Cambler

Co trzeba wiedzieć o choroby przenoszone drogą płciową

Jeśli chodzi o choroby przenoszone drogą płciową (STD), możesz nie mieć żadnych objawów. Jeśli jesteś aktywna seksualnie, dowiedzieć się fakty o choroby przenoszone drogą płciową, i dowiedzieć się, jak się chronić.

Mit: Jeśli ty lub twój partner miał STD, zobaczymy oznaki.

Fakt: Wiele chorób przenoszonych drogą płciową nie mają żadnych objawów lub jedynie łagodne objawy, zwłaszcza u kobiet. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową mogą mieć objawy, które znikają na jakiś czas, ale potem wracają. Choroby przenoszone drogą płciową mogą spowodować uszkodzenie ciała, i można rozłożyć je do swojego partnera, nawet jeśli nie ma żadnych objawów.

Mit: Objawy STD może być uciążliwe, ale większość chorób przenoszonych drogą płciową nie mają poważne konsekwencje.

Fakt: Nie leczona, większość chorób przenoszonych drogą płciową mogą prowadzić do poważnych chorób. Mogą powodować bezpłodność, problemy układu moczowego oraz nowotwory szyjki macicy, sromu, pochwy, prącia i odbytu. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową, w tym kiły i AIDS, może spowodować śmierć. Nie STD jest nieszkodliwe.

Mit: Można złapać STD z siedzibą WC, telefonem lub innym obiektem używanym przez osoby zakażonej.

Fakt: Choroby przenoszone drogą płciową są transmitowane przez pochwy, odbytu i jamy ustnej płci. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową mogą rozprzestrzeniać się na dziecko w czasie ciąży, porodu lub karmienia piersią. Opryszczki mogą być transmitowane przez kissing jeżeli pęcherzyki opryszczkowe się w ustach i wokół ust. Wirusowe zapalenie wątroby typu B, kiła i HIV, AIDS, wirus może rozprzestrzeniać się przez wspólnych igieł lub inne obiekty zanieczyszczone krwią. Choroby przenoszone drogą płciową nie są rozpowszechniane przez uściski, uściski, toalety, ręczniki, naczynia, słuchawki telefoniczne, lub ukąszenia owadów.

Mit: Jeśli uważasz, że mogą być narażone na STD, należy poczekać, aby zobaczyć, czy objawy rozwijają.

Fakt: Jeśli uważasz, że mogą być narażone, zobaczyć się z lekarzem. Może on często mówią o teście proste laboratorium, jeśli zostały zainfekowane. Ponadto, niech twój partner lub partnerzy wiedzą, że są one narażone na ryzyko i powinny być testowane, zbyt. Wszystkie choroby przenoszone drogą płciową wymagają profesjonalnej pomocy medycznej.

Mit: Nie można dostać STD więcej niż jeden raz.

Fakt: Z wyjątkiem wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, twój organizm nie wytwarza odporności na każdej STD. Jeśli twój partner jest zarażony, dwaj z was może przekazać STD iz powrotem, chyba że oboje są traktowane i uzyskać pozytywnej oceny, zanim ponownie uprawiać seks. Ponadto, kiedy już miał jedną STD, może być bardziej prawdopodobne, aby uzyskać inny.

Znać objawy, chronić się

Wiele chorób przenoszonych drogą płciową nie ma żadnych objawów. Skonsultować się z lekarzem, jeśli jednak masz jakiekolwiek z następujących objawów, które mogą być spowodowane przez STD:

 • Problemy w odbytu lub okolicy narządów płciowych, takie jak ból, wysypka, brodawek, niezwykłym zrzutu, obrzęk, zaczerwienienie lub ból

 • Bolesne oddawanie moczu

 • Krwawienie z pochwy, gdy nie jest to czas na okres

 • Ból w miednicy

 • Ból w jamie ustnej

 • Ból w odbycie

 • Flulike trwałe, niewyjaśnione objawy lub obrzęk węzłów chłonnych

Jedynym pewnym sposobem, aby chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową nie jest seks. Jeśli masz seks, o to w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko:

 • Użyj (konsekwentnie i prawidłowo) lateks męski lub żeński prezerwatywy poliuretanowej i miejscowego mikrobicydów.

 • Mieć regularne kontrole na HIV i chorobami przenoszonymi drogą płciową.

 • Ograniczenia swoich partnerów. Im więcej partnerów masz, tym większe ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową.

 • Mają wzajemnie monogamicznym związku seksualnego z niezakażonych partnerów.

 • Opóźnienie konieczności stosunków seksualnych jak najdłużej - młodsze osoby jest, gdy on lub ona zaczyna uprawiać seks, tym bardziej człowiek staje się podatny na rozwój STD.

 • Unikaj stosunek analny, lub użyć mężczyzna prezerwatyw i miejscowego mikrobicydów.

 • Uniknąć stosunku seksualnego w czasie miesiączki.

 • Unikaj douching.

 • Najpierw poznać swojego partnera. Czy twój partner kiedykolwiek uprawiali seks bez prezerwatyw? Ile poprzedni partnerzy nie on miał? Czy twój partner kiedykolwiek miał STD, a jeśli tak, to czy został on wyleczony?

 • Jeśli twój partner ma żadnych objawów STD lub miał seks bez prezerwatywy, nie uprawiać seksu do czasu, gdy został sprawdzony przez lekarza. Jeśli już seks, do lekarza, też.