Cambler

Udarów i ataków serca: jaka jest różnica?

Mimo, że ich objawy i skutki mogą być podobne, udarów i ataków serca są dwa różne problemy zdrowotne. Oba są zdarzenia naczyniowe, co oznacza, że ​​wiążą się naczynia krwionośne, tętnice w szczególności. Obie choroby mogą prowadzić do kalectwa i śmierci.

Atak serca

Ataki serca są prawie zawsze wynikiem postępującej choroby wieńcowej (CAD). W PLN, tętnice, które dostarczają krew do serca się zakrztusił z depozytów tłuszczowych zwanych tablica, że ​​wąski i blokowych tętnic choroba nazywa-miażdżyca. Kiedy kawałki tablicy uwolnić, zakrzepy mogą tworzyć, blokując przepływ krwi do serca. Kiedy tak się dzieje, że mięsień sercowy nie otrzymuje tlenu i substancji odżywczych, które są jej potrzebne, a części serca może ulec uszkodzeniu lub umrzeć. To jest atak serca, znany również jako zawał mięśnia sercowego (MI).

Uderzenie

Gdy dopływ krwi do mózgu zostanie przerwane, powodując część mózgu do śmierci, nazywa się udar lub "atak mózgu". Udar mózgu jest podobny do zawału serca, ale nie wpływa na naczynia krwionośne mózgu zamiast serca.

Gdy przepływ krwi do mózgu jest zablokowane przez zakrzep, który nazywa udar niedokrwienny. Inny rodzaj udaru, zwany przejściowy atak niedokrwienny, nazywa się czasem "mini skok" i jest spowodowane przez tymczasowe skrzepu.

Udar krwotoczny zdarza się, gdy naczynie krwionośne w mózgu pęka i krwawi, pozbawiając obszar mózgu krwi i powoduje uszkodzenia w mózgu. Krwotoczny udar mózgu są klasyfikowane na dwa sposoby, określonych przez typ naczyń krwionośnych, powodując obrażenia. Najczęstszym-tętniak-występuje, gdy tętnica lub zwykłe naczynie krwionośne wewnątrz mózgu balonów, osłabia i wybuchy. W rzadkich przypadkach nieprawidłowych, splątane masa naczyń krwionośnych stanowią w mózgu. To się nazywa malformacji tętniczo (AVM). Czasami jeden naczyń w obrębie naczyniaka będą pękać, powodując krwawienie oraz kompresję w mózgu.

Przyczyny zawału serca i udaru mózgu

Przyczyny zawału serca i udaru mózgu są podobne, ale różne. Zarówno udział w wielu z tych samych czynników ryzyka, takich jak historia rodziny, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca i choroby naczyń. Ale istnieją pewne różnice, za:

  • Płci. Mężczyźni mają więcej ataków serca, i mieć je w młodszym wieku, niż kobiety. Ale, podczas gdy więcej mężczyzn niż kobiet ma uderzeń, kobiety w każdym wieku są bardziej narażone na śmierć z powodu udaru mózgu.

  • Wyścig. Afro-ludzie mają wyższe stopy CAD i więcej ciężkiego nadciśnienia tętniczego niż białych. CAD jest również bardziej widoczne w Meksyku-ludzi, Indianie europejskie, Alaska Tubylcy i wysp Pacyfiku, w części z powodu wyższych wskaźników otyłości i cukrzycy, dwóch innych wspólnych czynników ryzyka zarówno zawału serca i udaru mózgu.

Innym czynnikiem ryzyka udaru mózgu jest przemijający atak niedokrwienny (TIA), zwany również "mini-udar mózgu." TIA produkować takie same objawy jak udar, ale nie powoduje trwałego uszkodzenia. Osoba, która zawiera jedno lub więcej TIA jest prawie 10 razy bardziej narażone na udar mózgu, Europejskie Stowarzyszenie Skok mówi. Rozważ Tia medycznej w nagłych wypadkach i natychmiast szukać pomocy medycznej.

Zmniejszając ryzyko

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu, ważne jest, aby kontrolować czynniki ryzyka. Oznacza to dokonywanie zdrowych wyborów stylu życia:

  • Rzucić palenie, jeśli palisz.

  • Zdrowo się odżywiać.

  • Dużo wysiłku.

  • Kontrolować wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i poziom cholesterolu z lekami, jeśli to konieczne.

Europejskie Stowarzyszenie Serca zaleca rozpocząć badania przesiewowe dla chorób serca i naczyń przez 20 lat. Przesiewowych obejmuje pomiar ciśnienia krwi, wskaźnik masy ciała (ocena wagi i wzrostu), obwód talii, a tętno na każdym regularnym opieki zdrowotnej wizyty, lub co najmniej raz na dwa lata. Jeśli jesteś na normalnego ryzyka, powinieneś dostać cholesterolu profil co pięć lat, częściej, jeśli ryzyko jest większe.