Cambler

Połączenie osteoporoza-ra

Badania wykazały, że osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), są bardziej narażone na osteoporozę, chorobę, w której kości stają się mniej gęste i bardziej narażone na złamania.

Oto kilka powodów, te dwie choroby mogą być związane:

  • Leki: Wiele osób z RZS ma rodzaj leku o nazwie glikokortykoid. Przykłady obejmują prednizon (np. Deltasone i Orasone), prednizolon (Prelone), deksametazon (Decadron i Hexadrol) i kortyzonu (Cortone etylu). Leki te pomagają zmniejszyć stan zapalny i osłabienia układu odpornościowego. Jednakże, leki te wpływają na komórki kostne i może prowadzić do utraty kości.

  • Brak aktywności: Kiedy jesteś w bólu lub stracić funkcje stawów z powodu RZS, spacerów i innych form ćwiczeń stają się trudne do wykonania. Jednakże, aktywność fizyczna jest niezbędna dla utrzymania silnie kości. Brak aktywności fizycznej jest czynnikiem ryzyka dla osteoporozy.

  • RA sam: utrata kości może wystąpić z powodu RZS. Tereny otaczające stawy, że RA wpłynął najprawdopodobniej utratę kości.

Jak zachować mocne kości

Mając RA nie znaczy będziesz automatycznie rozwijać osteoporozy. Oto kroki, które można podjąć w celu odwrócenia choroby:

  • Rozważ suplementów. Zażycie glikokortykoidowy lekarstw, również podjąć codziennie suplementy wapnia i witaminy D. Może trzeba co najmniej 1000 do 1200 mg wapnia i 400 do 1000 IU witaminy D dziennie. Zapytaj swojego lekarza, jak bardzo jest dla Ciebie.

  • Działalność ćwiczenia. Obciążonych, takich jak spacery i treningu siłowego, są najlepsze dla zdrowych kości. Ćwiczenia mogą również utrzymać ruchomość stawów i poprawić równowagę i elastyczność, które zmniejszają ryzyko upadku i pękania kości.

  • Rzucić palenie. Nawyk tytoniu mogą zakłócać zdolność organizmu do wchłaniania wapnia z pożywienia.

  • Zapytaj o testowaniu. Porozmawiaj z lekarzem o tym, czy badanie gęstości kości jest właśnie dla Ciebie. Test pozwala ocenić ryzyko na osteoporozę lub wykryć chorobę, zanim powoduje pęknięcie.

Leki pomagają zarządzać osteoporozy

Jeśli zdiagnozowano osteoporozę, istnieje kilka rodzajów leków w leczeniu choroby. Leki te mogą spowolnić lub powstrzymać utratę masy kostnej, a nawet pomóc w odbudowie kości. Jednakże, podobnie jak w przypadku większości leków, mogą powodować działania uboczne. Jedna klasa leków na osteoporozę, zwanych bisfosfonianami, wiązało się z rzadkim rodzajem złamania kości udowej. Zażycie bisfosfoniany, należy poinformować lekarza, jeśli czujesz ból lub niezwykły ból w biodrze lub udzie, które mogłyby wskazywać, że coś jest nie tak. Mimo bisfosfoniany wykazano zmniejszenie ryzyka złamań spowodowanych osteoporozą. Porozmawiaj z lekarzem na temat możliwych zagrożeń z tych i innych leków, którą podejmują, i pamiętaj, aby dać mu znać, jeśli wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowe objawy.