Cambler

Co trzeba wiedzieć o uli

Pokrzywka występuje, gdy coś skłania komórki uwalniają histaminę, substancję chemiczną w skórze. Histaminę powoduje pobliżu naczyń krwionośnych. Płyn wycieka z rozszerzonych naczyń i gromadzi się pod skórą w podniesionej, zaczerwienienie, swędzenie guz nazywany bąbel lub ul. Niektóre bąble wyglądają jak ukąszenia komara. Bąble często przychodzą w grupach i może być tak mały, jak gumki ołówka lub większy od 2 do 3 cm średnicy.

Niektórzy ludzie wiedzą, że pewne pokarmy lub leki im ule. Dla większości innych przyczyn może nie być oczywista.

"ostre" pokrzywka, pokrzywka, które są reakcji na bodziec, taki jak lek może trwać przez kilka godzin lub dni. Przewlekłe pokrzywka, często o nieznanej przyczynie, może trwać kilka tygodni lub miesięcy.

Niektóre produkty, które czasami powodują pokrzywkę są orzeszki ziemne i inne orzechy; jaja; fasoli, czekolady; truskawki i inne owoce jagodowe, pomidory, przyprawy, takie jak musztarda, ketchup, majonez i przyprawy, świeżych owoców, szczególnie cytrusowych, owoców mango i papai; kukurydza; ryb słodkowodnych, skorupiaków, mleko, pszenica, i ser.

Leki, które mogą powodować pokrzywkę m.in. penicyliny, sulfamidy i kodeiny.

Obszerne wyprysków ula mogą być bardzo poważne, zwłaszcza gdy pokrzywka tworzą na ustach i gardle, zakłócając oddechu i połykania. W którym uderzenia ciężkim obrzęk, zawroty głowy, a nawet utrata przytomności, występują-może towarzyszyć powszechne uli.

Self-care dla uli

  • Weź lek przeciwhistaminowy doustny; mieć świadomość senność.

  • Rub lodu bezpośrednio na uli lub wziąć chłodny prysznic dla chwilowej ulgi od swędzenia.

  • Spróbować miejscowe przeciw swędzeniu śmietany.

  • Moczyć w ciepłej lub chłodnej kąpieli z jednej filiżanki sody oczyszczonej lub produktu owsiane.

  • Jeśli pokrzywka rozwinąć po użądleniu pszczoły lub ugryzienia owadów, zobaczyć się z lekarzem. Może trzeba zestaw okulary przeciwdziałać reakcji. Zestaw zawiera wstrzykiwania dawki adrenaliny.