Cambler

Procedura biopsji prostaty

(Dławik Biopsja prostaty, biopsja prostaty przezodbytniczej, biopsji cienkoigłowej gruczołu krokowego, Core biopsji prostaty)

Procedura

Co to jest biopsja prostaty?

Biopsja jest procedurą wykonywaną w celu usunięcia tkanki lub komórek od korpusu do badania pod mikroskopem. Biopsji jest procedura, w której próbki tkanki gruczołu krokowego są usuwane ze szczególnym biopsji lub podczas zabiegu chirurgicznego w celu określenia, czy rak lub inne nieprawidłowe komórki są obecne. Diagnoza nowotworu potwierdza się jedynie przez biopsję.

Biopsji mogą być wykonane na wiele różnych sposobów:

 • Metoda transrectal - przez odbyt (to najczęściej)

 • Metoda krocza - przez skórę między moszny i odbytnicy

 • Metoda przezcewkowa - przez cewkę moczową z użyciem cystoskop (elastyczne rury i urządzenia sprawdzające)

Inny sposób, który może być stosowany do oceny gruczołu krokowego jest USG prostaty / doodbytniczo. Proszę zobaczyć tę procedurę, aby uzyskać dodatkowe informacje.

Czym jest prostata?

Prostata jest wielkości orzecha włoskiego i otacza szyjkę pęcherza i cewki moczowej mężczyzny - rurki przez które przepływa mocz z pęcherza moczowego. Jest częściowo mięśni i częściowo gruczołowe, ze przewody otwierania do części gruczołu cewki moczowej. Składa się on z trzech płatów: płata płata centrum z jednym z każdej strony.

W ramach męskiego układu rozrodczego, podstawową funkcją prostaty jest wydzielanie płynu lekko zasadowy, który tworzy część płynu nasiennego (semen), płyn, który przenosi plemniki. Podczas męskiej kulminacyjnego (orgazm) mięśniowe gruczoły prostaty napędzania pomocą płynu prostaty w dodatku do spermy wytworzono w jądrach, do cewki moczowej. Nasienie następnie przechodzi przez penisa podczas wytrysku.

Przyczyny postępowania

Biopsja prostaty odbywa się po inne testy diagnostyczne wskazują na problem z gruczołu krokowego. Najbardziej typowe próby:

 • badanie palpacyjne (DRE) - lekarz umieszcza w rękawiczce, smarować palec do odbytnicy poczuć prostaty i sprawdzić wszelkie nieprawidłowości

 • antygenu specyficznego prostaty (PSA) - badanie krwi, który może wskazywać na obecność raka prostaty

 • transrectal USG (TRUS) - badanie z użyciem fali dźwiękowej echa do utworzenia obrazu gruczołu krokowego do wzrokowo dla nienormalnych chorób takich jak powiększenie gruczołów, guzków lub guzów

Biopsja prostaty może być wykonywane w celu zdiagnozowania raka prostaty i określić przyczynę powstania powiększonej prostaty, gruczołu.

Mogą być też inne powody, dla lekarza, aby zalecać biopsję prostaty.

Ryzyko związane z procedurą

Ilustracja anatomii męskiego układu rozrodczego

W przypadku każdego zabiegu chirurgicznego mogą wystąpić komplikacje. Niektóre z możliwych komplikacji mogą obejmować, ale nie są ograniczone do nich, następujące:

 • siniaki i dyskomfort w miejscu biopsji

 • długotrwałe krwawienie z miejsca biopsji

 • Zakażenie pobliżu miejsca biopsji

 • trudności w oddawaniu moczu

Mogą być też inne ryzyka, w zależności od konkretnej choroby medycznych. Pamiętaj, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem przed zabiegiem.

Przed zabiegiem

 • Lekarz wyjaśni procedury do ciebie i oferują możliwość zadawania pytań, które mogą mieć na temat procedury ci.

 • Zostaniesz poproszony o podpisanie formularza zgody, który daje uprawnień do procedury. Przeczytaj uważnie i formy zadawania pytań, jeśli coś nie jest jasne.

 • Powiadom lekarza, jeśli jesteś wrażliwy lub jesteś uczulony na jakieś leki, lateks, taśmy, a środki znieczulające (miejscowych i ogólnych).

 • Powiadom lekarza o wszystkich leków (na receptę i ponad-the-counter) oraz ziołowych suplementów, które są z natury.

 • Powiadom lekarza, jeśli masz historii zaburzeniami krzepnięcia lub jeśli pacjent przyjmuje żadnych antykoagulant (rozrzedzenie krwi) leki, aspirynę lub inne leki, które wpływają na krzepliwość krwi. Może być konieczne, aby zatrzymać tych leków przed zabiegiem.

 • Generalnie, bez uprzedniego przygotowania, takim jak na czczo lub sedacji jest wymagane dla podawania doodbytniczego lub metody krocza. Jeśli metoda przezcewkowe ma być wykorzystana, może być stosowane w znieczuleniu ogólnym. Jeżeli mają mieć znieczulenia ogólnego, może być zobowiązana do szybkiego przed zabiegiem, zazwyczaj po północy. Lekarz daje szczegółowe instrukcje.

 • Jeżeli lekarz przezodbytniczej wykorzystuje metodę, możesz mieć lewatywę noc przed lub rano z biopsji.

 • Możesz otrzymać środek uspokajający przed zabiegiem, aby pomóc Ci się zrelaksować. Ponieważ środek uspokajający może powodować senność, trzeba będzie zorganizować dla kogoś do prowadzenia domu. To jest najbardziej prawdopodobne, jeśli lekarz jest przy użyciu metody przezcewkowej.

 • Oparte na swojej choroby medycznej, lekarz może zażądać innych szczególnego przygotowania.

Podczas procedury

Biopsja prostaty jest zwykle wykonywane w warunkach ambulatoryjnych. Procedury mogą się różnić w zależności od choroby i lekarz praktyk jest.

Generalnie, biopsja prostaty następuje jeden z tych procesów:

Metoda transrectal:

 1. Zostaniesz poproszony, aby usunąć odzież i będą suknię do noszenia.

 2. Zostanie umieszczony na lewym boku, z ugiętymi kolanami. Powinieneś leżeć w trakcie postępowania.

 3. Sposób ten może być wykonywany w znieczuleniu.

 4. Zazwyczaj USG przezodbytniczej (TRUS) zostaną wykorzystane do prowadzenia umieszczenie igły do ​​biopsji.

 5. Lekarz włożyć igłę do ścianki odbytnicy do gruczołu krokowego. Może czuć dyskomfort lub ciśnienia, gdy igła wchodzi do gruczołu krokowego. Czasami biopsja igła sprężynowy zostaną wykorzystane, które mówi się, że prawie bezbolesny.

 6. Lekarz rozmaite próbki tkanek z różnych części przysadki.

 7. Próbkę tkanki prostaty zostanie wysłany do laboratorium do analizy.

Metoda krocza:

 1. Zostaniesz poproszony, aby usunąć odzież i będą suknię do noszenia.

 2. Zostanie umieszczony na lewym boku, z ugiętymi kolanami, lub leżąc na plecach z kolanami zgiętymi i ud siebie. Powinieneś leżeć w trakcie postępowania.

 3. Skóra między moszny i odbytu zostanie oczyszczona z roztworem antyseptycznym.

 4. Poczujesz się igłą, kiedy znieczulenie jest wstrzykiwany. Może to spowodować krótkie uczucie pieczenia.

 5. Kiedy obszar jest zdrętwiałe, lekarz będzie zrobić małe nacięcie w skórze.

 6. Lekarz będzie miejsce, w rękawiczce smarować palec do odbytu, aby znaleźć i ustabilizować prostaty.

 7. Biopsja zostanie wstawiony kilkakrotnie do gruczołu krokowego w celu uzyskania próbek z różnych części przysadki.

 8. Biopsja zostaną wycofane, a firma będzie stosowane ciśnienie na stronie biopsji aż zatrzymaniu krwawienia.

 9. Próbkę tkanki prostaty zostanie wysłany do laboratorium do analizy.

Metoda przezcewkowa:

 1. Zostaniesz poproszony, aby usunąć odzież i będą suknię do noszenia.

 2. Zostanie umieszczony na plecach ze zgiętymi kolanami i ud siebie.

 3. Procedura ta może być przeprowadzone zgodnie z miejscowym lub znieczuleniu ogólnym.

 4. Lekarz wstawić cystoskop (elastyczne rury i urządzenia przeglądanie) przez otwór na końcu penisa do cewki moczowej.

 5. Lekarz będzie wstawić instrumentów przez cystoskopu celu uzyskania próbek prostata.

 6. Próbkę tkanki prostaty zostanie wysłany do laboratorium do analizy.

Po zabiegu

Swój proces odzyskiwania będzie zmieniać się w zależności od rodzaju używanej znieczulenia. Jeśli dano znieczulenia ogólnego, zostaniesz przeniesiony do sali pooperacyjnej na obserwacji. Po ciśnienie krwi, puls i oddech są stabilne i są świadomi, zostaniesz przeniesiony do sali szpitalnej lub zwolniony do domu.

Jeśli zastosowano znieczulenie miejscowe, można wznowić swoje normalne działania i diety, chyba że instrukcja mówi inaczej. Możesz czuć chęć oddania moczu lub wypróżnienia po biopsji. To uczucie powinno przejść po kilku godzinach.

Nie może być krew w moczu lub stolca przez kilka dni po biopsji. To jest powszechne. Krwi, czerwone lub czerwono-brązowy, może być także w ejakulacie przez kilka tygodni po biopsji.

Biopsja może być miejsce przetargu lub ból przez kilka dni po biopsji. Weź lek przeciwbólowy na ból, zgodnie z zaleceniami lekarza. Aspiryna lub niektóre inne leki przeciwbólowe mogą zwiększać ryzyko krwawienia. Pamiętaj, aby wziąć tylko zalecanych leków.

Powiadomić o tym lekarza zgłosić dowolną z następujących czynności:

 • zwiększenie ilości krwi w moczu lub stolcu

 • trudności w oddawaniu moczu

 • gorączka i / lub dreszcze

Twój lekarz może dać Ci dodatkowe lub alternatywne instrukcje po zabiegu, w zależności od konkretnej sytuacji.

Zasoby w sieci

Zawartość tej stronie jest tu tylko w celach informacyjnych i nie był przeznaczony do diagnozowania lub leczenia problemu zdrowotnego lub choroby, lub zastąpić profesjonalnej porady medycznej otrzymasz od lekarza. Proszę skonsultować się z lekarzem z jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mogą mieć dotyczące choroby.

Ta strona zawiera linki do innych stron internetowych z informacjami na temat tej procedury i powiązanych chorób zdrowia. Mamy nadzieję, że te strony pomocne, ale proszę pamiętać, że nie kontroluje ani nie popiera informacje prezentowane na tych stronach internetowych, ani nie popiera tych witryn informacje zawarte tutaj.

Europejskie społeczeństwo raka

Europejskie Stowarzyszenie urologiczne, inc.

National Cancer Institute (NCI)

Narodowy Instytut cukrzycy i chorób układu pokarmowego i nerek (NIDDK)

National Institutes of Health (NIH)