Cambler

Potencjalne skutki uboczne związane z promieniowaniem chłoniaka nieziarniczego

Oto przegląd tego, jak może czuć się po leczeniu promieniowaniem. Których objawy masz, zależy głównie od tego, która część ciała jest traktowany.

  • Twoja skóra w leczonym obszarze może stać się sucha, podrażniona i wrażliwa.

  • Jest prawdopodobne, aby czuć się zmęczony lub wystąpić uogólnione osłabienie. Prowadzi to do stopniowego zwiększania i staje się gorsze, jak zabiegi promieniowania kontynuować.

  • Możesz dostać zakażenia, odwodnienie, lub mają zmniejszoną liczbę czerwonych ciałek krwi, co prowadzi do anemii, jak widać z badań krwi. Wszystko to może być zmęczony gorzej.

  • Możesz mieć nudności lub utrata apetytu.

  • Jeśli masz zabiegi promieniowania do klatki piersiowej lub szyi, może to doprowadzić do uszkodzenia ślinianek. Prowadzi to do suchość w ustach, zwany suchości. Obróbka tych obszarów mogą również powodować zapalenie przełyku (przełyk), zwany przełyku. Że może to bolesne do przełknięcia i daje uczucie zgagi.

  • Promieniowanie żołądka może spowodować rozstrój żołądka lub biegunkę. Zazwyczaj jest to chwilowy efekt.

  • Może być wypadanie włosów w okolicy leczonej. Chociaż jest to zwykle tymczasowe, większe dawki mogą utrata włosów na stałe. Nie będą występować rodzaju wypadanie włosów-na całe głowy, która jest wspólna z chemioterapią, chyba że cały twój szef traktuje się promieniowania.

  • Promieniowanie może nasilać działania niepożądane chemioterapii.

  • Może masz suche oczy.

Możesz poczuć się lepiej w trakcie radioterapii, jeśli dokonać dodatkowego wysiłku, aby uzyskać dużo odpoczynku i do jedzenia, jak to tylko możliwe. Większość z tych działań niepożądanych, lepiej w czasie po zakończeniu leczenia. Długoterminowe skutki uboczne promieniowania nie może pokazać się przez kilka lat po zakończenie leczenia.

Natychmiastowe skutki uboczne napromieniania całego ciała mogą być bardziej surowe niż w terapii celowanej radioterapii. Obejmują one na zwiększone ryzyko zakażenia z dolnych poziom białych ciałek krwi oraz z uszkodzonej skóry i błon śluzowych.

Zwrócić się do lekarza, który objawy, jeśli w ogóle, że konieczna będzie zadzwonić mu od razu. Na przykład, dobrze jest skontaktować się z lekarzem, jeśli masz objawy zakażenia, takie jak gorączka i ból.