiększyć poziom energii. Porozmawiaj z fizjoterapeuta, który może uczyć się strategii, aby lepiej oszczędzać energię i sugerują urządzeń wspomagających, które czynią niektóre zadania mniej męcząca. Biorąc zmęczenie poważnie i czyni wysiłki, aby ją zmniejszyć mogą pomóc poczuć się lepiej każdego dnia.

Główne dania na wynos

  • Około 80 procent osób z SM do czynienia ze zmęczeniem.

  • Typowe przyczyny to zły sen, depresję, problemy nerwowe, a reakcje chemiczne w mózgu zwane znużenie.

  • Fizjoterapeuta może nauczyć się, jak oszczędzać energię i wykorzystywać pomocnych urządzeń wspomagających.