Cambler

Kolonoskopia

Co to jest?

Kolonoskopia to badanie kompletnego okrężnicy lub jelita grubego. Kolonoskopia jest podobny do innego rodzaju egzaminu zwanego sigmoidoskopia, które analizuje się tylko do ostatniej części okrężnicy. Aby wykonać kolonoskopię, lekarz wykorzystuje instrument zwany colonoscope, która jest elastyczna rurka widzenia obiektywów, małą kamerą TV i światła na jednym końcu. Przez wiązek włókien szklanych (technologii elastyczne włókna światłowodowego) i małym chipie komputerowym wideo, colonoscope skanuje wnętrze jelita grubego i przekazuje obraz na ekran wideo.

Podczas kolonoskopii, lekarz może sprawdzić swoje jelita grubego dla nienormalnych narośli zwanych polipy, miejsca krwawienia i innych chorób, takich jak zapalenie jelita grubego. Procedura może potrwać nawet do godziny i odbywa się w specjalnym apartamencie endoskopii lub obszaru ambulatoryjnym szpitala. Chociaż colonoscope smarowane i pochyla się łatwo, będzie lekko środki uspokajające, aby zminimalizować dyskomfort.

Co to jest wykorzystywane do

Kolonoskopia jest używany, aby spojrzeć na wyściółki jelita grubego. Ułatwia to w wykrywaniu raka jelita grubego, polipy, zapalenie i inne problemy związane z przewodu pokarmowego. Ekranizować rutynowo na raka jelita grubego, lekarz może zalecić kolonoskopię co 7 do 10 lat. Kolonoskopia powinno rozpocząć wcześniej, u osób z wysokim ryzykiem wystąpienia nowotworu jelita grubego ze względu na rodzinną historią raka jelita grubego, przewlekłą zapalną chorobę jelit lub pewne dziedziczne, łącznie z zespołami rodzinną gruczolakowatą polipowatością. Regularne kolonoskopii w krótszych odstępach czasu także jest zalecana dla każdego, kto miał już ani wzrostu lub rakową przedrakowych polip usunięty z jelit.

Kolonoskopia może być wykonane jako uzupełnienie egzaminu po pozytywnym badania krwi utajonej w kale. Może być również stosowany do identyfikowania źródła krwawienie z odbytu lub potwierdzenie, że istnieją obszary okrężnicy (zapalenie jelita grubego) u osoby, która posiada objawy.

Jeśli lekarz widzi podejrzanego obszaru podczas kolonoskopii, może on korzystać z załącznika na końcu colonoscope aby zrobić biopsję (mała próbka tkanki), które mają być zbadane w laboratorium. Jeżeli polip znajduje się w trakcie kolonoskopii, lekarz może wykorzystać załącznik pętli drutu usunąć cały polip, tak aby można je było wysłać do analizy laboratoryjnej.

Przygotowanie

Twój jelit musi być puste w czasie kolonoskopii, aby dać lekarzowi widoczność Twojej ściany jelita. Aby pomóc opróżnienie jelit, lekarz daje konkretne wskazówki dotyczące środków przeczyszczających dzień przed zabiegiem. Różnych lekarzy może zalecić różne reżimy przeczyszczające, z lewatywy lub bez. W niektórych przypadkach będzie trzeba także przestrzegać diety płynnej na jednego do dwóch dni przed zabiegiem z pełnym szybko (nic doustnie) po północy wieczorem przed zabiegiem. Lekarz daje więcej dokładnych szczegółów na temat diety, kiedy zaplanować kolonoskopia egzamin. Bo będziesz otrzymywać leki w czasie kolonoskopii, które mogą wywoływać senność, zorganizować dla znajomego lub członka rodziny, aby pomóc dostać się do domu z biura lekarza.

Jak to się robi

Będzie można umieścić na szpitalną koszulę, i asystent lekarza będzie nagrywać życiowych, w tym temperatury, tętna i ciśnienia krwi. Pulsoksymetr (do pomiaru poziomu nasycenia tlenem krwi) może być umieszczony na palcu, ucha lub palca, i plastry elektrokardiograf (EKG), nagranie zostanie umieszczone na klatce piersiowej do monitorowania serca. Zostaniesz poproszony o położenie się na boku na stole badania, z dolnej części ciała objętej arkusza. Jako lekarz kieruje, możesz zostać poproszony o podniesienie jednego lub obu kolan w górę do klatki piersiowej. Będziesz mieć leki, które lekko stateczny i pomóc lekarz wstawić smarowane, elastyczne colonoscope do odbytu i, w razie potrzeby, pompowania niewielkiej ilości powietrza przez colonoscope aby otworzyć swój pasaż jelitowy do wyraźniejszego widzenia. Lekarz może również pobrać próbkę kału lub biopsji od wewnątrz jelita.

Uzupełnienie

Po kolonoskopii jest zrobione, można się ubrać. Jednakże, ponieważ nadal może czuć się senni od leków, przyjaciel lub członek rodziny powinien pomóc dostać się do domu. Możesz przejść gaz, który został dostarczony do jelita podczas badania.

Możesz powrócić do normalnej diety, kiedy chcesz. Jeśli lekarz wziął próbki kału lub biopsji w trakcie egzaminu, sprawdzić ponownie za kilka dni na wyniki.

Ryzyko

W około 1 do 3 na każde 1000 kolonoskopii, wystąpią poważne powikłanie. Mogą to być ciężkie krwawienie lub przebicie lub uszkodzenia ściany jelita.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli widzisz krwawienie z odbytu po kolonoskopii lub zasłabnięcia, zawroty głowy lub duszności lub mają palpitacje. Również skontaktować się z lekarzem, jeśli masz nudności, wymioty, skurcze lub innego rodzaju bóle brzucha lub w przypadku pojawienia się gorączki, dreszcze, silny ból głowy czy bóle mięśni.