Cambler

Leki przeciwbólowe podnosić ryzyko dla zdrowego serca

Niektóre leki przeciwbólowe mogą zwiększać ryzyko choroby serca u zdrowych osób, duże badanie. Badania przeprowadzono w Danii. Zawierał on zapisy na 1 mln osób zdrowych z krajowej bazy danych. Ich średni wiek wynosił 39. Badanie koncentruje się na stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jedna recepta NLPZ zdjęto na rynek amerykański w 2004 roku. Rofekoksyb (Vioxx) został wycofany, ponieważ użytkownicy mieli zwiększone ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Duńskie badania wykazały podwyższone ryzyko zgonu z chorobami serca i naczyń krwionośnych dla ludzi którzy Vioxx. Ryzyko było o 66% większe niż w przypadku osób, które nie wzięły NLPZ. Ryzyko śmierci z tych powodów było 91% wyższe diklofenak (Voltaren, Cataflam). Skok ryzyka wzrósł o 29% dla ludzi, którzy przejęli recepty lek, ibuprofen (Advil, Motrin i innych). Nie było jasne, wzrost ryzyka z celekoksyb (Celebrex) lub naproksen (Aleve i inne). Mimo to, ogólne ryzyko problemów u osób zdrowych była niska, autor prowadzić badania powiedział healthDay wiadomości. Nauka pojawiać 08 czerwca w czasopiśmie Circulation: Cardiovascular Jakość i wyniki.

Jaka jest reakcja lekarza?

Korzyści z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) są dobrze znane. Mogą zmniejszyć ból i stan zapalny i zmniejszyć się gorączka. Leki te zawierają ibuprofen (Motrin, Advil i inne) i naproksen (Aleve i inne).

Ale ich ryzyko jest mniej jasne. Najczęstszym działaniem niepożądanym jest podrażnienie żołądka. Czasami te leki powoduje wrzody żołądka, które mogą farbować lub wymagają zabiegu. Reakcje alergiczne i uszkodzenia nerek są inne kwestie.

Może również powodować, że choroby serca? Które było przedmiotem dyskusji.

Zapamiętaj Vioxx? Ten lek (nazwa ogólna rofekoksib) został wycofany z rynku w 2004 roku. Badania sugerowały, że zwiększone ryzyko zawału serca. Niedawno koncern został podniesiony, że starsze NLPZ może zrobić to samo.

Badania patrząc na ten temat były różne. Niektóre były pocieszające. Inne związane stosowanie NLPZ z zawałem serca lub inne problemy układu krwionośnego. Link był najsilniejszy wśród osób, które już miały choroby serca lub wysokiego ryzyka rozwoju tego.

Dlatego nowe badanie jest tak ważne. Zawierał on ponad milion zdrowych ludzi w Danii. Dania ma kompleksowego systemu danych medycznych. Może być wykorzystywany do badania stanu zdrowia, korzystanie medycyny i rozwój problemów zdrowotnych w czasie.

Naukowcy przyjrzeli się danych na okres 9 lat. Oto, co znaleźli:

 • Ludzie, którzy wzięli diklofenak (Voltaren, Arthrotec) miała prawie dwukrotnie ryzyko zgonu z chorobami serca i naczyń krwionośnych, jak te nie przyjmowania NLPZ.

 • Zastosowanie rofecoxib był związany z 66% wzrostem w tempie śmierci związanej z chorobami serca i naczyń krwionośnych.

 • Ryzyko zgonu było jeszcze wyższy wśród osób, które wzięły najwyższe dawki.

 • Osób przyjmujących ibuprofen miał 29% zwiększone ryzyko udaru mózgu.

 • Zastosowanie naproksenu nie było związane ze zwiększonym ryzykiem choroby serca.

 • Wpływ celekoksyb (Celebrex) na ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych, nie było jasne.

Muszę przyznać, że te wyniki są dość niepokojące. Miliony ludzi przyjmowania NLPZ. Dlatego też, nawet niewielki wzrost ryzyka może wpłynąć na wiele osób. Ale, zanim odpisać stosowania NLPZ zawsze pamiętać, pewne ograniczenia tego badania:

 • Badania tego typu nie można określić, czy NLPZ spowodowana chorobami serca i naczyń krwionośnych. Na przykład, niektórzy mogą mieć wykonane NLPZ objawów (na przykład ramię i ból szyi ) związanych z chorobą. W rezultacie stosowanie NLPZ może pojawić się zwiększać ryzyko chorób serca, gdy tak naprawdę nie.

 • Ogólne ryzyko stosowania NLPZ była niska. Na przykład, około 1 na 1000 osób przyjmujących diklofenak zmarł na chorobę serca lub naczyń krwionośnych.

 • Badanie nie wspominając pewne czynniki (takie jak palenie lub wysokie ciśnienie krwi), które mogą mieć zwiększone ryzyko serduszko znacznie dłuższy niż NLPZ. Jest możliwe, że stosowanie NLPZ jest ryzykowne tylko wśród osób z innymi czynnikami ryzyka.

 • Istnieje ponad 25 różnych NLPZ. Tylko niewielu zostały uwzględnione w tym badaniu, więc nie jest pewne, co jest najbezpieczniejsza.

 • Dla niektórych osób, NLPZ stosowanie jest tak pomocny, że będą akceptować niewielki wzrost ryzyka chorób serca i naczyń krwionośnych. W rzeczywistości, mam jeszcze pacjentów proszących rofekoksib ponieważ pracował tak dobrze dla nich.

Moim zdaniem, jest zbyt wcześnie, aby zadeklarować wszystkie NLPZ zbyt niebezpieczne.

Jakie zmiany mogę zrobić teraz?

Jeśli pacjent stosuje NLPZ, należy zadać sobie pytanie (i lekarza) na następujące pytania:

 • Dlaczego mam brać ten lek?

 • Jest to wyraźnie pomaga mi?

 • Dawka może być zmniejszona?

 • Czy jest bezpieczniejsza alternatywa?

Następnie omówić ryzyko i korzyści wynikające z zastosowania NLPZ z lekarzem. Razem, można zdecydować, czy wprowadzić zmiany.

Czy wziąć NLPZ, to warto zwrócić uwagę na standardowych czynników, które zwiększają ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych. Należą do nich:

Opisz sposoby, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych z lekarzem. W oparciu o wyniki tej nowej nauki, może zdecydować o zmianie lub przerwaniu NLPZ. Jest możliwe, że naproksen jest bezpieczniejszy wybór (jak to nowe badania sugerują). Ale jeśli to nie działa, jak również czy też spowodowane uciążliwe skutki uboczne, naproksen może nie być najlepszym wyborem dla Ciebie.

Czego mogę się spodziewać patrząc w przyszłość?

Musimy bezpieczniejszych i bardziej skutecznych leków w leczeniu stanu zapalnego i bólu. Myślę, że to tylko kwestia czasu, zanim naukowcy rozwijają je.

Wątpię, badanie to zakończy kontrowersje dotyczące bezpieczeństwa NLPZ dla serca. Potrzebujemy więcej informacji. Musimy wiedzieć nie tylko o ryzyko względne (czyli, czy ryzyko wzrasta), ale także rzeczywiste zagrożenie. Na przykład, wiedząc, że podwaja ryzyko jest niepokojące. Jednak nie może być tak źle jak się wydaje w przypadku wzrostu wynosi od 1 na milion do 2 na milion. Ustalenia rzeczywistego ryzyka jest często trudne w doniesienia o badaniach medycznych.