Cambler

Raka tarczycy

Co to jest?

Rak tarczycy niekontrolowany wzrost komórek nieprawidłowych w tarczycy. Tarczyca jest w kształcie motyla. Jest on umieszczony pod jabłka Adama w przedniej części szyjki. Większość przypadków raka tarczycy można wyleczyć.

Jedną z funkcji tarczycy jest wytwarzania hormonu tarczycy, które wymagają jodu. Gruczołu gromadzi jodu z żywności, koncentraty, i produkuje hormonów tarczycy. Lekarze często wykorzystują tę ważną funkcję w leczeniu raka tarczycy.

Hormonu tarczycy metabolizm i pomaga regulować poziom energii w organizmie. Nadczynność tarczycy może prowadzić do nadpobudliwości, z "trema" i nieregularny rytm serca, niedoczynność tarczycy, zmęczenie i ospałość. Może mieć wpływ na raka tarczycy i powodować te zmiany.

Położony na tarczycy są cztery bardzo małe gruczoły zwane przytarczyc. Odgrywają one istotną rolę w regulacji wykorzystania przez organizm wapnia. Nerw, który kontroluje krtani jest bardzo blisko do tarczycy. Jeśli potrzebujesz operacji tarczycy, chirurg musi zidentyfikować i uniknąć uszkodzenia tych struktur. Jeśli nerw jest uszkodzony skrzynki głosowej, na przykład, twój głos może brzmieć zachrypnięty stałe.

Tarczycy ma dwa typy komórek. Produkują hormony, które pomagają regulować funkcje organizmu:

 • Komórki pęcherzykowe produkują hormonu tarczycy o nazwie tyroksyny lub T-4. Kontroluje metabolizm organizmu i mogą mieć wpływ na funkcjonowanie różnych narządów.

 • Ogniwa C, zwany także komórki parafollicular produkują kalcytoninę. Hormon ten pomaga regulować poziom wapnia we krwi.

Istnieje pięć rodzajów nowotworów tarczycy:

 • Raka brodawkowatego (brodawkowatego gruczolakorak) - Jest to najbardziej popularny rodzaj raka tarczycy, co stanowi 75 procent nowotworów tarczycy. Rozwija się z komórek pęcherzykowych i zwykle rośnie powoli. W większości przypadków rak dotyka tylko jednego tarczycy w obu płatach, ale może mieć wpływ zarówno. Rak brodawkowaty rozszerzają się w pobliżu węzłów limfatycznych szyjnych. To może również rozprzestrzeniać się na innych częściach ciała.

 • Rak pęcherzykowy - drugi najbardziej popularny rodzaj raka tarczycy, raka zaczyna się w komórkach pęcherzykowych pęcherzykowych. Często dotyczy tylko tarczycy, ale mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała, zwłaszcza płuc i kości. Jedynie około jednej trzeciej komórek w guzach rozpoczynających pęcherzykowych są nowotworowych. Niektóre nowotwory tarczycy są mieszaniny komórek pęcherzykowych i brodawkowatego.

 • Hürthle nowotwór komórek (pęcherzykowy gruczolakorak) - nowotwór ten słabo poznane Wygląda podobnie do raka pęcherzykowego.

 • Anaplastyczny rak (niezróżnicowany rak tarczycy) - jest to najrzadszy formą raka tarczycy, a to ma najgorsze rokowanie. Naukowcy uważają, że rozwija się ona od istniejącego raka brodawkowatego lub pęcherzykowego. Anaplastyczny rak jest agresywna, szybko rozprzestrzenia się do innych części ciała. Ponieważ tarczycy jest tak blisko rury wiatru (tchawicy), pacjenci z tego rodzaju raka mogą wystąpić nagłe skrócenie oddechu. Mogą one mieć rurka umieszczona w tchawicy, aby pomóc im oddychać.

 • Raka rdzeniastego tarczycy (MTC) - jest to jedyny typ raka tarczycy, który rozwija się z komórek C. Może rozprzestrzeniać się do węzłów chłonnych, płucach i wątrobie, zanim nawet wykryto nieprawidłowe guzek w tarczycy. MTC wytwarza kalcytoninę hormonalnej, jak również białka o nazwie antygen rakowo-płodowy (CEA). Obie te substancje są uwalniane do krwi. Istnieją dwa główne rodzaje MTC: Sporadyczne MTC (80 procent wszystkich przypadków MTC) nie jest dziedziczona. To zazwyczaj rozwija się tylko w jednym płacie tarczycy. Rodzinna MTC (20 procent przypadków) może mieć wpływ na kilka pokoleń tej samej rodziny.

Rzadko, nowotwory pochodzące z tkanki łącznej, mięsaki (węzły chłonne) i (chłoniaki) można rozpocząć w tarczycy. Są one traktowane inaczej niż inne nowotwory tarczycy.

Chociaż naukowcy nie zidentyfikowali dokładnej przyczyny raka tarczycy, niektóre badania wykazały, że osoby narażone na działanie opadów radioaktywnych i wypadków w elektrowniach jądrowych mają większe ryzyko zachorowania na raka tarczycy. Po części wynika to z obecności jodem radioaktywnym. Ponieważ tarczycy ma atrakcją dla jodu, tkanki tarczycy akumuluje tej substancji radioaktywnych. Z biegiem czasu, może powodować raka.

Inni, którzy mają większe ryzyko zachorowania na raka tarczycy należą ludzie, którzy

 • otrzymał wysokie dawki promieniowania dla trądziku lub opuchnięte migdałki jak dziecko

 • mają dietę, która jest bardzo niska w jod

 • pewne choroby chorób, takich jak choroba Cowden i polipowatością rodzinną.

Osoby, które otrzymały radioterapię do klatki piersiowej (w leczeniu choroby Hodgkina, na przykład) mają zwiększoną częstość występowania zaburzeń czynności tarczycy, w tym raka. Jest to tym bardziej prawdopodobne, jeżeli tarczycy zawarty w polu promieniowania. Tacy ludzie muszą przestrzegać przez całe życie w celu oceny czynności tarczycy i sprawdzić na raka.

Niektóre postacie raka tarczycy dziedziczona. Te występują samodzielnie (Odziedziczone MTC) lub jako część zespołu znanego jako rodzinna raka gruczolakowatości wielokrotnej (MEN) typu 2. U pacjentów z MEN 2, rozwijają się nowotwory w innych częściach ciała, takich jak gruczoł nadnercza i obwodowego układu nerwowego.

Niektóre postacie raka tarczycy mogą być spowodowane przez zmiany genetyczne (mutacje), które występują po urodzeniu.

Rak tarczycy jest rzadko, stanowi tylko niewielki procent wszystkich nowotworów. Jednakże, nie uderzać więcej kobiet niż mężczyzn.

Objawy

Zazwyczaj, guzek na szyi jest tylko objawem raka tarczycy. W przypadku wystąpienia innych objawów, mogą one zawierać

 • ból w szyi, które mogą strzelać do uszu

 • trudności w połykaniu

 • chrypka

 • trudności w oddychaniu

 • uporczywy kaszel.

Często pacjent ma objawy, choroby zdiagnozowano na podstawie badań przeprowadzonych z innego powodu.

Jedne z tych objawów nie oznacza, że ​​mam raka tarczycy. Symptomy mogą być spowodowane przez inne choroby. Jeśli masz objawy, należy skontaktować się z lekarzem tak, że problem może być diagnozowane i leczone.

Diagnoza

Lekarz cię zbada, czując szyi ocenić rozmiar i jędrność tarczycy i sprawdzić, grudek i powiększone węzły chłonne. Lekarz może również zamówić następujące badania i procedury:

 • USG tarczycy - W tym teście, fale dźwiękowe, nie rentgenowskie, tworzenia obrazów tarczycy. Zdjęcia mogą pomóc lekarzowi określić, czy guzek jest torbiel lub guza.

 • Fine-needle cienkoigłowa (BAC) z guzka tarczycy - Jeśli lekarz stwierdzi, guzek tarczycy w szyi, może on ustalić, czy jest to rakowe przez robi Fna. Podczas tej procedury, on lub ona wstrzykuje znieczulenie miejscowe w celu znieczulenia skóry nad guzkiem. Następnie, on lub ona wstawia cienką igłę do guza wycofać komórek i płynu. Próbki te są wysyłane do laboratorium i badano pod mikroskopem. W większości przypadków, wynika, że ​​BAC guzka nie nowotworowe (łagodne). Tylko niewielki odsetek próbek FNA są rakowe. W niektórych przypadkach wyniki są podejrzane, co oznacza, że ​​rak może być obecny.

 • Badanie krwi kalcytonina - Lekarz zleci tego badania, jeśli on lub ona podejrzewa MTC.

 • Tarczycy skanowania - Do tego testu, połknąć niewielką ilość substancji promieniotwórczych lub mieć go wstrzykiwać do żyły. Twoja tarczyca wchłania substancję chemiczną. Specjalna kamera umieszczona obok szyi mierzy ilość chemikaliów radioaktywnych w tarczycy. Skany pomaga lekarzy w celu określenia, czy guzki w gruczole aktywnie wytwarzania hormonu tarczycy. Jeżeli ma to miejsce hormonu, raka jest mniejsze. Jeśli masz raka tarczycy, to badanie może ustalić, czy nie rozprzestrzenił się na inne części ciała, zwłaszcza po tarczycy został usunięty chirurgicznie.

 • Tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MRI) - CT wykorzystuje zmodyfikowaną wiązkę rentgenowską, aby przekrojowe obrazy tarczycy i okolicznych struktur. MRI tworzy również obrazy przekroju, komputerowo generowane tarczycy i okolicznych struktur, ale używa dużych magnesów i fal radiowych, nie rentgenowskie.

Tomografia komputerowa stały się popularnym sposobem oceny wielu chorób medycznych. Ponieważ szyjka jest obrazowany w ramach skanowania brzucha, raka tarczycy mogą być wykryte nawet jeśli badanie wykonano z innego powodu.

Przewidywany czas trwania

Rak tarczycy może rozwijać się powoli, pozostając niezauważony przez wiele lat. Podobnie jak w innych nowotworach, będzie w dalszym ciągu rosnąć, dopóki traktuje.

Zapobieganie

Wiele osób nie ma czynników ryzyka raka tarczycy, ale rozwijać go i tak. Dlatego ten nowotwór zwykle nie można zapobiec.

Jednak genetyczne badania krwi może być stosowane do identyfikacji osób, które mają wysokie ryzyko rozwoju rodzinnej rodzajów MTC. Kiedy odziedziczył MTC uderza jednego członka rodziny, wszyscy członkowie rodziny mogą być testowane. Ci, którzy pozytywny test, ale nie ma żadnych objawów raka tarczycy może podjąć decyzję o ich tarczycy usunięte, aby zapobiec chorobom. Po operacji, pacjenci muszą brać hormony tarczycy przez resztę ich życia.

Leczenie

Operacja jest najczęstszym sposobem leczenia raka tarczycy. Chirurg usunie wszystkich nowotworów, a także całość lub część pozostałych tarczycy i okolicznych węzłów chłonnych.

Twój plan leczenia może również obejmować:

 • Terapia hormonem tarczycy - Jeśli cała tarczyca jest usuwana, biorąc hormonów tarczycy leki pomogą przywrócić normalny metabolizm. Pomaga również powstrzymać hormon z przysadki, które mogą przyspieszyć wzrost wszelkich pozostałych komórek rakowych. Trzeba będzie przyjmować tego leku do końca swojego życia.

 • Radioaktywne leczenie jodem - Radioaktywny jod może być stosowany po operacji tarczycy, aby zniszczyć pozostałą zdrową tkankę tarczycy. Może być również używana do zabicia wszelkich pozostałych komórek rakowych lub do leczenia raka, który jest zwracany. Gdy używane do niszczenia zdrowej tkanki, może być traktowany jako ambulatoryjnym z relatywnie niskim poziomem promieniowania. Do zabijania komórek nowotworowych, lekarze użyć znacznie większych dawek, leczenie często odbywa się w szpitalu.

 • Chemioterapia - W tym leczenia, leki przeciwnowotworowe są doustnie lub wstrzykiwany do żyły. Działania niepożądane mogą obejmować utratę włosów, nudności i wymioty. Chemoterapia jest stosowana do leczenia bardziej agresywne nowotwory tarczycy, jak również te, które są uruchamiane.

 • Teleradioterapię - w tym leczeniu, belki o dużej energii promieniowania jest kierowane w raka zabijać komórki nowotworowe.

Badanie tyreoglobuliny w surowicy krwi jest wykonywane rutynowo po zabiegu, aby określić, czy aktywne tkanki tarczycy, w tym nowotworowych komórek tarczycy, są nadal obecne.

Planu leczenia będzie zależał od typu raka tarczycy trzeba i jak daleko rozprzestrzeniać. Każdy zabieg powoduje skutki uboczne, które mogą utrzymywał się przez kilka miesięcy. Opieka następcze może trwać dziesiątki lat.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Jeśli odkryjesz guzek na szyi skontaktować się z lekarzem. Szukać również pomocy medycznej, jeśli masz

 • ból szyi, że nie odejdzie

 • uporczywy kaszel

 • trudności w oddychaniu lub połykaniu.

Rokowanie

Rak tarczycy zazwyczaj można wyleczyć, jeśli jest wcześnie wykryty. Outlook zależy od wieku, rodzaju raka, cechy guza, czy nowotwór rozprzestrzenił się, i czy został całkowicie usunięty. Prognoza dla MTC zależy od tego, czy rak występuje bez znanej przyczyny, jest dziedziczona w spokoju, lub jest dziedziczona jako część zespołu raka (MEN-2). Regularne następcze egzaminy są krytyczne, ponieważ rak może powrócić.

Anaplastyczny rak jest niemal zawsze śmiertelne. Tylko niewielki procent pacjentów przeżywa pięć lat lub dłużej.

Dodatkowe informacje

Europejskie społeczeństwo raka (ACS)
1599 Clifton Road, NE
Atlanta, GA 30329-4251
Numer bezpłatny: 800-227-2345
http://www.cancer.org/

National Cancer Institute (NCI)
US National Institutes of Health
Zapytania publiczne Biuro
Budynek 31, pokój 10A03
31 Center Drive, MSC 8322
Bethesda, MD 20892-2580
Telefon: 301-435-3848
Numer bezpłatny: 800-422-6237
TTY: 800-332-8615
http://www.nci.nih.gov/

Europejskie Stowarzyszenie tarczycy, inc.
6066 Leesburg Pike, Suite 650
Falls Church, VA 22041
Telefon: 703-998-8890
Fax: 703-998-8893
http://www.thyroid.org/