Cambler

Co to jest dna moczanowa?

Dna moczanowa jest chorobą, która wpływa na stawy. Nieleczona może prowadzić do bolesnej deformacji stóp, a nawet problemy z nerkami. Dobrą wiadomością jest to, że do leczenia dny wcześnie, można złagodzić ból i zapobiec przyszłym problemom. Dna można leczyć za pomocą leków i odpowiedniej diety. W ciężkich przypadkach może być konieczna operacja.

Co powoduje dna?

Dna moczanowa jest spowodowane przez nadmiar kwasu moczowego (produkt odpadowy przez organizm). Kwas moczowy tworzy kryształy, które gromadzą się w stawach, przynosząc w ataku dny moczanowej. Jeśli masz wiele ataków dny moczanowej, kryształy mogą tworzyć duże złoża zwane tophi. Tophi może uszkodzić stawy i spowodować deformację.

Kto jest na ryzyko dny moczanowej?

Mężczyźni są bardziej narażeni na podagrę niż kobiety. Ale kobiety mogą mieć również wpływ, głównie po menopauzie. Niektóre problemy zdrowotne, takie jak otyłość i wysoki poziom cholesterolu, aby dna bardziej prawdopodobne. I niektóre leki, takie jak leki moczopędne ("pigułki wody"), może wywołać dny moczanowej ataku. Ludzie, którzy piją dużo alkoholu są narażone na podagrę. Niektóre produkty mogą wywołać atak dny moczanowej.

Pokarmy, które wywołują ataki dny moczanowej

Aby uniknąć ataku dny moczanowej, unikaj tych produktów:

  • Alkohol (piwo, wino)

  • Niektóre wędliny (czerwone mięso, mięso przetworzone, Turcja)

  • Podroby (nerki, wątroba, grasica)

  • Skorupiaki (homary, kraby, krewetki, muszelki, małże)

  • Niektóre ryby (anchois, sardynka, makrela)