Cambler

Czynniki psychospołeczne

Co to jest czynnik psychospołeczny?

Czynniki psychospołeczne są to czynniki, które mają wpływ na osobę psychicznie lub społecznie.

Jakie są czynniki psychospołeczne związane z rakiem prostaty?

Każdy człowiek jest inny, a nie wszyscy ludzie mają takie same doświadczenia, myśli lub uczuć. Jednak pewne wspólne uczucia i obawy mogą być obecne, gdy człowiek jest zdiagnozowano raka prostaty, w tym następujące:

  • . Zagrożone męskość prostata jest krytyczny funkcji seksualnych mężczyzny; możliwość rzeczywista diagnoza i raka prostaty mogą zaszczepić strach i niepokój dla pacjentów, ponieważ zagraża ich męskości. Boją się, że nigdy nie będzie "prawdziwy mężczyzna" ponownie w kategoriach sprawności seksualnej. Zamiast przyjęcie sposobu działania w odpowiedzi na te obawy, uważają kształcenie się, aby można było jak najlepsze decyzje dla zdrowia możliwe. Rozważania leczenia są różne, tak jak i ich wpływ na funkcje seksualne. To normalne, że się boisz, zły, lub depresji gdy podano tę diagnozę. Dobrą wiadomością jest to, że rak prostaty jest uleczalny.

  • Czujesz się zakłopotany lub unikanie dyskusji na temat diagnozy. Pacjenci, razem ze swoim partnerem lub rodziną, powinien starać się jak najlepiej komunikować o diagnozie raka prostaty, jak to sprawia, że czują, co ich oczekiwania są, jakie są ich obawy są itp. prostaty rak dotyka nie tylko pacjenta, ale także jego najbliżsi. Uzbrój się i tych wokół ciebie z informacji i trochę czasu, aby dowiedzieć się o diagnozie raka, ryzyka i korzyści wynikających z różnych metod leczenia oraz wpływ mogą one mieć na swoim życiu. Poświęć trochę czasu dla siebie i tych, których kochasz, aby stać poinformowani.

  • Być uczciwym wobec siebie i się z lekarzem. Czasami ludzie wstydzą lub czują się winni za ignorowanie ewentualnych objawów raka gruczołu krokowego, lub unika wizyty u lekarza w związku z charakteru badania prostaty. Inne czasy, ludzie uniknąć wraca, aby zobaczyć się z lekarzem, gdy diagnoza raka prostaty jest, wybierając zamiast leczyć się z alternatywnych leków, lub po prostu odmówić rozpoznania raka w ogóle. To Twoim obowiązkiem jest być uczciwym wobec siebie i swojej służby zdrowia, w celu utworzenia partnerstwa z lekarzem, który opiera się na szczery, uczciwy dialog, aby zapewnić najlepszą możliwą opiekę. To jest normalne, aby rozważyć drugą opinię i zbadania wszystkich opcji dostępnych dla Ciebie opieki, dopóki nie dokonał najlepszego wyboru dla siebie. Zapewniamy, że lekarze rozumieją coraz drugą opinię w celu potwierdzenia diagnozy, lub dostarczyć inne spojrzenie na możliwości leczenia. Przede wszystkim stać się rzecznikiem osobistej opieki zdrowotnej.

  • Bać się prosić o pomoc. To normalne, że czują się bezradni, sam, lub samodzielnie, gdy zdiagnozowano raka prostaty. Rozważyć wyjście do grupy wsparcia. Znajdziesz wiele innych ludzi, którzy rozumieją swoją sytuację, ponieważ zostały tam same. Przynieś partnera lub przyjaciela, jako osoby wspierającej, jeśli zdecydujemy. Będziesz zaskoczony, jak wiele informacji można uzyskać z tych, którzy "tam" i przez ilość stresu wyeliminować wiedząc, że inni naprawdę rozumiem. Zwrócić się do lekarza, gdy rak prostaty grupy wsparcia są w Twojej okolicy.