Cambler

By the way, lekarz: sok grejpfrutowy nie wpływa na aspirynę?

Czy sok grejpfrutowy wpływa na aspirynę?

Pytanie: Jestem 78, i przez około 10 lat, byłem biorąc 81-mg aspiryny codziennie rano ze szklanką soku grejpfrutowego. Słyszałem, że to nie jest dobry pomysł, aby pić soku grejpfrutowego z niektórymi lekami rozrzedzenie krwi. Czy to prawda aspiryny też?

A. Tak jak ty i miliony innych ludzi, uwielbiam smak soku grejpfrutowego. Posiada również wiele substancji prozdrowotnych w nim. Jednak około 1987 roku został przypadkowo odkryli, że sok grejpfrutowy może zmienić poziom wielu leków we krwi, podnosząc kilka z nich i opuszczania kilka innych. Jak można sobie wyobrazić, te zmiany mogą powodować działania niepożądane lub zmniejszenia skuteczności danego leku. Czy lek wpływa soku grejpfrutowego, zależy od tego, jak jest metabolizowany w wątrobie.

Mimo, że większość nie ma wpływu na leki, niektóre z nich najczęściej zalecanymi są. Należą do nich kilku obniżających poziom cholesterolu statyn, kilka blokery kanału wapniowego, lek losartan ciśnienie krwi (Cozaar), kilka uspokajających i nasennych, a leki na zaburzenia erekcji, takie jak sildenafil ( Viagra ). Aby to bardziej skomplikowana, działanie soku grejpfrutowego na poziomie danego leku może być bardzo zmienna od jednej osoby do następnej.

Co do Twojego pytania, sok grejpfrutowy ma łagodne działanie na rozrzedzenie krwi lek warfaryny (Coumadin). Ale nie mogę znaleźć żadnych solidnych dowodów, że współdziała z aspiryną, co, jak warfaryna, zmniejsza skłonność do krzepnięcia krwi.

Więc co zrobić, jeśli lubisz pić soku grejpfrutowego? Niektóre leki, w tym w tej samej klasie, interakcji z sokiem grejpfrutowym więcej niż inni. Porozmawiaj z lekarzem na temat leków, które bierzesz i czy nie może być alternatyw. Jednak zrozumieć, że nie każdy lek został przetestowany na ewentualne interakcje z sokiem grejpfrutowym. Ze względu na niepewność, a ponieważ biorę statyny, który współdziała z sokiem grejpfrutowym, zdecydowałem się przejść do soku pomarańczowego rano - po prostu grać bezpiecznie. Ale na pewno przegap tego pikantny smak.

- Anthony L. komaroff, MD Harvard Health Letter redaktor naczelny