Cambler

Dyżur: testy dla użytkowników statyn

Testy dla użytkowników statyn

Pytanie: Jestem całkiem zdrowe dla 73-latka, ale mój poziom cholesterolu wynosi 280, a mój lekarz chce mnie wziąć Lipitor. Jestem gotów to zrobić, ale muszę wiedzieć, jakie testy należy mieć pewność, że nie dostaję skutki uboczne. Co proponujesz?

A. Podobnie jak pięciu innych statyn, atorwastatynę (Lipitor) jest niezwykle skuteczny lek. Średnio, to obniżyć poziom LDL ("złego") cholesterolu nawet o 60% niższe stężenia triglicerydów o 40% i zwiększyć HDL ("dobrego") cholesterolu o około 5% do 10%. Wyższe dawki (do 80 mg na dobę) przyniesie lepsze wyniki niż niższych dawkach (które zaczynają się 10 mg dziennie). Co najważniejsze, statyny mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zawałów serca i udarów mózgu, a największe korzyści będzie ludzi przy wysokim ryzykiem.

Podobnie jak inne statyny Lipitor jest na ogół dobrze tolerowana. Nadal, należy zwrócić szczególną uwagę na skutki uboczne. Niezbyt często niepożądane obejmują bezsenność lub wyraziste sny, wysypka, wrażliwość piersi lub rozszerzenia oraz zaburzenia erekcji. Nie trzeba żadnych testów, aby sprawdzić te problemy, po prostu słuchać swojego ciała i zgłaszać wszelkie dźwięki niezgody z lekarzem. Na szczęście, te efekty uboczne skasuje się po zatrzymaniu leków.

Bardziej niepokojące działania niepożądane to: zapalenie wątroby i uszkodzenie mięśni. Za ich sławy, nie są powszechne, każdy rozwija się w być może 1% lub 2% pacjentów. W większości przypadków, są całkowicie znikają po przerwaniu leczenia. Najważniejsze jest, aby rozpoznać te problemy na początku, i samoświadomość to pierwsza obrona. zmęczenie, dyskomfort w jamie brzusznej, lub (rzadko) zmiany w kolorze skóry, oczu lub moczu może sygnalizować uszkodzenie wątroby, skurcze mięśni, ból, ból, zmęczenie lub osłabienie może wskazywać na uszkodzenie mięśni.

Lekarze mogą używać prostych badań krwi w celu monitorowania wątroby (ALT i AST enzymów, znany również jako aktywności AspAT i SGOT) i uszkodzenia mięśni (CPK, znany również jako CK). Jest to niezbędne do wykonywania tych badań, jeśli wystąpią objawy wywoływać niepokój, a wielu lekarzy również korzystać z tych testów szukać problemów, zanim one powodować objawy lub cierpienie. W większości przypadków oznacza to, że zestaw badań krwi przed rozpoczęciem leczenia statynami, z drugiego zestawu po sześciu do 12 tygodni leczenia. Jeśli wykryto drobne nieprawidłowości, większość lekarzy poprosi swoich pacjentów obserwować objawy z dodatkową opiekę i powrót do badań krwi w ciągu trzech do sześciu tygodni, lub wcześniej, jeśli objawy wystąpią. Jeśli wszystko ulegają poprawie i stabilny, testy następcze mogą być rozciągnięte do trzech do sześciu miesięcy. Nie trzeba dodawać, bardziej istotne nieprawidłowości wymagają zatrzymania lek i po wyników laboratoryjnych, aż do ich normalnego. Z drugiej strony, jeśli pierwszy zestaw testów wątroby i mięśni są w porządku, wielu lekarzy będzie zadowolony z powtórzenia badania w sześciu do 12 miesięcy. I wielu ekspertów argumentować przeciwko wszelkich testów enzymatycznych mięśni przy braku objawów.

Wykrywanie statyny skutków ubocznych jest ważne, ale uniemożliwia im to nawet lepiej. Użyj najniższe dawki statyny, które przyniosą poziom cholesterolu LDL w dół do celu. Pacjenci dziedzictwa Azji metabolizowania najnowszą statyną rosuwastatynę (Crestor) wolniej niż rasy kaukaskiej, więc powinny zająć nie więcej niż 20 mg na dobę (pół Zazwyczaj maksymalna dawka). Staraj się unikać leków, które zwiększają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych statyny, leki obniżające stężenie cholesterolu fibraty (gemfibrozyl lub LOPID i fenofibratu lub TRICOR) na czele listy. Pamiętaj też, że sok grejpfrutowy może zwiększyć stężenie we krwi atorwastatyny, simwastatyny (Zocor, generic) i lowastatyna (Mevacor, ogólne), ale ma mniejszy wpływ na innych statyn.

Chociaż większość pacjentów dogadać się bardzo ładnie z ich statyn, należy wziąć prostych środków ostrożności, aby upewnić się, że nie jesteś wyjątkiem od reguły. Należą do nich coraz następczych badań cholesterolu we krwi, aby sprawdzić, czy dawka wymaga korekty lub jeśli inny lek jest wskazany. A jeśli nie dobrą robotę z diety i ćwiczeń fizycznych, można nawet stwierdzić, że trzeba mniej Twojego statyny.

- Harvey B. Simon, MD Editor, Harvard mężczyzna zdrowie zegarek