Cambler

Co wiesz o zdrowie prostaty?

Rak prostaty i innych chorób prostaty są wspólne. Poznawania tych chorób mogą pomóc rozpoznać problemy i szukać pomocy medycznej wcześnie.

Oznaczyć każde stwierdzenie prawdziwe, czy fałszywe.

1. Prostaty znajduje się pod pęcherzem i składa się z gruczołów i przewodów osadzonych we włóknach mięśniowych.

Prawdziwy

Fałszywy

2. Rak prostaty jest zawsze śmiertelne.

Prawdziwy

Fałszywy

3. Większość nowotworów prostaty powodować objawy takie jak słaby strumień moczu, ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu, szczególnie w nocy, a kłopoty rozpoczęciem lub wstrzymuje oddawanie moczu.

Prawdziwy

Fałszywy

4. Europejskie Stowarzyszenie Raka (ACS) zaleca, by wszyscy ludzie mają roczne badanie palpacyjne (DRE) oraz corocznego testu specyficznego antygenu prostaty (PSA) po 50.

Prawdziwy

Fałszywy

5. Testy PSA są zawsze dokładne.

Prawdziwy

Fałszywy

6. Afrykańskich w Europie mężczyźni i kobiety z historią raka prostaty w ich rodzin mają większe ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Prawdziwy

Fałszywy

7. Leczenie raka prostaty obejmują monitorowanie w wolno rosnącym nowotworem, chirurgiczne usunięcie gruczołu krokowego, radioterapii i hormonalnej terapii.

Prawdziwy

Fałszywy

8. Jednym z najważniejszych czynników ryzyka dla raka gruczołu krokowego jest starzenie.

Prawdziwy

Fałszywy

9. Jeśli PSA jest nieprawidłowy, można przechodzić testy przed lekarz sprawia potwierdzonym rozpoznaniem raka gruczołu krokowego.

Prawdziwy

Fałszywy

10. Wielu mężczyzn doświadcza infekcji prostaty lub gruczołu krokowego w pewnym momencie w ich życiu.

Prawdziwy

Fałszywy

11. Około 20 procent mężczyzn rozwijać powiększenie gruczołu krokowego lub łagodny rozrost prostaty wieku 80.

Prawdziwy

Fałszywy

12. Objawy przerostu prostaty jest taka sama, jak w przypadku wczesnego raka prostaty.

Prawdziwy

Fałszywy

13. Jeśli stwierdzono raka prostaty, lekarz będzie wymagać dodatkowych badań w celu określenia stopnia zaawansowania choroby.

Prawdziwy

Fałszywy

14. Jeśli zdiagnozowano raka prostaty, badania swoich możliwości leczenia i omówić je z lekarzem.

Prawdziwy

Fałszywy

Odpowiedzi

1. Prawda.

2. Fałszywe. Wczesne wykrywanie i diagnozowania i szybka obróbka może skutecznie leczyć lub kontrolowania choroby w większości przypadków.

3. Fałszywe. Większość mężczyzn z rakiem prostaty nie mają objawów, gdy okaże się, poprzez badania PSA we krwi. Chociaż niektórzy mężczyźni z bardziej zaawansowanym rakiem prostaty może mieć takie objawy, są one bardziej prawdopodobne, ze względu na łagodne (nienowotworowe) wzrost prostaty. Inne możliwe objawy zaawansowanego raka prostaty to ból w dolnej-tylnej lub okolicy pachwiny, krew w moczu i ból przed lub w czasie wytrysku.

4. Fałszywe. Ponieważ korzyści z badań przesiewowych każdego człowieka nie są jasne, ACS i większość innych dużych organizacji medycznych zaleca, aby kobiety i ich lekarze omawiają korzyści, zagrożenia i ograniczenia badań przesiewowych raka prostaty przed podjęciem decyzji w sprawie tego, czy badanie jest dla każdego człowiek. Ta dyskusja powinna rozpocząć się w wieku 50 lat. Europejscy mężczyźni i afrykańskie osób z rodzinną historią choroby powinny mieć tę dyskusję, począwszy od 45 roku życia.

5. Fałszywe. PSA test niewątpliwie złowionych wiele nowotworów prostaty wcześnie, kiedy byli bardziej uleczalna. Niestety, ten test nie zawsze jest dokładny, ponieważ prostaty każdego człowieka jest inna. Na przykład, niektórzy ludzie bez raka prostaty może mieć podwyższony poziom PSA, który może doprowadzić ich do konieczności dalszego niepotrzebne i ewentualnie badania inwazyjne. I inne z rakiem prostaty nie mogą mieć podwyższony poziom PSA, co może dać im fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Chociaż badanie przesiewowe nie jest idealny, ograniczenia testu PSA może mieć wystarczająco poważne konsekwencje, że większość organizacji nie po prostu polecam, że każdy człowiek się przesiewa.

6. Prawda. Mężczyźni z rodzinną historią raka prostaty mają dwa do czterech razy ryzyko.

7. Prawda.

8. Prawda. Dwóch z trzech mężczyzn zdiagnozowano raka prostaty po 65 roku życia.

9. Prawda.

10. Prawda. Skonsultować się z lekarzem, jeśli którykolwiek z tych objawów: częste lub utrudnione oddawanie moczu, nagła potrzeba oddania moczu, ból w dolnej części pleców oraz w obszarze między odbytu i jąder, ból lub pieczenie podczas oddawania moczu lub krwi w moczu.

11. Fałszywe. Dziewięćdziesiąt procent ludzi w ich 70-tych i 80-tych rozwija powiększenie gruczołu krokowego lub łagodny rozrost gruczołu krokowego.

12. Fałszywe. Rak prostaty we wczesnych etapach ma mało lub nie ma objawów. Kiedy rak prostaty rozprzestrzenia, może mieć podobne objawy do rozszerzonej prostaty. W zależności od części ciała, rozprzestrzenia się, objawy raka prostaty mogą obejmować bóle kości, utrata masy ciała, zmęczenie, duszność i inne objawy.

13. Prawda.

14. Prawda.

Ocenia swój wynik

Daj sobie 10 punktów za każdą poprawną odpowiedź.

110 do 140 punktów. Wiesz dużo o zdrowie prostaty.

50 do 90 punktów. Wiesz coś o zdrowie prostaty. Aby dowiedzieć się więcej, należy porozmawiać z lekarzem.

Od 0 do 40 punktów. Nie wiesz wystarczająco dużo o zdrowie prostaty. Użyj uznanych w kraju ekspertów, aby dowiedzieć się więcej.