Cambler

Strategia na blizny

Możesz myśleć, że są brzydkie, ale blizny służyć jakiemuś celowi. Pokazują one, że organizm został naprawiony ranę. Ale gdy jesteś uzdrowienia, możesz pomóc zmniejszyć blizny.

Blizny tworzą po kontuzji, operacji lub długiej choroby przewlekłej, takiej jak trądzik. "Wiele osób rozwijać blizny jako część normalnego procesu gojenia," mówi Diane Madfes, MD, dermatolog w Nowym Jorku i członek Europejskiej Akademii Dermatologii (AAD).

Spajania ran

Blizny zaczynają się tworzyć, gdy twój organizm dodatkowe kolagenu do zamykania ran. Włókna kolagenu białka zwykle wzmocnienia warstwy skóry, która znajduje się tuż pod powierzchnią. Ale dodatkowo kolagen na rany jest grubszy niż zwykle, i że grubość powoduje blizny.

Z biegiem czasu, ciało zastępuje kolagen z normalnej grubości kolagenu, więc blizna może zanikać, a nawet znikają. Zazwyczaj jednak, niektóre blizny pozostają.

Aby zmniejszyć blizny, członek AAD Christopher Harmon, MD, instruktor dermatologii na University of Alabama w Birmingham, proponuje Państwu:

  • Masować obszar trzech do czterech tygodni po urazu lub zabiegu chirurgicznego, cztery razy dziennie przez pięć minut. Poczekać, aż nowa skóra stała przez rany. "To zerwać kolagen jest utworzona i przyspieszyć gojenie," Dr Harmon mówi.

  • Zachowaj bliznę z słońca. Promienie ultrafioletowe mogą przyciemnić blizny, co czyni go bardziej zauważalne.

Badania pokazują, silikonowe arkusze podklejone wokół blizny znacznie zmniejszyć szanse blizna zgęstnieje, Dr Harmon dodaje. Nawet stare blizny może złagodzić po użyciu arkuszy. Możesz kupić te arkusze w aptekach bez recepty. Można również spróbować miejscowego żele z bazy silikonowej.

Bliznowce stale rosnąć

Jeden rodzaj blizny keloidowej zwany "rośnie i zwiększa się poza granice początkowego rany," Dr Harmon mówi. Bliznowce występują częściej u osób, Afryki i Azji.

Jeśli blizna cię niepokoi, poproś lekarza o możliwości usuwania, które obejmują zabiegi chirurgiczne i nonsurgical.

Zabiegi oferowane w gabinecie lekarskim m.in. głębokie peelingi chemiczne, dermabrazja i chirurgii laserowej. Dr Harmon szacuje średni koszt usuwanie blizn jest 375€. Ponieważ takie leczenie jest zwykle uważany kosmetyczny, ubezpieczenie zdrowotne i Medicare nie obejmują go.

"Należy pamiętać, że nie można usunąć blizny całkowicie," mówi Dr Madfes. "Celem leczenia usuwanie blizn jest poprawienie wyglądu blizny."