Cambler

Porady dla uczucie najlepiej w trakcie leczenia chłoniaka nieziarniczego

Gdy pacjent jest leczony na chłoniaki nieziarnicze, jest prawdopodobne, że będziesz miał objawy choroby i skutki uboczne leczenia, zbyt. Na przykład, sam w sobie może prowadzić do chłoniaka z takich objawów, jak ciśnienie i bólu. Lub nowotworu może zakłócać funkcji narządu.

Zabiegi na celu zniszczenie komórek chłoniaka może uszkodzić zdrowych komórek w tym samym czasie, co oznacza, że ​​leczenie może powodować skutki uboczne. Mogą one mieć wpływ na każdą osobę inaczej. Niektórzy ludzie mają nic, podczas gdy inne mogą mieć wiele. Niektóre efekty uboczne mogą zmieniać się w czasie, podczas gdy inne pozostać taki sam. Niektóre mogą być tymczasowe, podczas gdy inne mogą być trwałe.

W przypadku wystąpienia działań niepożądanych mogą kolidować z życiem z dnia na dzień. Te działania niepożądane mogą obejmować zmęczenie i wypadanie włosów do bardziej poważnych problemów, takich jak uszkodzenia narządów. Niektóre działania niepożądane mogą pogorszyć inne objawy. Na przykład, jeśli jesteś w depresji, czy nie śpi dobrze, może być bardziej zmęczony. W rezultacie, jeśli masz ból, może czuć się gorzej. Pierwsze zwolnienie z jednej efekt uboczny może pomóc innym.

Powiedz zespół opieki zdrowotnej, co czujesz

Leczenia chłoniaków, aby uzyskać najlepsze wyniki, jest ważne. Ale jakość życia również sprawy. Niech lekarz i pielęgniarka wiedzieć, czy występują jakieś skutki uboczne lub dyskomfort. Należy poinformować lekarza lub pielęgniarkę, jak te problemy wpływają na swoje życie z dnia na dzień. Twój zespół opieki zdrowotnej ma na celu pomóc zarządzać objawów, jak również w celu leczenia chłoniaka.

To jest normalne, aby martwić się o problemy mogą mieć. Można zadać sobie pytanie, "Czy chłoniaka coraz gorzej? Są zabiegi działa? "Porozmawiaj z lekarzem i pielęgniarką o swoich obawach. Trzeba także niech wie tyle o problemie, jak to możliwe. Należy zapisać następujące informacje, wziąć go do wizyt lekarskich i przynieść go z lekarzem.

  • W czym jest problem. Opisz problem ( biegunka, depresja, utrata apetytu), że jesteś zaniepokojony. Być jak najbardziej konkretny.

  • Gdzie jest problem. Czy istnieje konkretny obszar, który ma wpływ, takich jak żołądek lub głowy?

  • Kiedy to się zaczęło. Jak długo masz ten problem? Po raz pierwszy zauważył ten problem przed lub po zabiegu? Jest to stały problem? Albo czy można zauważyć, że jest gorzej lub lepiej w pewnych momentach? Czy przychodzą i odchodzą?

  • Jak źle jest. Jeśli miał do rangi problemu w skali od 0 do 10 (0 = nie ma problemu, 10 = najgorsze może być), gdzie byłoby rangi?

  • Wyzwalacze, które sprawiają problem lepiej lub gorzej. Są tam pewne działania lub środowiska, które wpływają na objawy?

  • Jak problem dotyczy swoje życie z dnia na dzień. Miałeś przestać żadnych działań ze względu na błąd? Czy Twoje życie zmieniło ze względu na problem?

  • Co masz aktualnie robi zarządzać objawów. Czy to pomaga? Pamiętaj, aby udostępnić wszelkie uzupełniające lub alternatywne terapie, które mogą próbować w domu.

Niektórzy ludzie uważają, że warto zachować wykres ich objawów. Ciebie może wyglądać tak.

Przykładowe efekty uboczne śledzenia wykresu

Data

Objaw

Ocena intensywności

(0-10)

Ocena ważności

(1-4)

Zarządzanie

(Co zrobiłeś? Czy to działa?)

03. stycznia

Ból

Próbowałem oglądać śmieszne filmy, ale nie mógł zwrócić uwagę. Umieścić w chłodnym, wilgotnej szmatki na moim czole i położyć w ciemnym pokoju. Po drzemce, poczuł się lepiej.