Cambler

Zapalenie zatok

Ponad 20 mln osób będzie miało co najmniej jedną walkę z zatok w tym roku. Większość będzie niewygodne, a wiele stracisz pracę lub szkołę. Prawie wszystko odzyska, ale niefortunne niewielu może wystąpić poważne powikłania. Jeśli rozumiesz zapalenie zatok, można zmniejszyć ryzyko rozwoju problem - a jeśli strajki zapalenie zatok, to wiesz, jak przyspieszyć powrót do zdrowia i zmniejszyć ryzyko powikłań.

Zatok

Zatok są wypełnione powietrzem komory znajduje się w kościach twarzy, ponieważ otaczają nos, znane są również jako "zatok przynosowych." Każdy z nas ma cztery pary zatok (patrz rysunek).

Każdy z zatok jest wyłożona przez membranę, która wytwarza śluz. Gdy jesteś zdrowy, śluz jest cienki, wodnisty płyn, który przepływa swobodnie z zatok w górnej części nosa. Ale kiedy dochodzi do stanu zapalnego zatok, śluz staje się gęsty i lepki, więc nie może przepływać przez maleńkie otwory, zwane Ostia, które prowadzą do nosa. Płyn gromadzi się w zatokach, co powoduje ciśnienie i ból - i tak po prostu, że masz zapalenie zatok.

Zatok

Zatok

Twoje cztery pary zatok są wypełnione powietrzem komory znajduje się w kościach wokół nosa. Zatok czołowych są za czoło, zatok szczękowych są za kości policzkowe, te sitowy zatok są za mostem nosa oraz zatoki klinowej są głębiej w czaszce za nos.

Co powoduje zapalenie zatok?

Zapalenie zatok jest infekcja spowodowana przez bakterie. Każdy z nas port miliony bakterii w naszym nosem, a wielu z nas ma jeden lub więcej bakterii, które powodują zapalenie zatok. Bakterie te są nieszkodliwe nosa i nie trzeba nawet spowodować problemy przy kilku pełzanie do zatok, pod warunkiem, że odprowadzenie z powrotem do nosa. Ale jeśli drenaż zatok jest zablokowane, bakterie mnożą i zakażenia przyczyną. Zablokowanie wąskich kanałach zatok opróżniania jest głównym powodem mamy zapalenie zatok, i odbudowa odwodnienia jest kluczem do leczenia.

Co powoduje zapalenie zatok?

Przeziębienie jest wiodącym winowajcą. Przeciętny dorosły dostaje 02:58 przeziębienia lat, a przeciętne dziecko dostaje sześć do 10. Przeziębienia są wywoływane przez wirusy, a nie bakterie, a antybiotyki są bezużyteczne w leczeniu. Jednakże, zimny wirusy wytworzenia obrzęk tkanek nosa, które może czasami blokowania zatok. Przeziębienia również zmienić śluz, uniemożliwiając jej normalną pracę robi bakterii odłowu.

Może masz jakieś ciśnienie zatok, gdy pojawi się zimno, ale to nie znaczy, że ma zapalenie zatok lub potrzebujesz antybiotyk. Tylko około jedna zimna na 100 prowadzi do zapalenia zatok, a można zrobić kursy pracować dla Ciebie, wykonując to, czego potrzeba, aby utrzymać zatok opróżniania (patrz poniżej). Możesz również pomóc przyczyny poprzez dmuchanie nosa delikatnie bez ściskając go mocno, energiczne dmuchanie może zmusić bakterie się do zatok.

Wiele innych rzeczy może blokować zatok i prowadzić do infekcji. Lista obejmuje alergię, dym papierosowy i inne opary drażniących, zmiany ciśnienia barometrycznego podczas pływające lub nurkowania, polipów nosa i skrzywioną przegrodę nosową.

Objawy

Bolesne ciśnienie jest głównym objawem. W zależności od sinusoidalnego zaangażowany, ból w czole (przedni zatok), przez policzek i w górnej szczęki i zębami (zapalenie zatok szczękowych), za oczu (sitowych lub klinowych), lub na górnej części głowy (klinowych). Ból zatok zwykle wzrasta, gdy zginać się do przodu.

Przekrwienie błony śluzowej nosa i gruby, ciemny kolor wydzielina z nosa są także wspólne. Gdy śluz spływa do gardła z tyłu nosa, zauważysz, nieprzyjemny smak, a może masz nieświeży oddech lub kaszel. Może czasowo stracić poczucia zapachu i smaku. Wreszcie możesz poczuć gorączkę, obolała i zmęczona.

Diagnoza

W większości przypadków lekarz może zdiagnozować zapalenie zatok, po prostu pytając o objawy. Jeśli naciśnięcie nad zatok powoduje ból, zapalenie zatok może. Tomografia komputerowa może być bardzo pomocne, jeśli zapalenie zatok jest niezwykle ciężka lub jeżeli lekarz podejrzewa komplikacje; zwykły rentgenowskie są mniej przydatne. ENT (ucho, nos i gardło) specjaliści mogą zdiagnozować zapalenie zatok, patrząc do nosa z zakresu.

Leczenie: promowanie drenaż

Wiele osób z zapaleniem zatok odzyska szybko i całkowicie, bez antybiotyków, promując po prostu odwadnianie. Oto co należy zrobić:

 • Pij dużo wody. Dobre nawodnienie pomaga utrzymać śluzu cienkie i luźne.

 • Wdychać pary. Utrzymywał się w gorącym prysznicem. Gotować czajnik, wlać wodę do garnka, i stawali na patelnię z ręcznikiem na głowie, aby wdychać pary. Nawet gorąca herbata czy rosół pomoże; tajny składnik jest para wodna. Tak czy inaczej, wdychać Steam trzy do czterech razy dziennie.

 • Sen z głową podwyższone. Jeśli twój ból jest tylko z jednej strony, z boku spać bez bólu twojej twarzy na poduszce.

 • Użyj leki obkurczające błonę śluzową. Tabletki zawierające pseudoefedrynę lub fenylefrynę są bardzo pomocne, ale może czasem podnieść ciśnienie krwi, przyspiesza tętno, lub powodować zdenerwowanie i utrzymać się w nocy. Spraye do nosa zawierające fenylefrynę lub oksymetazolinę nie mają tych skutków ubocznych, ale jeśli ich używać zbyt często lub zbyt długo, nos może stać się rozdrażniony lub zależne od nich.

 • Zapytaj swojego lekarza o receptę sprayów do nosa zawierających sterydy, szczególnie, jeśli masz alergie lub jeśli zapalenie zatok jest uparty.

 • Używać soli (sól wody) Spray do nosa, aby rozluźnić śluz i płukania zatok.

 • Unikaj leki przeciwhistaminowe. Są idealne dla alergików i kiedy wody do nosa z zimna, ale robią gęsty śluz i trudne do drenażu, ostatnią rzeczą, którą chcesz się zapalenie zatok.

 • Ciepły okład na twarzy może ukoić ból zatok. Over-the-counter leki przeciwbólowe, takie jak aspiryna lub paracetamol pomaga zmniejszyć ból i gorączkę.

Antybiotyki

Możesz być zaskoczony, że antybiotyki nie są wymienione jako pierwszy krok w leczeniu. Po części dzięki agresywnych reklam telewizyjnych i czasopism, większość pacjentów z zapaleniem zatok oczekiwać antybiotyki, a większość lekarzy dostarcza im. Rzeczywiście, antybiotyki były wielkim krokiem naprzód w leczeniu zapalenia zatok - ale nie będzie działać, chyba dobry drenaż jest osiągnięty, a jeśli dobry drenaż jest osiągnięty, antybiotyki często nie są konieczne.

Dobre, jak są, antybiotyki mają potencjalne wady. Mogą one wywołać reakcje alergiczne i powoduje efekty uboczne. Powszechne stosowanie antybiotyków zachęca do rozprzestrzeniania się bakterii opornych na antybiotyki ("superbugs"). I wiele z tych leków są drogie.

Mimo to, jeśli nie poprawi się zapalenie zatok z dwóch do czterech dni leczenia odwadniającego - lub, jeśli jest to bardzo ciężkie, aby rozpocząć - lekarz powinien przepisać antybiotyk. Wiele z nich jest dostępnych. Ponieważ często oporne bakterie zapełnić nosa i zatok, to logiczne, aby skorzystać z jednej z nowszych antybiotyków, które można kierować opornych bakterii. Ale logiczne czy nie, liczne badania wykazały, że starsze, tańsze antybiotyki są tak skuteczne, jak nowsze, bardziej wyszukane leki, które atakują odpornych bakterii. Powód: drenaż jest ważniejsze niż antybiotyki w większości przypadków niepowikłanym zapaleniu zatok. I z tego samego powodu, badania kliniczne wykazały, że leczenie antybiotykiem do tylko trzy do siedmiu dni jest ogólnie skuteczna, jak tradycyjne 10 - do 14-dniowego leczenia w nieskomplikowany ostrego zapalenia zatok.

Wiele bakterii może powodować ostre zapalenie zatok, najczęściej obejmują niektóre z przerażających nazwach takich jak pneumokoki, Streptococcus, Haemophilus i Moraxella. Chyba że masz przebicie zatokowego (inwazyjne testy, które rzadko wykonywane przez laryngolodzy chyba niezwykłe organizmy lub powikłania są podejrzane), naprawdę nie ma sposobu, aby wiedzieć, które bakterie są przyczyną zapalenia zatok. Hodowle swoimi śluzu lub nosa - nawet jeśli są one otrzymywane przez wziernika nosowego - nie są pomocne, ponieważ są zawsze skażone przez wiele bakterii, które żyją w każdym nosa.

Z powyższych uwag, wielu specjalistów chorób zakaźnych zalecane początkowe leczenie jednego z starych standbys, np. trimetoprim-sulfametoksazol (połączenie, które zawiera sulfonamidy lek), amoksycylina (typu penicyliny) lub doksycyklina (typu tetracykliny ). Jeśli nie są - lub gdy pacjent jest nadzwyczaj źle na początku - lekarze mogą obracać amoksycyliny do kwasu klawulanowego lub-chinolonu (np. lewofloksacyny) makrolidu (takich jak azytromycyna) lub cefalosporyny (takie jak cefuroksymu).

Komplikacje

Zatok są otoczone struktur krytycznych, w tym mózgu, oczu i czaszki. W rzadkich przypadkach, zakażenia zatok może rozprzestrzeniać się na jednym z tych obszarów. Niezwłocznie powiadomić lekarza, jeśli zapalenie zatok gorzej z jednego lub więcej z tych objawów ostrzegawczych:

 • Wysoka gorączka

 • Ciężkie bóle głowy

 • Mentalne zamieszanie lub sztywność karku

 • Obrzęk policzka, czoła lub podniebienia

 • Spuchnięte, czerwone, bolesne oko

 • Zaburzenia widzenia

 • Trudności w oddychaniu, przełykaniu lub mówienia.

Na szczęście, żaden z tych problemów jest to prawdopodobne. Nadal służą one przypominają nam, że zapalenie zatok jest nie tylko lekki katar. Pacjenci z osłabionym układem odpornościowym zawsze wymagają dokładnej oceny medycznej i leczenia zapalenia zatok.

Przewlekłe zapalenie zatok

Zapalenie zatok, które trwa dłużej niż trzy tygodnie lub powtarza się więcej niż trzy razy w roku, nazywa się przewlekłe zapalenie zatok. Najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia zatok jest niewłaściwie leczone ostre zapalenie zatok - i od diagnostyki i leczenia ostrego zapalenia zatok poprawiły się tak bardzo, przewlekłe zapalenie zatok jest mniej powszechne niż dawniej.

Większość pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok, powinny korzystać z oceny ENT, w tym endoskopii i tomografii komputerowej. To dlatego, że problemy anatomiczne, takie jak polipy nosa lub skrzywioną przegrodą są często odpowiedzialne. Ponieważ alergie występują również w wielu przypadkach, badania alergii mogą pomóc.

Uporczywy wyciek z nosa i przekrwienie są główne objawy przewlekłego zapalenia zatok. Chyba nawrotów ostrego zapalenia zatok rozwijać, ból głowy i gorączka są minimalne.

Oprócz bakterii, które wywołują ostre zapalenie zatok, Staphylococcus, bakterie beztlenowe i grzyby mogą spowodować przewlekłe zapalenie zatok. Antybiotyki mogą być pomocne, szczególnie dla flary, ale są one mniej ważne niż irygacji nosa, obkurczające i receptę aerozolu do nosa. Jeśli występują alergie, leki przeciwhistaminowe mogą pomóc. W ciężkich przypadkach steroidy doustne mogą być konieczne. Tak jak w przypadku ostrego zapalenia zatok, kluczem do skutecznego leczenia jest drenaż. W przypadku przewlekłego zapalenia zatok, chociaż może być potrzebna chirurgia. Twój lekarz może usunąć ENT polipy nosa, wyprostować skrzywioną przegrodę, lub użyj chirurgii endoskopowej otworzyć dobry kanał odpływowy między zatok i nosa.

Żyć z zatok

Miło jest wiedzieć, że tomografia komputerowa, endoskopii i chirurgii są dostępne do oceny i leczenia ostrego zapalenia zatok i skomplikowane uparty przewlekłe zapalenie zatok. Na szczęście, garden-odmiany ostre zapalenie zatok odpowie na wiele prostszych metod leczenia.

Aby chronić swoje zatoki, pobyt dobrze nawodniony. Unikaj dymu tytoniowego i drażniące opary. Jeśli masz alergie, starają się unikać rzeczy, które wywołują objawy. Jak najlepiej, aby uniknąć przeziębienia przez mycie rąk poprawnie i utrzymując odległość od zimnych cierpiących. Kiedy złapiesz przeziębienie, wydmuchać nos prawidłowo utrzymać bakterie z powodzi do zatok. Leczeniu objawów zapalenia zatok szybko z inhalacji parowej, leki obkurczające błonę śluzową nosa i nawadniania. Jeśli nie odzyskać zgodnie z oczekiwaniami - lub jeśli masz poważne zapalenie zatok lub objawów ostrzegawczych - do lekarza na antybiotyki i ewentualnie sterydy do nosa.

Lekarze nie są pewni, dlaczego mamy zatok lub co robią dla nas, ale nie wiem, co może pójść nie tak z nimi. Ostre zapalenie zatok jest powszechne i niewygodne. Ale jeśli wiesz, jak zachować otwarty i opróżniania zatok swobodnie, możesz zachować je zdrowe i szczęśliwe.