Cambler

Zaliczki i przełomy w chorobie prostaty

Oceniony przez Per-Anders Abrahamsson, MD, Ph.D.

Postępy w zrozumieniu i leczeniu chorób prostaty są stale zgłaszane na spotkaniach naukowych i recenzowanych publikacji. Poniżej znajdują się niektóre z najbardziej interesujących ostatnich ustaleń, umieszczonych w kontekście Per-Anders Abrahamsson, członek redakcji Perspektyw "i rady doradczej i Sekretarza Generalnego Europejskiego Stowarzyszenia Urologii wiodących organizacji zawodowej za granicą.

Terapia hormonalna: jak długo powinno trwać?

Jeśli chodzi o przedłużanie przeżycia, terapię zewnętrzną wiązką promieniowania połączeniu z długotrwałą terapią hormonalną wykazano lepsze radioterapii i odroczony terapii hormonalnej. Jednak długoterminowa terapia hormonalna może zaszkodzić jakości życia i zwiększyć ryzyko zawału serca, złamania i zespołu metabolicznego. Ryzyko może być zminimalizowane poprzez zastąpienie długoterminowej terapii hormonalnej, w okresie dwóch lat lub dłużej, z terapii krótkoterminowej trwającym zaledwie sześć miesięcy?

W 1997 roku, Europejska Organizacja Badań i Leczenia Raka (EORTC) rozpoczęła proces się dowiedzieć. Po sześciu miesiącach androgenu pozbawienia, który rozpoczął się w tym samym czasie, w siedmiu tygodniach terapii radiacyjnej, 970 pacjentów z rakiem stercza były losowo przypisano do jednej długotrwałego lub krótkotrwałego terapii hormonalnej. Grupa krótkoterminowe natychmiast przerwać przyjmowanie leków podczas długoterminowego grupa kontynuowała przez następne dwa i pół roku. Oprócz monitorowania postępu choroby, naukowcy zebrali dane na temat jakości życia uczestników.

Pięć lat później, wskaźnik zgonów z powodu raka prostaty i ogólnej śmiertelności była wyższa wśród mężczyzn w grupie terapii krótkoterminowej niż w grupie długoterminowego. W rezultacie, badacze sugerują radioterapii i trzech lat terapii hormonalnej u mężczyzn z miejscowo zaawansowanym rakiem prostaty.

Jedno zastrzeżenie: Badanie przeprowadzono u mężczyzn z relatywnie dużych guzów. Wyniki nie są one dla ludzi z małych guzów na początku kariery, rodzaj znaleźć najczęściej w europejskich mężczyzn.

Należy zachować ostrożność z suplementów selenu

Wczesne badania wykazały, że suplementacja selenu mineralnych może zmniejszyć ryzyko raka prostaty. Jednak próby National Cancer Institute specjalnie zaprojektowane, aby przetestować tę teorię, została wstrzymana w 2008 roku, prawie trzy lata wcześniej, gdy badacze dowiedzieli się, że nie miał wpływu selenu na raka prostaty ryzyko. Ale, że próby nie odniósł się do wpływu selenu na ludzi, którzy już mają raka prostaty.

Więc naukowcy w Bostonie i San Francisco przeanalizował próbki krwi, DNA, i dokumentację medyczną 489 pacjentów, którzy zostali ze zdiagnozowanym rakiem prostaty między 1994 i 2001. Są mierzono poziom selenu we krwi, w której są zapisane DNA oznaczono specyficzną postać genu - SOD2 - przeprowadzona przez każdego pacjenta. Uwzględniając wysoki poziom selenu powoduje nieznacznie większe ryzyko agresywnego nowotworu prostaty.

Mając pewien wariant genu SOD2, jednak wydawało się silniej wpływają ryzyka: ludzie z najwyższych poziomów selenu oraz "AA" postaci genu SOD2 były o 40% mniej narażone na zdiagnozowano agresywnego raka prostaty niż mężczyzn sama forma genu i niskim poziomem selenu. Dla mężczyzn niosących "V" formę genu, selen miał efekt odwrotny: osoby z najwyższym poziomem selenu były dwukrotnie częściej mają agresywny typ nowotworu, co ich odpowiedniki z niskim poziomem selenu.

Interakcji między genem SOD2 i selenu może pomóc wyjaśnić pozornie sprzeczne wyniki co do korzyści płynących z tego minerału w poprzednich badaniach.

Ciągłe vs terapia hormonalna przerywana (IHT): nie ma różnicy przeżycia

Lekarze często przepisują terapii hormonalnej w celu zmniejszenia poziomu testosteronu u mężczyzn z zaawansowanym rakiem prostaty. Bez testosteronu do wzrostu guza paliwa, rak cofa się. Jednak ludzie często skarżą się, że leki tłumią swoje libido, prowadzić do przyrostu masy ciała, powodując zmęczenie, uderzenia gorąca i powiększenie piersi. Niektóre badania wykazały, że przy terapii hormonalnej przerywany niż ciągły, może poprawić jakość życia pacjentów. Ale nie dzieje się leki od czasu do czasu przyspieszyć śmierć?

Według niedawnego badania przeprowadzonego w 32 ośrodkach w całej Europie, odpowiedź brzmi: nie. Badacze zaczęli 626 pacjentów na terapii hormonalnej przez trzy miesiące. Pacjentów przydzielono losowo do jednej przerywanego lub ciągłego leczenia. Tych na IHT zaprzestania przyjmowania leków, dopóki ich antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) poziom wzrósł do 10 ng / ml lub większej lub 20 ng / ml lub więcej, w zależności od tego, czy mieli objawy progresji choroby. (Połowie byliśmy od leczenia przez co najmniej rok.) Po średnim czasie 14 tygodni leczenia, ale po raz kolejny przestała brać leki. Tych na ciągłej terapii nigdy nie przestał leczenia.

Po wykonaniu dla pacjentów w średnim czasie 51 miesięcy naukowcy odkryli, że rak rozwijał się nieco szybciej u mężczyzn w IHT, ale nie było różnicy w całkowitym czasie przeżycia między grupami. Pacjenci IHT doświadczył również mniej skutków ubocznych i miał więcej aktywności seksualnej. Kolejny plus: terapia przerywana może zachować więcej pieniędzy w kieszeni pacjentów.

Biorąc pod uwagę korzystne efekty i brak różnicy przeżycia, badacze wnioskują, że pacjenci i lekarze powinni rozważyć IHT. Aby uzyskać więcej informacji na temat IHT, zobacz perspektyw, tom 2, Numer 1.

Lek combo lepiej łagodzić BPH niż sam lek albo

Lekarze często przepisują leków dutasterydu (Avodart) i tamsulozynę (Flomax) w leczeniu przerostu prostaty i umiarkowanych do ciężkich objawów moczowych towarzyszących BPH (łagodnego rozrostu gruczołu krokowego). Ale dlatego, że leki działają inaczej, naukowcy postawili hipotezę, że przy obu może być bardziej skuteczne w kontrolowaniu objawów niż przy tylko jednym. Próby walki, cztery lata randomizowanym, podwójnie zaślepionym badaniu z 4844 mężczyzn z rozpoznanym BPH, został uruchomiony w celu sprawdzenia tej hipotezy. Każdy z uczestników został losowo przydzielony się na codzienne połączenie dutasterydu i tamsulosyną, dutasterydu i placebo lub tamsulosyną i placebo.

Po wykonaniu uczestników na dwa lata, naukowcy odkryli, że przyjmowanie kombinacji leków spowodowało istotnie większą poprawę w zakresie objawów, takich jak: poprawa przepływu moczu, niż biorąc sam albo lek - tzw monoterapii. Jednak ludzie, którzy brali oba leki doświadczył więcej efektów ubocznych niż mężczyzn przyjmujących jeden lek, w większości przypadków skutki uboczne były niewielkie i nie powodują, że ludzie, aby zatrzymać leki.

Drugi Raport zauważa, że ​​kombinacja leków spowodował również znaczną poprawę jakości życia i satysfakcji z leczenia na monoterapię. Do oceny jakości życia i satysfakcji leczenia uczestnicy odpowiedzieli na kwestionariusze co trzy miesiące, że pytanie o siłę strumienia moczu, ból podczas oddawania moczu, fizycznego dyskomfortu, obawy o zdrowie i zmian w codziennych czynnościach.

Próby zwalczania naśladuje wcześniejsze badania, które wykazały, że kombinacja finasteryd (Proscar) i doksazosyny (Cardura) był bardziej skuteczny w łagodzeniu BPH niż każdego z leków osobno.

Źródła: Barkin J, Roehrborn CG, Siami P, et al. Wpływ Dutasteride, tamsulozyny i kombinacji na pacjenta-Zgłoś Jakość życia i zadowolenie z leczenia u mężczyzn z umiarkowanym do ciężkiego łagodnego rozrostu gruczołu krokowego:. 2-letnia Dane z badania zwalczania BJU International 2009; 103:919-26. PMID: 19239460.

Roehrborn CG Siami P Barkin J, et al. Skutki Dutasteride, tamsulozyny i skojarzonego leczenia na objawy dolnych dróg moczowych u mężczyzn z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego i gruczołu rozszerzenia: 2-letnie wyniki badania zwalczania Journal of Urology 2008; 179:616-21.. PMID: 18082216.