Cambler

Najczęściej zadawane pytania o raka płuc

Q: Czy można zapobiec raka płuc?

: Najlepszym sposobem na uniknięcie zachorowania na raka płuc jest rzucenie palenia i nigdy nie rozpocząć. Unikanie biernego palenia, a zdając sobie sprawę z potencjalnego narażenia na działanie rakotwórczych chemikaliów jest również ważna. W niektórych przypadkach, ludzie, którzy nie mają raka płuc znanych czynników ryzyka. Niestety, nie jest znany sposób zapobiegania wszystkich przypadków raka płuc.

Q: Czy można wykryć raka płuc wcześnie?

: Tak. Pewne nowotwory płuc występują już w wyniku testów, które wykonywane są na innych problemów zdrowotnych. Ale objawy raka płuc często nie pojawiają się aż choroba jest zaawansowana. Tylko około 15 procent przypadków raka płuca znajdują się w początkowej fazie lub przed nowotwór rozprzestrzenił. Prompt uwagę objawów, co prowadzi do wczesnego diagnozowania i leczenia, może to spowodować wyleczenie dla niektórych pacjentów. Dla innych, szybka uwagę na objawy mogą im pomóc żyć dłużej i mieć lepszą kontrolę objawów.

P: Jakie są płuca i co robią?

: Płuca są częścią układu oddechowego, co jest, jak oddychamy.

Płuca są gąbczaste, w kształcie stożka narządów. Prawo płuc, który jest nieco większy, ma trzy występy lub sekcje. Lewe płuco zawiera dwa występy. Płuca się w tlen, gdy oddychać i wydalać dwutlenek węgla kiedy wydech.

Pytanie: co powoduje raka płuc?

: Europejskie Towarzystwo Raka ocenia, że palenie powoduje około 87 procent zgonów z powodu raka płuc. Szkodliwe substancje zwane czynniki rakotwórcze w komórkach szkód tytoniowych w płucach. Po pewnym czasie, komórki te mogą przekształcić się w raka. Już palaczy, a bardziej palaczy, wyższe ryzyko raka płuc.

Q: Czy niepalący chorują na raka płuc?

: Tak, osoby niepalące mogą zachorować na raka płuc, ale ryzyko jest znacznie niższe niż u osób palących. Istnieją inne czynniki niż palenie tytoniu, które zwiększa osoby ryzyko zachorowania na raka płuc. Wdychając dym innych ludzi, narażeniem na radon, azbest, zanieczyszczenie powietrza, określonych substancji chemicznych w miejscu pracy, oraz osobistej lub rodzinnej historii raka płuc są również czynnikami ryzyka raka płuc.

P: Czy palenie marihuany szkodliwe dla płuc?

: Tak. Marihuana zawiera więcej substancji smolistych niż tytoń, jest zaciągnął się głęboko i trzymał w płucach dłużej, jest wędzony na końcu, gdzie jest najwyższa zawartość smoły, i zawiera substancje rakotwórcze. Jednakże, ponieważ badania są trudne do zrobienia w palaczy marihuany i od wielu z nich również regularnie palić papierosy, to jest trudne do udowodnienia ostateczne link do raka płuc.

P: Jakie są najczęstsze objawy raka płuc?

: Kaszel nie znika i pogarsza się w miarę upływu czasu jest jednym z najpowszechniejszych objawów raka płuc. Inne objawy to stały ból w klatce piersiowej, odkrztuszanie krwi, trudności w oddychaniu, świszczący oddech lub chrypka, zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc mając więcej niż zwykle, obrzęk szyi i twarzy oraz utrata apetytu lub wagi. Objawy te mogą być powodowane przez inne, mniej poważnych problemów. Jeśli masz je, należy udać się do lekarza.

Q: Czy kiedykolwiek łagodne nowotwory płuc?

A: Tak, ale łagodne nowotwory płuc należą do rzadkości. Kiedy występują, są traktowane w taki sam sposób, jak guzów nowotworowych, ponieważ może to być trudne, aby odróżnić je od siebie przed operacją.

Q: Czy obrażenia od palenia się cofnąć?

: W końcu ciało jest w stanie wyczyścić płuc po zaprzestaniu palenia, ale niektóre uszkodzenia mogą być trwałe. Im dłużej osoba wędzone, dłużej trwa do płuc, aby uzyskać zdrowe. Jednakże, w płucach nie rozpoczyna powrót do swojego naturalnego różowego krótko po palenie jest zatrzymany. Uszkodzenie serca dostaje też lepiej w czasie. Ogólnie rzecz biorąc, 15 lat po zaprzestaniu palenia, ryzyko zgonu z powodu raka płuc jest o połowę tego, co byłoby, jeśli osoba ta nadal palić.

Q: Czy istnieją różne rodzaje raka płuc?

Istnieją dwa główne typy raka płuca, niedrobnokomórkowego raka płuca i niedrobnokomórkowego raka płuca. Niedrobnokomórkowy rak płuc jest najczęstszą raka płuc. Zazwyczaj rośnie i rozprzestrzenia się wolniej niż raka płuca. Istnieją trzy różne typy nie-drobnokomórkowego raka płuc. Niedrobnokomórkowy rak płuc jest rzadsze niż rak niedrobnokomórkowy płuca i rośnie i rozprzestrzenia się szybko. Lekarze zwykle nie znaleźć tego rodzaju raka, aż już rozprzestrzenił się na inne części ciała. Niedrobnokomórkowy rak płuca mogą być również nazywane rak owsa lub drobnokomórkowy rak niezróżnicowany.

P: Jakie są trzy rodzaje niedrobnokomórkowego raka płuca?

  • Gruczolakorak jest najczęstszym rodzajem raka płuc. Jest bardziej prawdopodobne, niż w przypadku innych typów do występujących u kobiet oraz u osób, które nie palą. Wiele osób z gruczolakoraka nie mają objawów, więc trudno jest je znaleźć lekarzy do początku.

  • Rak płaskonabłonkowy występuje u mężczyzn więcej niż kobiet. Ten rodzaj raka ma tendencję do wzrastania w głównych dróg oddechowych i mogą powodować objawy wcześniej niż w innych typach raka płuc. To jest prawie zawsze znaleźć u palaczy.

  • Rak duże komórki są mniej powszechne, rodzaj raka płuc. Ten typ ma tendencję do szybszego uprawy i jest bardziej prawdopodobne do rozprzestrzeniania się do odległych części ciała.

Q: Czy wszystkie nowotwory płuc traktowane tak samo?

: Nie. Leczenie zależy od rodzaju nowotworu płuc, na ile jest to rozłożone i jak rak reaguje na leczenie. Chemioterapii, terapii celowanej i radioterapia są stosowane w leczeniu raka płuc. Operacja jest używany, gdy chirurg uważa, wszystkie guza mogą być usunięte. Chemioterapia, terapia celowana, i promieniowanie są wykorzystywane do zabijania komórek nowotworowych i powstrzymać ich od uprawy. Każda z tych terapii mogą być stosowane w połączeniu, w zależności od stadium zaawansowania raka płuca i sytuacji konkretnego pacjenta.

P: Czy biorąc duże dawki przeciwutleniaczy (np. witamina E) zapobiegać raka płuc?

: Większość badań, co do tej pory nie wykazano, że antyoksydanty zmniejszają ryzyko raka płuc. W rzeczywistości, niektóre badania wykazały, że suplementy z beta-karoten, przeciwutleniacz, pochodna witaminy A, rzeczywiście zwiększa ryzyko raka płuc u palaczy. Potrzebne są dalsze badania w tej dziedzinie.

P: Czy ujemny RTG klatki piersiowej na pewno znaczy, że nie mam raka płuc?

: Nie. Promienie rentgenowskie nie zawsze pokazują nowotwory płuc. Guzy może pojawić się jako małe cienie za żebrami i może być trudne do znalezienia.

P: Czy połowu raka płuc wcześnie oferują większe szanse na wyleczenie?

: Tak, raka płuc we wczesnym stadium oferuje większą szansę na wyleczenie. Niestety, objawy raka płuc, do których należą kaszel, że nie odejdzie, ból w klatce piersiowej i kaszel krwią, często nie pojawiają się aż do raka wzrosła lub rozprzestrzeniać. Rak płuc stanowi jedno z najtrudniejszych nowotwory znajdują się na początku.

Pytanie: czy mam raka płuc, umrę?

: Ma raka płuc nie jest koniecznie wyrok śmierci. Znaczący postęp osiągnięto w leczeniu raka płuc, w tym chirurgii, promieniowanie, chemioterapią i terapii celowanej. Naukowcy są zawsze szuka lepszych sposobów leczenia raka płuc. Niektóre osoby z rakiem płuc leczy, podczas gdy inne mogą znacznie dłużej żyć z rakiem płuc.

Pytanie: gdzie jest początek raka płuc?

A: Większość nowotworów płuc rozpocząć w oskrzelach, które są większe rury powietrza znajdujące się w płucach lub oskrzelików, które są mniejsze rurki.

P: Jakie rodzaje operacji są stosowane w leczeniu raka płuc?

: W zależności od stopnia zaawansowania raka, lekarz może zdecydować, do usuwania części lub całości płuc. Wyjmowanie część płata płuc nazywany jest resekcja odcinkowa lub klinowa. Jeśli lobektomia prowadzi się, cała płata płuca usunięto. Pneumonektomia jest usunięcie całego płuca. Wycięcie tulei usuwa tylko część oskrzeli z rakiem. Płuca następnie ponownie przymocowana do pozostałej części oskrzela.

P: po usunięciu płuca, co dzieje się w przestrzeni, co pozostało w klatce piersiowej?

: Space w lewo po zabiegu staje się wypełnione płynem ustrojowym i blizny i inne płuc zwykle rozszerza. Do tego czasu, może być uczucie pustki po stronie obsługi.

Q: Czy mogę oddychać i żyć normalnie, czy mam płuca usunięte?

: Najprawdopodobniej, w zależności od czynności płuc przed operacją. Usunięcie jednego lub dwóch płatów mogą ograniczyć twardego ćwiczenia fizyczne. W przeciwnym razie powinien być w stanie oddychać i żyć normalnie. Jeśli masz cały płuco usunięte, można zadyszka podczas wysilać ale reszta będzie normalnie oddychać. Ćwiczenia oddechowe pomogą Ci dostosować się do tego.

P: Jakie są badania kliniczne?

A: Badania kliniczne są badania nowych rodzajów leczenia raka. Lekarze prowadzenia badań klinicznych, aby dowiedzieć się, jak dobrze działa nowe metody leczenia i jakie są ich skutki uboczne są. Jeśli wyglądają obiecująco, następnie są one w porównaniu do tego, co jest obecnie leczenie, aby zobaczyć, czy działa lepiej i ma mniej skutków ubocznych. Ludzie, którzy biorą udział w tych badaniach mogą korzystać z dostępu do nowych metod leczenia, zanim FDA zatwierdza je. Uczestnicy także pomagać wspomagać nasz zrozumienie nowotwór i pomaga przyszłych chorych na raka.

P: każdy powinien dostać drugą opinię?

A: Wiele osób z rakiem dostać drugą opinię od innego lekarza. Istnieje wiele powodów, aby uzyskać drugą opinię, w tym, jeżeli osoba nie jest wygodne z decyzji leczenia, jeśli rodzaj raka występuje rzadko, jeśli istnieją różne sposoby leczenia raka, lub gdy osoba ta nie jest w stanie zobaczyć ekspert raka.

Q: Jak można kogoś dostać drugą opinię?

: Istnieje wiele sposobów, aby uzyskać drugą opinię:

  • Podstawowej danej osoby lekarz może być w stanie polecić specjalistę np. chirurg, onkolog, czy promieniowanie onkologa. Czasami lekarze współpracować w ośrodków onkologicznych lub programów.

  • Cancer Information Service (800-4-RAK) informuje dzwoniących o oczyszczalni, w tym ośrodków onkologicznych i innych programów wspieranych przez National Cancer Institute.

  • Pacjenci mogą uzyskać nazwiska lekarzy z ich lokalnej społeczności medycznej, pobliskiego szpitala, uczelni medycznej lub lokalnych grup poparcia raka, jak również od innych ludzi, którzy mieli ten rodzaj raka.

  • Skonsultować oficjalnej ABM Katalog specjalistów Board Certified Medycznych. Ta książka odniesienia można znaleźć lekarzy przez państwo. Daje to ich specjalność, tło, i szkolenia. Jest ona dostępna w większości bibliotek publicznych. Można również zobaczyć je online w www.abms.org.