Cambler

Kichanie: Dlaczego nos wieje

Zawsze staram się zatrzymać kichnięcie? Nie jest łatwo, prawda?

Kichanie to odruch. "Kiedy twój nos swędzi kichasz," tak jak twoje kolana podczas szarpnięć krany to lekarz mówi alergolog William E. Berger, MD, były prezes Europejskiego Kolegium Alergii, Astmy i Immunologii. "Zamykanie oczu podczas kichania jest również częścią odruchowej reakcji."

Kichanie może wydawać się proste, ale jest to bardziej skomplikowane niż myślisz. Oto jak to działa:

Twój nos często ostrzega kichnięcie nadchodzi. Drażniące nos sprawia, że ​​zaczynają swędzieć lub łaskotać.

Następnie część mózgu nazywany "Centrum kichnięcie" wysyła wiadomość do wyznaczonych mięśni. "Sygnał z mózgu mówi nasze ciało do kichania jako sposób na oczyszczenie się z irytujące cząstki", mówi dr Berger.

Klatki piersiowej, brzucha, przepony, struny głosowe, gardło i powieki dołączyć w pewnym celu uruchomienia kichnięcie. Presto - nos zwalnia drażniący, który jest przyczyną tego swędzenia. Kichnięcie wyrzuca cząsteczki z nosa z prędkością do 100 kilometrów na godzinę.

Niektóre cząstki przemycić do nosa w normalnym oddechu. Wiele więcej pochodzą z przeziębienia lub alergii. Ale przyczyną Twojej kichnięcie może być również jasne słońce.

Dziwne, jak się wydaje, jasne światło powoduje, że jedna z trzech osób, kichać. Niektórzy lekarze nazywają je "photics," z greckiego oznacza "światła". Fotycznej sneezers można winić rodziców - dziedziczą tę cechę.

Jeśli kichnięcie pochodzi z zatorów w klatce piersiowej, ból głowy, żółty lub zielony, wydzielina z nosa, gorączka lub zatkany nos, warto udać się do lekarza. Można mieć zimno lub alergii.

Możesz mieć pokusę, aby powstrzymać kichnięcie. Nie.

"Powstrzymując kichnięcie może powodować ciśnienie i zawroty głowy. Tam faktycznie doniesienia o ludzi cierpiących na udar od ciśnienia spowodowanego powstrzymując kichnięcie ", mówi dr Berger", ponieważ może to powodować zmniejszenie przepływu przez wyciskanie na Naczynia krwionośne ".