Cambler

Mity i fakty o oddawanie krwi i odbierania

Wiele mitów są związane z oddawania i odbierania krwi, w tym groźby zarażenia HIV, zapalenie wątroby i inne choroby zakaźne. Według AABB (dawniej European Association of Blood Banks), mniej niż 10 procent ludności USA oddaje krew co roku, chociaż 38 procent osób kwalifikują się do tego.

Miejmy rozwiać pewne mity, analizując fakty o dotacje i odbierania krwi.

Oddawanie krwi

To nie jest możliwe, do zawarcia umowy z HIV podczas pobierania krwi, tak długo, jak igły są sterylne i zbyte po jednokrotnym użyciu. Dawcy są sprawdzane, zarówno dla ich bezpieczeństwa i bezpieczeństwa tych, którzy otrzymują krew. Muszą dać historii zdrowia i mieć co najmniej wiek 16 lat, ważyć co najmniej 110 kg i być zdrowym. Dawcy nie mogą oddać krew częściej niż raz na osiem tygodni.

Ludzie nie powinni oddawać krwi, jeśli ich styl życia umieścić je na ryzyko HIV, WZW typu B, malaria, czy innych infekcji, które mogą być przenoszone przez krew.

Te czynniki również bar cię od oddawania krwi, zgodnie z AABB:

  • Kiedykolwiek używało narkotyków dożylnych (iv) nielegalnych narkotyków.

  • Ty lub ktoś z Twojej rodziny ma lub miał chorobę Creutzfeldta-Jakoba lub ma czynników ryzyka tej choroby.

  • Mieszkałeś w Wielkiej Brytanii dłużej niż trzy miesiące, od 1980 do 1996 roku, lub w Europie od ponad pięciu lat w każdej chwili, po roku 1980, lub otrzymały transfuzję krwi w Wielkiej Brytanii czy Francji w dowolnym czasie od 1980 do chwili obecnej.

Odbieranie krew

Tysiące transfuzji krwi wykonywane są co roku w Europie. Są one wykonane tak bezpieczne, jak to możliwe za pomocą procedur, które zapewniają infekcja nie jest transmitowany i reakcje transfuzji nie występują.

Wpisanie i dopasowywania krzyż

Grupa krwi dawcy i biorcy muszą być dopasowane, aby zapobiec reakcji transfuzji, choroba potencjalnie śmiertelna. Dokonuje się tego w laboratorium szpitalnym, jest nazywany "typ i przekrój dopasowanie." Każdy środek ostrożności w celu zapewnienia, że ​​we krwi dawcy i biorcy krwi są zgodne. Ponadto, wiele kontrole są umieszczane na swoim miejscu podczas znakowania krew do transfuzji i sprawdzenie go przed podaniem pacjentowi. Pomimo tego, pewne ryzyko pozostają, ale są niewielkie w porównaniu z korzyściami przy transfuzji jest konieczne.

Zapobieganie przenoszeniu chorób związanych z transfuzją

Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić dopływ krwi nie przenosi chorób zakaźnych. Dawcy są najpierw sprawdzane przez podjęciem historię medyczną. Ludzie z pewnych stylów życia, którzy żyli w niektórych obszarach świata, albo z określonych chorób, są odrzucane jako dawców i ich krew nie jest rysowany. Gdy dawca jest zatwierdzony, krwi jest pobierana z jednorazowych igieł jednorazowych, przewody, i toreb zbiórki. Przed użyciem krwi pod kątem wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, zapalenia wątroby typu C, HIV, syfilis, T-limfotropowym wirusy ludzkie, choroba Chagasa, i wirus Zachodniego Nilu.

Jeśli wybierasz się na operację, może warto rozważyć oddawanie krwi dla siebie. To się nazywa autologicznego oddawania krwi i oznacza, że ​​masz krew pobierana jest do własnego użytku później. Istnieje wiele korzyści, do autologicznego oddawania krwi:

  • Nie musisz się martwić, że krew będzie pasował zdobyłem wasze.

  • Jest bardzo mało prawdopodobne, że będziesz mieć reakcję alergiczną na krwi.

  • Jeśli jesteś rzadki typ krwi, nie musisz się martwić, że nie może być za mało krwi w banku krwi dla ciebie.

  • Uniknąć ryzyka zarażenia żadnych chorób zakaźnych.