Cambler

By the way, lekarz: w jaki sposób promieniowanie powodować raka tarczycy?

Jak promieniowanie powodować raka tarczycy?

Pytanie: Co to ​​promieniowanie powoduje raka tarczycy? Co z kuchenek mikrofalowych i radiologiczne zębów?

A. gruczoł tarczycy kształcie motyla usytuowany w przedniej części szyjki poniżej krtani. W porównaniu do wielu innych narządów, tarczycy jest szczególnie wrażliwy na niektóre rodzaje promieniowania. Przykładowo, promieniowanie rentgenowskie i promieniowanie terapii maszyn i radioaktywnymi atomami są połączone zarówno łagodnych jak i złośliwych nowotworów tarczycy. Młodszy wiek ekspozycji oraz większa i bardziej kierować dawkę, bardziej prawdopodobne jest to, że guz tarczycy rozwija się w wieku dorosłym.

Z radioterapii, ryzyko tarczycy jest największa, gdy te głowy i szyi tkanki są narażone bezpośrednio na wiązkę promieniowania. Z badania radiologiczne zębów, które są diagnostyczne, tarczycy jest zazwyczaj zabezpieczony ołowiany fartuch (każda dawka jest bardzo mała, ale efekty mogą być spełnione łącznie). W Europie, promieniowanie użyto podczas 1940 i 50. w leczeniu chorób przewlekłych, takich jak cystic trądzik i grzybiczych zakażeń skóry głowy u dzieci i młodzieży. Promieniowanie spiekanych pręty były wstawione przez nos kurczyć migdałki i migdałki. Osoby, które otrzymały takie zabiegi, jak dzieci są narażone na większe ryzyko raka tarczycy w wieku dorosłym i powinna poddawać się regularnym badaniom tarczycy. Ekspozycja na wysokie dawki promieniowania dla dorosłych nosić mniejsze ryzyko zachorowania na raka tarczycy.

X-ray i fallout jądrowej są przykłady promieniowania jonizującego, które wytwarza wystarczająco dużo energii, aby powodować zakłócenia w atomach. Promieniowanie jonizujące może spowodować uszkodzenie DNA w komórce, co może prowadzić do śmierci komórek lub wyzwalania mutacji powodujących raka.

Jesteśmy narażeni na promieniowanie z naszego środowiska na co dzień - od słońca, przestrzeni kosmicznej i skorupie ziemskiej. Mamy atomów promieniotwórczych w naszych ciałach. Mniej więcej 80% naszej całorocznej ekspozycji pochodzi z takich źródeł naturalnych. Podczas studiów w ogólnej ekspozycji na promieniowanie ludzi, naukowcy wykorzystują jednostkę o nazwie millisievert (mSv). Przeciętny Europejczyk jest narażony naturalnie do 3 mSv rocznie. Dla porównania, osoba dostaje od 0,06 mSv stomatologicznych zdjęć rentgenowskich, 0,08 mSv ze RTG klatki piersiowej i 0,10 mSv z mammografii. Dla większości dorosłych, korzyści z x-ray przewyższają ryzyko tej małej dodatkowej ekspozycji.

Mikrofale nie powodują raka tarczycy. Są formą promieniowania niejonizującego, a tym samym nie może jonizują tkanki. Kuchenki mikrofalowe wykorzystują fale o niskiej częstotliwości energii elektrycznej i magnetycznej do produkcji ciepła do gotowania potraw. Oni nie robią jedzenie radioaktywnych, ani nie wywołują raka, powodując mutacje genetyczne. W tej chwili mamy niewiele informacji na temat skutków zdrowotnych długotrwałego narażenia na takie mikrofal niskiego poziomu.

Promieniowanie ultrafioletowe, światło widzialne, promieniowanie podczerwone i fale radiowe są inne formy promieniowania niejonizującego. Rak tarczycy nie jest związany z tymi typami promieniowania.

- Celeste Robb-Nicholson, MD redaktor naczelny Harvard kobiet zdrowie zegarek