Cambler

Ryzyko operacji bariatrycznej: niedokrwistość

Niedokrwistość jest częstym skutkiem ubocznym operacji odchudzającej. Jest to choroba, w której krew jest niższe niż normalne poziomy krwinek czerwonych lub krwinek czerwonych, które zawierają zbyt mało hemoglobiny, białka. Jest to problemem, ponieważ hemoglobiny substancja prowadzi tlenu w całym organizmie.

Objawy niedokrwistości

Ponieważ niedokrwistość skutkuje niskim poziomem tlenu we krwi, serce musi pracować ciężej, aby szybciej krążyć krew. Choroba może powodować szereg problemów:

Ryzyka i przyczyny niedokrwistości po zabiegu

Niedobory witaminowe i mineralne są powszechne u osób po operacji. Chirurgia odchudzania, znany również jako chirurgii bariatrycznej, ogranicza, jak wiele żywności są w stanie jeść. Zmienia się również sposób, w jaki organizm absorbuje niezbędne witaminy i minerały z pożywienia. Po operacji odchudzającej, trzeba wziąć codziennych witamin i suplementów mineralnych, aby zapobiec tym problemom.

Dokładniej, anemię może być wynikiem zbyt małego przyswajania żelaza lub wchłaniania żelaza nie wystarcza po chirurgii bariatrycznej. Nie wystarczająco dużo kwasu foliowego i witaminy B12 może powodować anemię. Twój organizm potrzebuje wszystkich tych składników odżywczych do hemoglobiny i zdrowych krwinek czerwonych.

Po operacji bariatrycznej, zwłaszcza Roux-en-Y gastric bypass (RYGB), może również nie być w stanie jeść czerwonego mięsa, ponieważ organizm może mieć problemy z trawieniem to. To może sprawić, że bardziej narażone na anemię, ponieważ czerwone mięso jest głównym źródłem żelaza w diecie.

Chirurgia odchudzania może zmniejszyć poziom kwasów żołądkowych, które rozkładają żywności. Może to również prowadzić do niedokrwistości związanych z odżywianiem. W niektórych rodzajach chirurgii bariatrycznej, w tym procedury RYGB, jelita przekierowane uniknąć czcze i dwunastnicy. Są to części jelita cienkiego, w której żywność jest mieszany z żółci i soków trawiennych. To sprawia, że ​​trudniej organizmu do wchłaniania żelaza i innych składników odżywczych.

Młodzieży, kobiet, które nadal mają swoje okresy i kobiet w ciąży są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia niedokrwistości po operacji bariatrycznej.

Wiele osób może być anemiczny, jeszcze zanim one chirurgii bariatrycznej, gdyż niedokrwistość jest powszechne w ludzi, którzy są poważnie otyłych. Przewlekłe zapalenie spowodowane przez otyłość może prowadzić do anemii, wpływając na układ odpornościowy. W tych przypadkach sama operacja nie może być przyczyną niedokrwistości.

Zapobieganie niedokrwistości

Lekarz najprawdopodobniej pracy z dietetykiem lub dietetyka, aby obejrzeć swoją dietę po operacji. Ważne jest, aby podjąć wszelkie zalecane dzienne witamin i suplementów mineralnych po operacji bariatrycznej, aby zapobiec anemii i innych niedoborów żywieniowych. Ważne jest także, aby jeść pokarmy bogate w żelazo, takie jak:

  • Soczewica, groch, fasola

  • Suszone śliwki, morele, rodzynki i inne owoce

  • Zbóż i pieczywa, które są wzbogacone w żelazo

  • Ciemne, zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak

  • Tofu

  • Sok z suszonych śliwek

  • Mięsny, zwłaszcza z mięsa czerwonego, jeśli to możliwe

Witamina C z pokarmów i suplementów może pomóc przyswajanie żelaza, więc należy dodać pokarmy bogate w witaminę C, jak owoce cytrusowe, do swojej diety, jak również.

Jeśli miał procedurę RGBY, ilość żelaza w standardowym multiwitamina - ok. 18 mg - może nie wystarczyć, aby zapobiec anemii. Lekarz może dać Ci więcej żelaza do podjęcia.

Jeśli jesteś nastoletni chłopiec czy dziewczynka, czy menstruacji kobiety, może być konieczne dodatkowe żelazo, bez względu na to, jaki rodzaj zabiegu odchudzania trzeba było. Twój lekarz będzie używać badania krwi, aby pomóc dowiedzieć się dawki suplementów żelaza. Jest to ważne, ponieważ zbyt dużo żelaza może być tak złe dla Ciebie, jako zbyt mało żelaza.

Diagnostyka i leczenie

Po operacji bariatrycznej, lekarz będzie musiał oglądać cię na niedokrwistość na resztę życia, ponieważ choroba może rozwijać się dopiero wiele lat później. Obejmuje coraz regularne badania krwi, aby sprawdzić, niedobory żywieniowe, w tym niedokrwistości. Wytyczne zalecają posiadające swoje żelaza w surowicy mierzone sześć miesięcy po operacji odchudzającej i co najmniej raz w roku, po tym, wraz z pełną morfologię krwi. Osób z ciężką niedokrwistością może potrzebować transfuzji krwi w celu uzupełnienia czerwonych krwinek bogata w tlen.

Częste wizyty kontrolne u lekarza może pomóc w zapobieganiu niedokrwistości i jej powikłań długoterminowych.