Cambler

By the way, lekarz: powinienem dostać częściowej wymiany stawu kolanowego?

Pytanie: Jestem 55 i mają zły prawe kolano z gry wiele sportów. Jestem zainteresowany w uzyskaniu częściowej wymiany stawu kolanowego. Słyszałem, że ożywienie jest krótszy, a wynik jest lepszy niż całkowita wymiana. Co o tym sądzisz?

A. Pierwsza decyzja, że ty i twój ortopeda trzeba zrobić to czy nie trzeba operacji. Endoprotezoplastyka działa przeciwbólowo i pomoże kolana lepiej funkcjonować. Jeśli ból kolana uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności - chodzenie, wchodzenie po schodach, lekkiej pracy stoczni - wymiana powinny być uwzględnione.

Ale wiele flag w górę, jeśli myślisz, że wymiana pozwoli Ci powrócić do odtwarzania energicznych sportów. Nie kolanowego, pełnej lub częściowej, należy poddać wpływ załadunek - walenie, które występuje podczas uruchamiania lub przeskoczyć. Endoprotezoplastyka będzie rozluźnić, a jej części zużywają się szybciej, więc to prawie na pewno nie będzie trwać tak długo. Stawu kolanowego naprawdę nie są rozwiązaniem dla osób z zapaleniem stawów kolan, którzy chcą wrócić do czasów, kiedy mogą działać na mile lub odtworzyć dysk gry pick-up koszykówki.

Określenie "kolanowego" może wyczarować pojęcia, że ​​cały staw jest zastępowany. W rzeczywistości, działanie może najlepiej być uważane za jeden z głównych nawierzchni, która zastępuje chrząstki, która w zdrowej kości udowej, kolana, pozwala (udowej) rzepki (jabłko) i piszczel (goleń) gładko przejść ze sobą bez bólu.

W całkowitej wymiany stawu kolanowego, części kości udowej i piszczeli, które spotykają się tworząc spoinę są odcięte i pokryte protez przywrócić płynny ruch. W częściowe zastąpienie używanego przy zapaleniu stawów, zwyrodnienie chrząstki jest bardziej zlokalizowane, mniejsze części kości udowej i piszczeli są odcięte i powrócił.

Kolanowego

Kolanowego

Jak pan powiedział, odzysk z częściowego zastąpienia jest krótszy i zakres ruchu potem jest lepiej. Ale jest wiele kontrowersji na temat, kto powinien otrzymać. Nie są dobrze dostosowane dla osób z bardzo pochylonymi lub zapukał kolana. I są one dobrym wyborem tylko wtedy kolano wciąż zawiera sporo zdrowej chrząstki.

Dla kogoś w twoim wieku, jedna ważna rzecz, aby myśleć o to, jak długo będzie trwać kolanowego. Większość badań wskazuje, że całkowite stawu kolanowego dłużej niż partials ponieważ elementy mocujące protezy do kości są mniej prawdopodobne, aby rozluźnić. Inny problem: chrząstki, która nie została zastąpiona początkowo ponieważ to było w dobrym stanie może stać się chore i artretyczne później, więc ludzie w końcu z bólem kolana, że ​​wymiana miała się pozbyć.

To prawda, że ​​jeśli wymiana nie powiedzie się, można mieć to przerobione - procedurę ortopedów wywołać zmianę. Oczywiście, istnieje wiele powodów, że chcesz uniknąć rewizji, jest to poważna operacja, po wszystkim. Ale jeden duży wadą jest to, że drugi zestaw protez zwykle nie będzie trwać tak długo, jak pierwszy. Gdy pierwszy zestaw rozluźnia się, tkanka kostna ulega uszkodzeniu, tak nowy zestaw często nie mogą być przymocowane już tak mocno do kości. W wyniku tego, zmiany nie trwa dłużej i może zawierać tyle ulgę jako początkowe wymiany.

Należy, oczywiście, rozważyć plusy i minusy wymiany stawu kolanowego z lekarzem. I to jest zawsze dobry pomysł, aby uzyskać drugą opinię na coś tak dużego jak kolanowego.

Ale myślę, że częściowe zastąpienie w młodego pacjenta, który chce wrócić do energicznych sportów jest prawdopodobnie konfiguracja nowego kolana, że ​​nie potrwa długo - i nie jest to dobry pomysł.

- Donald T. Reilly, MD Harvard Health Letter Redakcja New England Baptist Hospital, Boston