Cambler

Statyny mogą zapobiegać powstawaniu zakrzepów w nogach

Leki, które obniżają poziom cholesterolu może również pomóc w zapobieganiu powstawaniu zakrzepów krwi w żyłach, badanie sugeruje. Badaniem objęto 17.802 osób. Połowa losowo przydzielono do podjęcia Crestor, statyny. Pozostali wzięli pigułki placebo (fake). Statyny zmniejszają stężenie LDL ("złego") cholesterolu i stan zapalny. Ludzie w nauce nie mają wysoki poziom LDL. Oni mają wysoki poziom białka C-reaktywnego (CRP) we krwi. Wysokie poziomy wskazują stan zapalny. Osób wzięło pigułki przez dwa lata. W tym czasie 34 osoby biorące Crestor i 60 bierze placebo stwierdzono zakrzep krwi w żyłach nóg. Te skrzepy są znacznie mniej powszechne niż ataki serca, ale może zabić, jeśli podróżujesz do płuc. Naukowcy zaprezentowali na konferencji naukę. New England Journal of Medicine opublikował je w Internecie. Associated Press pisze o tym 30 marca.

Jaka jest reakcja lekarza?

Badanie to jest bardzo interesujące. Generalnie uważamy statyn jako leków obniżających poziom cholesterolu. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udaru mózgu. Badanie to wykazało, że statyny pomaga zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi dla pacjentów badanych. Atak serca i udarów mózgu wpływają na tętnice. Skrzepy krwi wpływa żyły.

Autorzy badania spojrzał na więcej niż 17.000 ludzi zdrowych. Mieli normalny poziom cholesterolu, ale wysokie poziomy białka C-reaktywnego (CRP) we krwi. CRP, wskazuje na stan zapalny w organizmie.

Połowa z uczestników dostał statyny. Pozostali otrzymali placebo, fałszywych pigułek, które wyglądały tak samo.

Naukowcy śledził ludzi przez prawie dwa lata. Okazało się, że ludzie, którzy brali statyny były znacznie mniej narażone na zakrzepy w nogach, niż ludzi, którzy brali tabletki placebo.

Co ciekawe, nie były one w stanie wykazać, że lek zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi w rozwoju w płucach.

Wyniki te sugerują, że wysokie stężenie CRP może wskazywać na większe ryzyko chorób w żyłach, jak i tętnic. Pokazują one także, że dla niektórych osób, statyny mogą pomóc w zapobieganiu zakrzepom krwi, jak również ich inne sprawdzone korzyści.

Bądź ostrożny. Nie spiesz się do rozpoczęcia nowego leku jeszcze. To było specjalnie zaprojektowane badanej populacji. Wyniki mogą nie mieć zastosowania do innych.

Jeszcze nie wiem, dlaczego statyny wyraźnie zmniejszył tempo zakrzepy. Autorzy, że jest to związane z obniżenie CRP. Więcej będzie potrzebne badanie przed wiemy, co polecam w populacji ogólnej. Więcej badania pomogą nam dowiedzieć się, czy stwierdzenie to odnosi się wyłącznie do badanego leku lub jeżeli byłoby to prawdą w przypadku innych statyn, jak również.

Jakie zmiany mogę zrobić teraz?

Zakrzepica żył głębokich jest skrzep krwi, który występuje najczęściej w nogach.

Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia tych zakrzepów należą:

  • Chirurgia

  • Nie jest w stanie się poruszać, jak w podróży samolotem dalekiego zasięgu

  • Długotrwałe choroby medycznych, w tym niektóre nowotwory

  • Niektóre leki, w tym estrogenów i kontroli urodzeń pigułki

  • Wiek

  • Otyłość

  • Palenie

  • Osobistej lub rodzinnej historii zakrzepów w nogach

Jeśli masz wysokie ryzyko powstania zakrzepów, zapytać lekarza, jak może być w stanie zmniejszyć ryzyko. Jeśli wybierasz się na operację, omówić ryzyko zakrzepów z chirurgiem. Upewnij się, że rozumiesz najlepszych sposobów, aby zapobiec tworzeniu się zakrzepów.

Jeśli masz wysoki poziom CRP, to może chcesz, aby omówić ewentualne zabiegi z lekarzem. Pamiętaj też, że utrata masy ciała i ćwiczenia są zdrowe dla nas wszystkich i przejść długą drogę, aby zmniejszyć CRP!

Czego mogę się spodziewać patrząc w przyszłość?

Jest to gorący temat. Myślę, że możemy spodziewać się wielu przyszłych badań. Mam nadzieję, że będą one odkryć, jak statyny, mogą przyczynić się do zapobiegania tworzeniu się zakrzepów krwi w nogach. Musimy także dowiedzieć się, jakie ludzie czerpią największe korzyści z zabiegów medycznych, aby zapobiec tworzeniu się zakrzepów lub niższe CRP. I będzie tak samo zainteresowany, aby dowiedzieć się jak mogę o bezpieczeństwo i efekty długoterminowe uboczne tych leków.