Cambler

Głowy duszno? nie zawsze jest to zapalenie zatok

Powiedz to głośno: zapalenie zatok. To nawet brzmi bolesne. Zapalenie zatok obocznych nosa, zwykle spowodowanego przez zakażenie, jest jedną z najbardziej powszechnych problemów lekarzy leczenia. Jednak wielu z nas nie wie o tym.

"Zapalenie zatok dotyka około 16 procent dorosłych i kosztach zbliżonych do 5 0,8 mld€ rocznie w ochronie zdrowia", mówi Raymond G. Slavin, MD "Ale często ludzie uważają, że mają zapalenie zatok, gdy mogą mieć alergię na zimno lub do nosa. "

W 2005 roku, Dr Slavin i koledzy napisali wytyczne dotyczące rozpoznawania i leczenia zapalenia zatok w Journal of Allergy & Clinical Immunology. Okazało się, w większości przypadków nie trzeba promieni rentgenowskich lub tomografii komputerowej. "Diagnoza może być wykonane poprzez dobrą historię i zbadaniu pacjenta," mówi.

Zapalenie zatok różni się od przeziębienia i nosa alergie, ale jeden z nich może ustawić zatok obrzęk zatok. "Jeśli zatok są zbyt spuchnięte do drenażu przez niewielkie otwory, baseny śluzu i stanowi pożywkę dla bakterii i wirusów," Dr Slavin mówi.

Objawy zapalenia zatok przynosowych może obejmować obrzęk nosa i zatok, gorączka, zmęczenie, gruby żółty lub zielony wydzielina z nosa, przekrwienie, ból twarzy, obrzęk wokół oczu, ból głowy i kaszel. Przeziębienia i alergie nosa może udostępnić wiele z tych objawów. Ale w przeciwieństwie do zapalenia zatok, przeziębienia (czasami alergie ) obejmują kichanie. Przeziębienie zwykle nie trwają tak długo, a wydzielina z nosa jest białawy lub cienkie. Alergie mogą wywoływać swędzenie nosa i jasną wydzielina z nosa.

Jak leczyć zapalenie zatok

Wirusy powodują około 85 procent infekcji zatok, dr Slavin mówi. Antybiotyki nie pomogą w tych przypadkach. Leczenie zapalenia zatok spowodowane przez wirusa zawiera leki obkurczające błonę śluzową, leki rozrzedzające śluz, spraye lub kortyzon nosa krople i leki przeciwbólowe. Możesz użyć miejscowo aerozole Decongestant tylko przez dwa, trzy dni lub użyć soli fizjologicznej sprayów do nosa dłużej.

"Wzywamy lekarzy czekać 10 do 14 dni z pacjentem się nie lepiej, zanim antybiotyki są przepisywane," Dr Slavin mówi. "Jeśli pacjent ma wysoką gorączkę i pogarsza się, wtedy wskazane są antybiotyki. "

Leki OTC powszechnie stosowane w leczeniu zapalenia zatok:

Leków zmniejszających przekrwienie. Obecnie tylko zmniejszający przekrwienie OTC dostępne jest pseudoefedryna. Lek ten zmniejsza wydzielanie śluzu. Typowe leki OTC zawierające pseudoefedrynę m.in. Sudafed, Advil zimno i zatok, Contac dla senny zmniejszających przekrwienie.

Rozcieńczalniki wykrztuśne / śluzu. Tylko OTC leku tego typu jest gwajafenezyna. Należy przyjmować z dużą ilością wody, aby zwiększyć płynność śluzu. Ten lek może pomóc opróżnienie zatok przez rozrzedzenie śluzu uwięzionych w zapalnie zatok. Typowe leki OTC zawierające gwajafenezynę m.in. Mucinex, ROBITUSSIN (zwykły), Sudafed dla senny nieschnące zatok.

. Aerozole do nosa OTC aerozole do nosa występują w trzech rodzajach: nawilżające, zmniejszający przekrwienie i anti-allergy/anti-inflammatory. Tylko nawilżające i zmniejszające przekrwienie są powszechnie stosowane. Spraye nawilżające są łagodne roztwór soli o nazwie soli fizjologicznej. Upłynnienia ich śluzu, co pozwala na odprowadzenie i zachować wyściółki nosa wilgotne. Należą do nich Ayr, oceany i wiele prywatnych marek sklepowych. Lek zmniejszający przekrwienie spreje donosowe kurczyć naczyń krwionośnych w nosie, cięcie wytwarzanie śluzu. Leki OTC obejmuje Vicks spray do nosa, Neo-Synefryna sprayów do nosa marki i prywatne marki sklepu.

Przyczyny zapalenia zatok

  • infekcje górnych dróg oddechowych, takie jak katar

  • alergie

  • astma

  • krzywe kości i chrząstki pomiędzy nozdrzy (znany również jako skrzywioną przegrodą)

  • czynniki środowiskowe, takie jak zamrożenie zimne powietrze, powietrze w pomieszczeniach o słabej wentylacji, dym papierosowy i spalin samochodów

  • zaburzenia aktywności hormonu

  • polipy nosa

  • ciała obce w nosie wstawione (u dzieci)

  • nadużywanie Decongestant spraye