Cambler

Na telefon: terapia statynami


Pytanie: Jestem 55 lat. Moje liczy cholesterolu są normalne, ale moja żona obcięty w gazecie artykuł o badaniu, które wykazało, statyny zapobiegają atakom serca nawet u osób z prawidłową cholesterolu. Moje golfa partnerzy wszystkie wziąć cholesterolu leki - należy do nich dołączyć?

A. Gratulujemy są zdrowe, o prawidłowy poziom cholesterolu, a mając żonę, która czuwa nad swoim zdrowiem. Gratulacje też robić trochę pracy domowej przed poprosić lekarza o receptę.

Twoja gazeta powołuje się na tzw badania JUPITER, wielonarodowej śledztwa kierowanego przez naukowców z Harvard Medical School. Badani byli 17.802 zdrowych osób, prawie dwie trzecie to mężczyźni powyżej 50 roku życia. Wszyscy ochotnicy mieli LDL ("złego") poziom cholesterolu poniżej 130 miligramów na decylitr (mg / dl), poziom, który jest uważany za normalny dla osób zdrowych (ale dla pacjentów z wysokim choroby serca, cukrzyca, czy wysokie ciśnienie krwi). Ponadto, wszystkie uczestnicy podwyższony poziom białka C-reaktywnego, CRP, markera stanu zapalnego, co sugeruje, zwiększone ryzyko sercowo-naczyniowe. Ochotnicy losowo przypisano do podjęcia albo 20 mg rosuwastatyny (Crestor) lub placebo codziennie. Próby, które zostały sfinansowane przez producenta leku, został zaplanowany na cztery lata, lecz został zatrzymany po 1,9 roku, kiedy pojawiły się niekwestionowanym zwycięzcą. Zwyciężył rozuwastatyny, co zmniejszyło występowanie ataków serca, udarów mózgu i zgonów sercowo-naczyniowych o 47%.

Prasa podsumowała wyniki JUPITER z głoszenia zasadniczej, że statyny zmniejsza ryzyko zawału serca o połowę u osób z prawidłowym poziomem cholesterolu. Nagłówek jest dokładne, ale nie mówią całej prawdy.

Naukowcy odkryli, że JUPITER leczenie statyną powodowało obniżenie o 47% względnego ryzyka, ludzie, którzy brali narkotyków były 47% mniej narażone na zdarzenia sercowo-naczyniowe, niż ludzi, którzy przyjmowali placebo. Brzmi świetnie, i to jest ważne. Ale to jest tak samo ważne, aby rozważyć bezwzględnego ryzyka. Tylko 157 z 8901 osób przyjmujących placebo miał poważne zdarzenia sercowo-naczyniowe, ich bezwzględne ryzyko było tylko 1,8%. W 8901 użytkowników statyny miał 83 zdarzeń, ich bezwzględne ryzyko było 0,9%. Różnica stanowi 47% niższe ryzyko względne, ale oznacza to, że jeśli jesteś jak te tematy, dwa lata leczenia statynami zmniejszy twoje osobiste ryzyko jedynie 0,9%. Innymi słowy, 120 osób musiałoby wziąć codziennie leki na prawie dwa lata, aby zapobiec jednemu układu krążenia zdarzenie.

W badaniu, leczenie statyną jest bezpieczne, choć nie wytwarzają niewielki wzrost poziomu cukru we krwi. Lek zmniejsza się stężenie CRP, i to produkowane dramatyczny spadek LDL cholesterolu poziomach, mediana 55 mg / dl, lekarze nie wiedzą jeszcze długofalowych skutków takich niskich poziomach.

Chociaż wolontariusze JUPITER wszystkie pojawiły się zdrowe, miały średni wskaźnik masy ciała (BMI) 28,3 (nadwaga) i średnią ciśnienie skurczowe 134 mm Hg (prehypertensive). Ponadto, 41% miało zespół metaboliczny, kolejny ważny prekursor chorób serca i udaru mózgu. Terapii statynami nie rozwiązuje żadnego z tych nieprawidłowości, ale dieta i ćwiczenia mogą poprawić wszystkie z nich. Niestety, badania nie szczegółowo diety i ćwiczeń przyzwyczajenia przedmiotów, ani nie wypowiedzieć się na temat używania alkoholu, co jest związane ze zmniejszeniem ryzyka chorób układu krążenia, czy dawka jest odpowiednia (01:59 drinki dziennie dla mężczyzn). Tylko 17% badanych trwało aspiryna, która może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia.

Jowisz jest ważne badanie, ale ludzie, którzy są w grupie niskiego ryzyka dla choroby serca na początku nie trzeba się spieszyć do terapii statynami. Zamiast tego powinni zacząć od diety i ćwiczeń fizycznych, aby rzucić zbędne kilogramy, obniża ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko. Ludzie z profili czynników ryzyka kardiologicznego granicznych należy zapytać swojego lekarza, jeśli test CRP pomoże zdecydować, czy leczenie statynami jest mądry.

Należy podjąć statyny? Być może, ale najpierw upewnij się, że idą na pole z kumplami golfa.

- Harvey B. Simon, MD Editor, Harvard mężczyzna zdrowie zegarek