Cambler

Ciężarnych leczenie cukrzycy

Jeśli badania krwi wykazały, że masz ciążową cukrzycą, to nie znaczy, że jesteś chory lub, że nie zrobił nic złego. I to nie oznacza, że ​​dziecko urodzi się z cukrzycą. Ale to nie znaczy, trzeba zachować szczególną ostrożność na siebie, więc ty i twoje dziecko zachować zdrowie.

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca ciążowa jest to szczególny rodzaj cukrzycy, która zdarza się tylko w czasie ciąży (ciąży). Zmiany, które występują w organizmie w czasie ciąży przyczyną cukru we krwi jest zbyt wysoki. Cukrzyca ciążowa jest bardziej prawdopodobne u kobiet, które:

 • Ma nadwagę.

 • W rodzinie cukrzycy.

 • Mieli dziecko, które waży ponad 9 kg przy urodzeniu.

 • Urodziła dziecko, które zmarło przed urodzeniem.

 • Miały cukrzycę ciążową w przeszłości.

 • Czy Latina, Afryki Europejskiej, Native Europejska, Republika Południowej lub Azji Wschodniej lub z wysp Pacyfiku.

Pomoc z opieki zdrowotnej zespół

Aby mieć zdrowe dziecko, należy zachować szczególną ostrożność z siebie. Twój zespół opieki zdrowotnej pomoże Ci dowiedzieć się, co zrobić.

 • Położnik (lekarz, który dba o kobiety w okresie ciąży) lub lekarz rodzinny będzie nadzorować swoją opiekę.

 • Możesz także zobaczyć endokrynologa (lekarz, który leczy cukrzycy) lub perinatologist (lekarz, który traktuje ciąże wysokiego ryzyka).

 • Dietetyk, pedagog cukrzycy, pielęgniarka lub doradca może pracować z tobą też.

Zrozumienie cukru we krwi

Twoje ciało zamienia jedzenie na poziom cukru we krwi. To daje energię ciała. Cukru we krwi idzie również dla dziecka. Jeśli stężenie cukru we krwi jest zbyt duże, może to powodować problemy dla dziecka i dla Ciebie. Można zapobiec tym problemom poprzez kontrolowanie poziomu cukru we krwi.

 • Twoje ciało zamienia jedzenie do cukru we krwi

Jak żywność jest trawiona, okazuje się cukru (glukozy), paliwo, która karmi swoje ciało. Ten cukier przechodzi do krwioobiegu. Twoje ciało, a następnie uwalnia substancję o nazwie insulina, aby pomóc używać ciała cukru we krwi.

 • Cukru we krwi przechodzi do dziecka

Cukru we krwi przechodzi do dziecka przez łożysko (specjalny tkanki, która łączy matkę i dziecko). Twoje dziecko korzysta z tego cukru do wzrostu. Ale również sprawia, że ​​hormony łożyska, które mogą zakłócać sposób organizm wykorzystuje insulinę.

 • Za dużo cukru we krwi wpływa na Ciebie i Twojego dziecka

Jeśli organizm nie może prawidłowo wykorzystywać insuliny, poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki. Wtedy za dużo cukru we krwi przechodzi do dziecka. To może powodować problemy dla Ciebie i Twojego dziecka.

 • Kontrolowania poziomu cukru we krwi pomaga uniknąć problemów

Można obniżyć poziom cukru we krwi poprzez jedzenie prawo, wykonywania, a może przez przyjmowania insuliny. Jeśli trzymać w kontroli poziomu cukru we krwi, ryzyko dla Ciebie i Twojego dziecka są takie same w przypadku normalnej ciąży.

Zagrożenia dla dziecka

Jeśli nie kontrolować poziom cukru we krwi, dziecko jest bardziej narażone na te problemy:

 • Twoje dziecko może rozwijać zbyt duży. Jeśli stężenie cukru we krwi pozostaje zbyt wysoka, dziecko może być zbyt duże (Makrosomia) przejść przez pochwy bez raniąc ramiona i barki dziecka.

 • Narządy twojego dziecka może nie być w pełni rozwinięte przed urodzeniem. Jeśli stężenie cukru we krwi pozostaje zbyt wysoka, dziecko może mieć urodzić wcześniej. Potem płuca dziecka nie może działać dobrze. Jest to tak zwany zespół zaburzeń oddechowych (RDS). Wątroby Twojego dziecka również może nie działać dobrze. Następnie dziecko może być żółty (żółtaczkę) po urodzeniu.

 • Twojego dziecka cukru we krwi może być niski po urodzeniu. Jeśli stężenie cukru we krwi jest zbyt wysoki, dziecko sprawia dodatkową insulinę. Dziecko nadal ma dodatkową insulinę tuż po urodzeniu. Wtedy może on lub ona musi być traktowany na niski poziom cukru we krwi.

 • Twoje dziecko może urodzić się martwe. To jest bardzo rzadkie, ale dziecko może umrzeć przed urodzeniem, jeżeli stężenie cukru we krwi pozostaje wysokie, zbyt długo.

Zagrożenia dla Ciebie

Jeśli nie kontrolować poziom cukru we krwi, jest bardziej prawdopodobne, że te problemy:

 • Może masz wysokie ciśnienie krwi. Wysoki poziom cukru we krwi sprawia, że bardziej prawdopodobne, że wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży (stan przedrzucawkowy). To jest zagrożenie dla zdrowia. I może to oznaczać, dziecko będzie musiało być dostarczone wcześniej.

 • Możesz mieć więcej infekcji. Wysoki poziom cukru we krwi sprawia, że bardziej prawdopodobne, że, nerek, pęcherza moczowego i infekcje pochwy.

 • Możesz być niewygodne lub zadyszki. Wysokie stężenie cukru we krwi może spowodować zbyt dużo płynu wokół dziecka (wielowodzie). Twój brzuch staje się duży i naciska na płuca. Możesz także przejść do pracy wcześnie.

 • Twój czas dostawy może być trudniejsze, a odzysk może trwać dłużej. Jeśli stężenie cukru we krwi pozostaje zbyt wysoka, dziecko może rozwijać zbyt duża. Duże dziecko może spowodować szkody dla ciebie w czasie porodu. Więc dziecko może muszą być dostarczone przez cięcie cesarskie (C-punkt). Oznacza to, wykonywania przecięcia (nacięcia) w brzuchu i macicy. Potrzeba cesarskiego cięcia jest jedną z najczęstszych ryzyka cukrzycy ciążowej.

Jedzenie prawo

Jedzenia prawo żywności jest głównym sposobem na kontrolowanie poziomu cukru we krwi. W rzeczywistości, większość kobiet może utrzymać poziom cukru we krwi w prawidłowym zakresie przez samą dietą. Musisz jeść dużo skrobi, białka i warzyw, i trochę mleka, owoców i tłuszczu dziennie. Niektóre produkty podnoszą poziom cukru we krwi więcej niż inni. Nauka porcje pomaga wiesz ile jeść każdego jedzenia.

Planowanie posiłków

Węglowodanów (skrobi i cukrów) podnieść poziom cukru we krwi bardziej niż innych pokarmów. Można je znaleźć w mleku, owoców i produktów skrobiowych, takich jak zboża, fasoli i ziemniaków. Aby utrzymać poziom cukru we krwi w zdrowym zakresie, trzeba kontrolować ilość węglowodanów jeść w jednym czasie. Musisz jeść regularne posiłki i przekąski. Trzeba unikać pewnych pokarmów. I trzeba zdobyć odpowiednią ilość masy.

Jedz regularne posiłki i przekąski

Najlepiej jest jeść małe ilości co 2 do 4 godzin. Jeśli jeść rzadziej, prawdopodobnie jeść zbyt dużo na raz. Może to uczynić wzrosnąć zbyt wysokie stężenie cukru we krwi. Tak rozkłada równomiernie posiłki i przekąski w ciągu dnia. I ograniczyć ilość spożywanych pokarmów samo każdego dnia.

 • Jeść trzy posiłki i trzy przekąski dziennie. Twój lekarz pomoże Ci zrobić plan posiłków, że pracuje dla Ciebie. Twój plan posiłek będzie powiedzieć ile porcji z każdej grupy żywności, aby w każdym posiłku. W przypadku pominięcia posiłku lub przekąski, nie mają więcej jedzenia następnym razem zjeść. To może podnieść poziom cukru we krwi za wysokie.

 • Ilość węglowodanów. Twój dietetyk nauczy Cię, jak czytać etykiety żywności do podawania wielkości i całkowitych g węglowodanów. To pomoże Ci zaplanować posiłki i przekąski.

 • Ograniczenie węglowodanów na śniadanie. Stężenie cukru we krwi wzrasta najbardziej rano. Więc jeść nie więcej niż 30 gramów węglowodanów na śniadanie. Jedz białko z skrobi. Unikaj owoce, soki owocowe, mleko i płatki śniadaniowe na zimno. Podnoszą poziom cukru we krwi za wysokie rano.

 • Zjeść przekąskę przed snem. Gwarantuje to nie zbyt długo bez jedzenia. Jeść białko i skrobię.

Unikaj pokarmów bogatych w cukier

Jedzenie żywności, które są bogate w cukier (węglowodany proste) podnosi poziom cukru we krwi bardziej niż większość innych produktów spożywczych. Wiesz, że słodycze i desery są bogate w cukier. Tak więc jest wiele innych środków spożywczych, takich jak fasola i sos do spaghetti. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • Przeczytaj składników na etykiecie żywności Unikaj żywności, które wykaz wszystkich tych rodzajów cukru w pierwszych czterech składników.:

  - Cukier

  - Dekstroza

  - Miód

  - Fruktoza

  - Melasa

  - Glukoza

  - Syrop kukurydziany

  - Słodzik kukurydziany

  - Sacharoza

 • O niskiej zawartości tłuszczu nie oznacza niski poziom cukru. Wersje niskotłuszczowe żywności, takie jak sos sałatkowy lub lodów, może być wysoki w cukru. Przeczytaj etykietę.

 • Uważaj na sosy. Sos barbecue, sos teriyaki, Sos hoisin, keczup, sos, i większość innych przypraw dodanych cukru. Czytać etykiety.

 • Unikaj alkoholu. Alkohol może wpływać na poziom cukru we krwi w sposób, który jest trudny do przewidzenia. Picie alkoholu również zwiększa ryzyko dziecka w problemy po urodzeniu.

 • Używać substytutów cukru z umiarem. Wpływ aspartamu i innych substytutów cukru na matki i dziecka nie jest dobrze poznany.

Jaką wagę należy zdobyć?

Musisz zdobyć kilka kilogramów, więc Twoje dziecko będzie rosnąć. Ale zdobycie zbyt dużej wagi może spowodować, że poziom cukru we krwi trudniej kontrolować.

 • Jeśli twoja waga przed ciążą była prawidłowa: Twoim celem jest uzyskanie od 25 do 35 funtów.

 • Jeśli jesteś z nadwagą przed ciążą: Twoim celem jest zdobycie 15 do 25 funtów.

 • Jeśli były niedowagę przed ciążą lub masz 18 lat: Twoim celem jest zdobycie 28 do 40 funtów.

 • Jeśli masz bliźniaki: Twoim celem jest zdobycie 35-45 funtów.

Porady posiłek

 • Zapakuj na następny dzień śniadanie, obiad i przekąski nocy. Oszczędza to czas na śniadanie w godzinach porannych.

 • Przechowywać zegar lub sygnał dźwiękowy z tobą. Ustawić go przypomnieć, kiedy jeść.

 • Staraj się Twoja rodzina jeść te same potrawy ty. To sprawia, że ​​planowanie posiłków i zakupy łatwiejsze.

Pierwsze ćwiczenia

Ćwiczenia mogą pomóc utrzymać poziom cukru we krwi w normie. To dlatego, że organizm zużywa więcej glukozy we krwi podczas ćwiczeń. Twój lekarz może chcieć, aby wykonywać codziennie. Razem można zdecydować się na najlepszy rodzaj ćwiczeń dla Ciebie, a najlepsze czasy, aby wykonywać.

Wykonywać bezpiecznie

Spacery, pływanie, i niewielki wpływ lub aerobik w wodzie są najbezpieczniejsze rzeczy do zrobienia.

 • Unikać działań, w których można skakać, kolej, skręcać, zatrzymać lub uruchomić szybko, lub podnosić ciężarów.

 • Pamiętaj, aby nie dostać się przegrzany.

 • Pij dużo wody.

 • Jeśli korzystasz z insuliny, należy nosić przekąski węglowodanów z tobą. Unikać ćwiczeń, gdy insulina jest szczytem.

 • Jeśli idziesz czy niewielki wpływ aerobik, należy nosić wygodne buty.

Regularnie ćwiczyć

Może trzeba wykonywać każdego dnia. Najlepszy czas do wykonywania zależy od kiedy stężenie cukru we krwi jest najwyższy. Twój lekarz będzie z wami, aby plan ćwiczeń, który pasuje do Twoich potrzeb.

 • Dążyć do wykonywania przez 30 do 60 minut dziennie.

 • Spróbuj rozbijając codzienne ćwiczenia na 2 lub 3 sesje. Na przykład, pójść na spacer 15 minut po każdym posiłku.

 • Wykonywać z przyjacielem lub partnerem. To może pomóc trzymać się planu ćwiczeń.

 • Idź na komfortowym tempie. Nie męczą się na zewnątrz.

Kiedy przestać wykonywania

 • Czujesz tchu, zawroty głowy lub omdlenia.

 • Masz ból w plecach lub brzuchu.

 • Twoje tętno staje się nieregularna.

Kiedy się zatrzymać i skontaktować się z lekarzem

 • Masz 4 lub więcej skurczów w ciągu godziny.

 • Masz krwawienia z pochwy.

Monitorowanie stężenia cukru we krwi

Jedynym sposobem, aby mieć pewność, że poziom cukru we krwi pozostaje w normie jest to sprawdzić. Najprawdopodobniej zostać poproszony, by sprawdzić poziom cukru we krwi w domu raz lub kilka razy dziennie. Twój lekarz nauczy Cię, jak. On lub ona może również poprosić o sprawdzenie moczu w domu. Stężenie cukru we krwi może być również sprawdzane co tydzień lub tak w laboratorium.

Sprawdzanie poziomu cukru we krwi w domu

Twój lekarz omówi najlepszy sposób i czas, aby sprawdzić swój poziom cukru we krwi, i pokazać, co robić. Stężenie cukru we krwi jest zwykle najwyższa około godzinę po jesz. Można to sprawdzić za pomocą miernika.

 • Pamiętaj, aby zapoznać się z instrukcjami, które pochodzą z metr. Się do nich ostrożnie.

 • Zapisać stężenie cukru we krwi za każdym razem to sprawdzić. Przynieś swoje rekordy i miernik do wszystkich spotkań ze swoim lekarzem.

 • Jeśli stężenie cukru we krwi jest niezwykle niski lub wysoki, sprawdź jeszcze raz w 20 do 40 minut.

Sprawdzając moczu w domu

Jeśli nie jeść tyle, twoje ciało będzie spalić tłuszcz w celu uzyskania energii. Pozostawia ketonów w moczu. Twój lekarz może sprawdzić moczu ciał ketonowych każdego ranka. Będziesz korzystać ze specjalnych pasków, które zmieniają kolor, czy są ketony. Jeśli masz ketony, może to oznaczać, że nie jesteś wystarczająco dużo kalorii. Twój lekarz może dokonać zmian w planie posiłków.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem

Na kawałku papieru, co jest poniżej skopiować i zapisać w swoich wartości. Skontaktować się z lekarzem, gdy jesteś nad którymkolwiek z tych wartości.

Stężenie cukru we krwi jest powyżej ______ dłużej niż. ________________________

Masz ketony w moczu więcej niż ______ dni z rzędu.

Jeśli potrzebujesz insuliny

Twój organizm może nie być w stanie wykonać wystarczającej ilości insuliny. Jeśli tak się stanie, trzeba zachować szczególną insuliny. Przyjmowania insuliny pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, bez szkody dla dziecka. Insulina jest naturalną substancją i nie jest wciągająca. Najprawdopodobniej w stanie przerwać przyjmowanie insuliny po porodzie.

Uczą się przyjmować insulinę

Twój lekarz może przepisać insuliny. Trzeba będzie wstrzyknąć mu jeden lub więcej razy dziennie. Insulina jest wtryskiwany do tkanki tłuszczowej. Nie przenika przez łożysko. Oznacza to, że nie ma wpływu na sposób, w jaki Twoje dziecko bierze pigułkę będzie. Twój lekarz będzie nauczyć się, jak dać sobie szansę. Z praktyką, będziesz się komfortowo robi to sam.

Znalezienie właściwej dawki dla Ciebie

Twój lekarz będzie z wami, aby znaleźć właściwą dawkę insuliny dla Ciebie. Może to zająć trochę czasu. To dlatego, że trzeba zrównoważyć insuliny z jedzenia i ćwiczeń. Zapotrzebowanie organizmu na insulinę zwiększa również jako dziecko rośnie. Aby mieć pewność, że insulina działa prawidłowo, trzeba sprawdzić poziom cukru we krwi kilka razy dziennie. Jeśli stężenie cukru we krwi jest zbyt wysoki lub zbyt niski, Twój lekarz dostosuje insuliny.

Niski poziom cukru we krwi

Przyjmowania insuliny powoduje ryzyko dla niskiego poziomu cukru we krwi. Zawsze traktować niski poziom cukru we krwi od razu.

 • Objawy niskiego poziomu cukru we krwi należą drżenie, zawroty głowy, osłabienie, i zamieszanie.

 • Jeśli czujesz się którykolwiek z tych objawów, należy sprawdzić poziom cukru we krwi od razu.

 • W leczeniu niskiego stężenia cukru we krwi, zjeść 15 gramów cukru szybko działającą, np. tabletek glukozy. Sprawdzić poziom cukru we krwi ponownie w 15 minut. Jeśli stężenie cukru we krwi jest nadal niski, jeść kolejne 15 gramów cukru.

 • Jeśli stężenie cukru we krwi nie powróci do zakresu docelowego w ciągu 30 minut, skontaktować się z lekarzem.

Sprawdzanie na dziecko

To jest normalne, aby martwić się o zdrowie dziecka. Jednym ze sposobów, że można poznać twoje dziecko robi dobrze jest nagrać ruchy dziecka raz dziennie. Twój lekarz może również wykonać badania w celu sprawdzenia wielkości i rozwoju dziecka. Badania te pomagają planu do porodu.

Liczy się kopać

Począwszy od około 26 tygodnia ciąży, świadczeniodawca może liczyć ruchy dziecka raz dziennie. Nazywa się to liczy się wolny. Wybrać czas, kiedy dziecko jest aktywny, na przykład, po posiłku. Oto jeden ze sposobów, aby to zrobić:

 • Wygodnie siedzieć lub leżeć na boku.

 • Po raz pierwszy dziecko porusza, zapisz czas.

 • Liczyć każdy ruch, aż dziecko przeniósł się 10 razy. Zwykle trwa od 10 do 20 minut. Jeśli dziecko nie przeniósł się 4 razy w ciągu 1 godziny, głaskać brzuch obudzić dziecko się.

 • Zanotuj czas czujesz 10-ci ruch dziecka. Zabierz swoje rekordy zliczania akcja na wszystkie spotkania.

Inne badania

Twój lekarz może zlecić przeprowadzenie badań, aby upewnić się, że dziecko ma się dobrze. Mogą one obejmować:

 • Nonstress Test (NST). Kładzie się specjalny pasek wokół talii policzyć tętno dziecka. Tętno powinno iść w górę, gdy dziecko porusza.

 • Fale dźwiękowe USG. Nieszkodliwy zrobić zdjęcie (USG) z dzieckiem na ekranie. Zdjęcie przedstawia rozmiar i położenie dziecka. To pomaga zaplanować najbezpieczniejszą drogę do dostarczenia dziecka.

 • Amniopunkcja. Próbkę płynu wokół dziecka jest usunięte i testowane, aby zobaczyć, czy płuca dziecka mogą pracować na własną rękę. Ten test można przeprowadzić, jeśli dziecko musi zostać wydana na początku.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem

Zadzwoń do swojego lekarza od razu, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących czynności:

 • Dziecko porusza się mniej niż 10 razy w ciągu 2 godzin, podczas gdy robisz liczy wolny.

 • Twoje dziecko porusza się znacznie rzadziej niż na dzień przed.

 • Nie czułem dziecko przenieść cały dzień.

Podczas porodu

Twój lekarz będzie z wami, aby zaplanować dostawę. Jeśli kontrolować poziom cukru we krwi, jest bardziej prawdopodobne, aby mieć normalne narodziny. Biorąc poród klasy edukacji może również pomóc Ci przygotować się do porodu. Ty i Twoje dziecko być monitorowany, aby upewnić się, że zarówno dobrze.

Planuje dostawę

Twój lekarz zaleci najlepszy sposób, aby dostarczyć dziecku. Jeśli badania są normalne, prawdopodobnie można iść do pracy w sposób naturalny i dostarczyć dziecku przez pochwę. Jeśli Twoje dziecko jest duże lub Twoje testy pokazują problem, poród może być rozpoczęty wcześnie. Dziecko może być również wydana przez cesarskie cięcie.

Monitorowanie Ciebie i Twojego dziecka

Ty i Twoje dziecko są obserwował uważnie całej porodu.

 • Stężenie cukru we krwi jest monitorowany. Jeśli jest zbyt wysoka, może trzeba insuliny. Utrzymując normalny poziom cukru we krwi podczas porodu pomaga utrzymać dziecko z konieczności niski poziom cukru we krwi po porodzie.

 • Skurcze mogą być mierzone. Monitora znajduje się na brzuchu.

 • Tętno twojego dziecka jest monitorowany. Pomaga to upewnić się, że dziecko ma się dobrze. Monitor jest umieszczony na brzuchu lub wewnątrz pochwy. Tętno dziecka jest również sprawdzane po porodzie.

 • Cukier niemowlaka krwi testuje. Odbywa się to w ciągu pierwszej godziny po porodzie. Jeśli dziecka cukru we krwi jest niski, dziecko będzie monitorowane i traktowane przez kilka godzin.

Po ciąży

Cukru we krwi, najprawdopodobniej powróci do normy po porodzie. Ale cukrzyca jest znak ostrzegawczy, że jesteś w grupie ryzyka coraz cukrzycy w późniejszym życiu. Jesteś też bardziej narażone na cukrzycę ciążową z następnej ciąży. Ale można podjąć kroki w celu zmniejszenia tych zagrożeń.

Dbanie o siebie

Nawet, jeżeli stężenie cukru we krwi wraca do normy, trzeba jeszcze dbać o siebie. To pomoże zapobiec cukrzycy w późniejszym życiu.

 • Utrzymać wagę w dół. Jedzenie żywności o niskiej zawartości tłuszczu i cukru, może pomóc kontrolować wagę. Jeśli masz nadwagę, ryzyko zachorowania na cukrzycę, w 10 do 15 lat ponad dwukrotnie. Utrzymanie wagi w dół zmniejsza również ryzyko wystąpienia cukrzycę ciążową z następnej ciąży.

 • Pobierz regularnych ćwiczeń. Ćwiczenie pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Może także pomóc kontrolować wagę.

 • Sprawdź poziom cukru we krwi. Umów się na spotkanie, aby mieć sprawdzany poziom cukru we krwi około 6 do 8 tygodni po porodzie.

 • Regularne projekcje cukrzycy. Get sprawdzane co ​​roku, lub tak często, jak Twój lekarz radzi.

Karmienie piersią

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Karmienie piersią może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi. Twój lekarz może pokazać, jak karmić piersią. Pamiętaj, aby zjeść dobrą dietę i pić dodatkowych płynów, gdy jesteś piersią.

Planowaniu przyszłych ciąż

Musisz mieć pewność, że poziom cukru we krwi powraca do normy, zanim pojawi się ponownie w ciąży. Czy poziom cukru we krwi sprawdzane zanim zaplanować następną ciążę. I pamiętaj, że jest to możliwe, aby zajść w ciążę wkrótce po porodzie. Porozmawiaj z służby zdrowia na temat najlepszej metody antykoncepcji dla Ciebie i Twojego partnera.

Aby uzyskać więcej informacji

Aby dowiedzieć się więcej o cukrzycy w okresie ciąży, należy skontaktować się następujące grupy:

 • Europejskie Stowarzyszenie cukrzycy

  www.diabetes.org

 • Europejskie stowarzyszenie dietetyczne odżywianie konsumentów infolinii 800-366-1655

  www.eatright.org

Dla nazw edukatorów cukrzycy w Twojej okolicy, skontaktuj się z:

 • Europejskie Stowarzyszenie edukatorów cukrzycy

  www.aadenet.org