Cambler

Kiedy dostać raka jelita czek

Z wyjątkiem raka skóry, raka jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym rodzajem raka u mężczyzn i kobiet w USA uderza ona ponad 140.000 ludzi i zabija co roku około 50.000. To jeden z najbardziej uleczalne nowotwory, jeśli wykryte wcześnie, ale to często nie daje objawów, dopóki nie jest za skutecznego leczenia. Naukowcy uważają, że większość raków jelita grubego rozwija, gdy czynniki środowiskowe interakcje z odziedziczonym lub nabyte skłonności człowieka. Większość nowotworów okrężnicy pochodzić z rodzaju wzrost w jelicie cienkim zwanego polip gruczołowy. Te polipy mogą powoli zmieniać, zwykle biorąc wiele lat przekształcić się w raka.

Dlatego każdy powinien mieć świadomość, jakie ryzyko grupa on wpada i kiedy rozpocząć badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego.

Wszystkie kobiety i mężczyźni w średnim ryzykiem raka jelita grubego należy wykonać badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego rozpoczynającego się w wieku 50 lat. Rak jelita grubego jest rzadko spotykane u osób poniżej 50 roku życia.

Ludzie, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka raka jelita grubego może być konieczne, aby rozpocząć badania przesiewowe w młodszym wieku. Ludzie w grupie podwyższonego ryzyka obejmują:

  • Osoby z polipowatości rodzinnej. Jest to historia rodziny rozwoju licznych polipów, które mogą stać się nowotworowe. Chociaż tylko około 1 procent wszystkich chorych na raka jelita grubego mają ten gen, którzy mają mieć prawie 100 procent szans zachorowania na raka. Ludzie z tym nowotworem prawdopodobnie umrze w wieku 40, jeśli nie traktuje. Powinni zacząć pokaz w ich młodzieńczych lat.

  • Te z dziedzicznym rakiem niepolipowatego (HNPCC, znany również i zespół Lynch), który spowodowany jest przez defektywne geny naprawy DNA. O 3 do 5 procent osób z rakiem jelita grubego mają tę chorobę. Osób z HNPCC zazwyczaj mają rodziców lub rodzeństwa, który zachorował na raka jelita grubego przed 50 roku życia. Powinny rozpocząć przesiewanie w wieku 20 lub 10 lat przed wiekiem najmłodszego członka rodziny, który zachorował na raka jelita grubego.

  • Ci, którzy mieli raka jelita grubego lub polip przednowotworowego.

  • Ci, którzy mają rodzice, rodzeństwo lub dzieci, kto miał raka jelita grubego przed ukończeniem 60 roku życia, lub, jeśli więcej niż jeden krewny jest wpływ (w każdym wieku), mają dwa do czterech razy większe ryzyko.

  • Ci, którzy mają przewlekłe choroby zapalnej jelit ( wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub okrężnicy Crohna), choroby jelita grubego, który powoduje stan zapalny się przewlekle, mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Przesiewowe należy rozpocząć w młodym wieku i być częściej wykonywane.

Liczne metody mogą być stosowane do badań przesiewowych. Preferencji danej osoby i zalecenie jego lub jej służby zdrowia powinien określić, które badania są wykorzystywane i jak często dana osoba jest ekranowany.

Badania przesiewowe

Krew utajona w kale testu (FOBT) i kału immunochemicznych testów (FIT) szukać ukrytej (okultystycznej), krew w stolcu. Krew w stolcu może być spowodowane przez wiele chorób, raka jelita grubego jest tylko jeden z nich. FOBT używa reakcji chemicznej do wykrywania krwi w małych próbkach stolca, które zostały umieszczone na karcie próbki FOBT. Zazwyczaj dwie próbki z każdej z trzech kolejnych stolce są gromadzone w domu i wysłane lub przekazane do urzędu lekarzem dla testów. Niektóre produkty lub leki mogą mieć wpływ na FOBT, więc należy postępować zgodnie z instrukcjami na temat diety i leków. FIT wygląda na określoną część ludzkiego białka krwi. Pobierania próbek do FIT jest łatwiejsze (nie ma ograniczenia dietetyczne narkotyków lub w trakcie testowania), ale test jest droższe niż FOBT. Europejskie Stowarzyszenie Gastroenterologicznej (AGA) i Europejskie Stowarzyszenie Raka (ACS) powiedzieć, że jeśli test jest pozytywny na krew w stolcu, kolonoskopii należy zrobić, aby ustalić źródło krwawienia. Może to być wywołane przez nowotwór, polip, hemoroidy, uchyłkowatości (choroby, w których tworzą się małe saszetki słabych miejsc w ścianie jelita grubego) lub zapalną chorobę jelit, zwany również grubego. Jeśli rak lub przedrakowe polip nie krwawi, ten test nie wykryje go. Dla osób w średnim ryzykiem, którzy wybierają ten test, ACS i AGA zalecają to robić raz w roku.

Sigmoidoskopia wykorzystuje krótki, elastyczny, oświetlony rura, która jest wstawiona do odbytnicy i delikatnie porusza się w dolnej części jelita grubego. Jest powszechną metodą przesiewania, a jedynie pokrywa dolną część jelita, co stanowi mniej niż połowę powierzchni z ryzykiem rozwoju raka. Zanim to badanie zostało wykonane, okrężnicy i odbytnicy należy czyścić lewatywy. ACS zaleca, aby ludzie w średnim ryzykiem odbywa się to raz na pięć lat.

Kolonoskopia używa colonoscope, smukłą, elastyczną rurkę oświetlony, który jest dłuższy niż użyte do sigmoidoskopii. W kolonoskopii, całego jelita grubego jest badana. Jeżeli zostanie znaleziony polip, może być usunięta podczas kolonoskopii. Przed kolonoskopia, całego jelita grubego należy czyścić przeczyszczających i / lub lewatywy. Kolonoskopia może być niewygodne, więc leki dożylne jest zwykle używany do senność w trakcie postępowania. Kolonoskopia trwa około 30 minut dłużej, jeśli polip jest usuwany. Kolonoskopia jest zalecana co 10 lat.

Dwukrotnie kontrast baru lewatywa (Włocławku) jest rodzajem testu rentgenowskiego. Siarczan baru, kredowy płyn i powietrze są używane do przedstawienia wewnętrzną część okrężnicy i odbytnicy do poszukiwania nietypowych miejsc na promieni rentgenowskich. W przypadku podejrzanych obszary są widoczne w tym badaniu kolonoskopię będzie potrzebne w celu zbadania ich dalej. Ten test jest zalecany co pięć lat.

Nowe metody badań przesiewowych na raka jelita grubego może być zalecana jako opcje przesiewowych.

Wirtualna kolonoskopia (znany również jako CT colonography) jest trójwymiarowy tomografii komputerowej okrężnicy. Niektórzy ludzie mogą preferować do standardowej kolonoskopii, ponieważ nie jest inwazyjny, ale nadal wymaga, aby cała okrężnicy czyszczenia środków przeczyszczających i / lub lewatywy wcześniej. Jeśli polipy są widoczne w wirtualnej kolonoskopii, zwykła kolonoskopia trzeba będzie zrobić, aby je usunąć. Badanie to powinno być wykonywane co pięć lat.

Testy DNA kału szukać pewnych nieprawidłowych odcinków materiału genetycznego z komórek raka lub polipów w stolcu. Badania te nie inwazyjne i nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania, ale są one kosztowne. Cała próbka kału pobierana jest w domu i wysłane do laboratorium w celu przetworzenia. Osoby posiadające ten test otrzymają zestaw szczegółowych instrukcji od swojego lekarza, urzędu lub klinice, w jaki sposób zbierać próbki. Tak jak w przypadku innych badań kału, jeśli wyniki są pozytywne, kolonoskopia jest konieczna do przeprowadzenia dalszych badań. Bo to jest nowszy typ testu, najlepiej długość czasu, aby przejść między testami nie jest jeszcze jasne.

Badania przesiewowe dla osób o podwyższonym ryzyku

ACS formułuje następujące zalecenia:

  • Jeśli miał przednowotworowy polip lub rak jelita grubego, należy postępować zgodnie z zaleceniami swojego dostawcy usług opieki zdrowotnej.

  • Jeśli masz rodziców lub rodzeństwa, który miał raka jelita grubego przed ukończeniem 60 roku życia, lub dwóch lub więcej bliskich krewnych, którzy mieli raka jelita grubego w każdym wieku, trzeba mieć kolonoskopii początek w wieku 40 lat, lub 10 lat przed najmłodszego sprawy najbliższa rodzina. Przesiewania przez kolonoskopii powinno nadal co pięć lat, o ile wyniki nie wykazują przednowotworowy polip lub rak.

  • Jeśli masz w rodzinie polipowatość rodzinną, należy być pod opieką specjalisty, i generalnie należy rozpocząć projekcje w okresie dojrzewania.

  • Jeśli masz historię rodziny HNPCC, należy być pod opieką specjalisty i generalnie powinno się rozpocząć przesiewowe w początku lat 20, lub 10 lat przed najmłodszego przypadku w swojej najbliższej rodziny.

  • Jeśli masz chorobę zapalną jelit (przewlekłe wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Crohna), powinny być pod opieką specjalisty, który może określić, kiedy należy rozpocząć pokaz.