Cambler

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (COPD)

Co to jest?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (COPD) odnosi się do grupy zaburzeń uszkodzenie płuc i czynią oddychania coraz trudniejsze w miarę upływu czasu. Dwie najbardziej popularne formy POChP jest przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc. Oba są przewlekłe (długoterminowe) choroby, które upośledzają przepływ powietrza w płucach. Obecnie POChP wpływa przynajmniej miliony ludzi w Europie, powodując ponad 100.000 zgonów każdego roku. W ponad 80% przypadków choroba jest związana z paleniem papierosów.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli
W tym zaburzenia układu oddechowego, kanały powietrza w płucach są gorące, a gruczoły produkujące śluz w większych dróg oddechowych płuc (oskrzeli) są powiększone. Te powiększone gruczoły produkują zbyt dużo śluzu, co wywołuje kaszel. W przewlekłym zapaleniu oskrzeli, kaszel trwa to co najmniej trzech miesięcy w roku przez dwa kolejne lata.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli dotyka około 3% ludzi w Europie, najczęściej ludzie starsi niż 40 lat. Jesteś bardziej narażone na przewlekłe zapalenie oskrzeli, jeśli:

 • Dym tytoniowy

 • Są narażone na zanieczyszczenia powietrza

 • Narażonych w miejscu pracy na powietrzu pyłów organicznych i toksycznych gazów, szczególnie w przędzalni bawełny i zakładach produkcyjnych z tworzyw sztucznych

 • Mają historię częstych chorób układu oddechowego

 • Mieszkają z palaczem

 • Mam siostrę bliźniaczkę z przewlekłym zapaleniem oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli może mieć różne objawy u różnych ludzi. W łagodniejszych przypadkach kaszel powoduje tylko niewielką ilość cienkich jasnych śluzu. W innych ludzi, śluz jest gęsty i przebarwienia. Objawy podobne do astmy mogą rozwijać, w tym świszczący oddech i duszność. Ostatecznie dróg oddechowych ulegają one zwężeniu, co ogranicza ilość tlenu, który dostaje się do pęcherzyków powietrza. Zwężania naczyń krwionośnych w próbie odwrócenia krwi do obszarów lepiej utlenione płuc. To zwiększa ciśnienie krwi w tętnicach, które żywią się do płuc, a szczepy prawą stronę serca. W końcu, jeśli ciśnienie krwi pozostaje na tyle wysokie w płucach, niewydolność serca rozwija i krew cofa się do wątroby, brzucha i nóg.

Rozedma
W tym zaburzenia drobne worków powietrznych w płucach, zwane pęcherzyki, są niszczone. Płuca są w stanie w pełni umowy i stopniowo tracą elastyczność. Otwory rozwijać w tkance płucnej, zmniejszając zdolność płuc 'do wymiany tlenu do dwutlenku węgla. W rezultacie, oddech może stać się utrudnione i nieefektywne, a może czujesz tchu większość czasu.

Są bardziej narażone na rozwój rozedmy płuc, jeśli:

 • Dym

 • Są narażeni na bierne ("z drugiej ręki") dymu

 • Narażone są na powietrzu drażniących lub szkodliwych substancji chemicznych (ołów, rtęć, pył węglowy, siarkowodoru)

 • Mieszka na obszarze o znacznym zanieczyszczeniem powietrza (wysoki poziom dwutlenku siarki i cząstek stałych)

Szacuje się, że 100 tysięcy osób w Europie ma dziedzicznej postaci rozedmy płuc, w których brakuje białka ochronne o nazwie alfa-1-antytrypsyny. U osób z tą formą choroby, uszkodzenia płuc może pojawić się już w wieku 30 lat, dekad wcześniej, niż związanych z paleniem rozedma zwykle zaczyna.

Objawy

Osób z POChP często mają objawy zarówno przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli
Pierwszym objawem może być kaszel rano, że przynosi się śluz i który występuje na początku tylko w miesiącach zimowych. Jak choroba postępuje, kaszel zaczyna trwać przez cały dzień i przez cały rok, i produkuje więcej śluzu. Ostatecznie, około 15% pacjentów z przewlekłym zapaleniem oskrzeli opracowanie ciągłego kaszel, duszność, szybki oddech lub niebieskawy odcień skóry z powodu braku tlenu.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli także sprawia, że ​​skłonność do częstych infekcji dróg oddechowych i potencjalnie zagrażających życiu zaostrzeń poważnych trudności z oddychaniem, które często wymagają hospitalizacji. Jeśli niewydolność serca rozwija się, może być obrzęk w okolicy kostek, nóg, a czasami brzuch.

Rozedma
Jeśli masz rozedmę płuc, może najpierw zadyszkę podczas czynności, takich jak chodzenie lub odkurzania. Ponieważ czynność płuc spada powoli w rozedmie, może nie rzuca, jak oddech staje się coraz trudniejsze. Z czasem może dojść do zwiększonej duszność, świszczący oddech, kaszel, napięty uczucie w klatce piersiowej, lufę jak nabrzmiałe piersi, ciągłe zmęczenie, trudności z zasypianiem, i utrata masy ciała.

Diagnoza

Lekarz cię zbadać, szukając dowodów na POChP, sprawdzając przyspieszony oddech; niebieskawy odcień skóry, warg lub paznokci; rozdętym, klatki piersiowej w kształcie beczki; stosowania mięśnie szyi do oddychania, nieprawidłowe odgłosy oddechowe, a znaki z niewydolność serca, zwłaszcza obrzęk kostki i nogi.

W celu potwierdzenia diagnozy, może on zamówić następujące testy:

 • Test funkcji płuc - W tym teście, można oddychać w specjalny ustnik, a urządzenie będzie dokonywać pomiarów, aby sprawdzić, jak bardzo twoje drogi oddechowe są zablokowane i ile płuca nadmuchać.

 • Badania krwi - Badania krwi mierzą różne rodzaje komórek krwi lub ilości tlenu i dwutlenku węgla we krwi. Inne są używane do sprawdzania niskiego poziomu alfa-1-antytrypsyny, zwłaszcza w niepalący, która pokazuje objawy rozedmy płuc.

 • RTG klatki piersiowej - to pomoc, aby wykluczyć zapalenie płuc i raka płuc, a także pokazać wielkość serca. Jeśli masz rozedmę płuc, RTG klatki piersiowej może wskazać obszary, w których tkanka płuc zostały zniszczone.

 • Elektrokardiogram - Test ten mierzy aktywność elektryczną serca i zazwyczaj odbywa się upewnić się, że objawy nie są spowodowane przez problemy z sercem.

 • Analiza plwociny - małe ilości wydzieliny zbierane i testowane na zakażenie układu oddechowego.

 • Wykonywać test warunków skrajnych - W tym teście, można chodzić na bieżni, gdy specjalista monitoruje intensywność ćwiczeń. Ten test wyszukuje żadnych objawów choroby wieńcowej.

Jeśli zdiagnozowano dziedzicznej postaci rozedmy, członków rodziny, w tym dzieci, również powinny być badane w celu ustalenia, czy mają niedobór alfa-1-antytrypsyny.

Przewidywany czas trwania

Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli zwykle zaczynają się w palaczy po 50 roku życia. Objawy te utrzymują się i stopniowo pogarszać do końca życia palacza chyba że rzuca palenie.

Większość przypadków rozedmy płuc są diagnozowane u osób palących w wieku 50 lub 60 lat. Osoby o dziedzicznej postaci rozedmy płuc może wykazać objawy już w wieku 30 lat. Niezależnie od przyczyny, rozedma płuc nie ma lekarstwa i trwa całe życie.

Zapobieganie

Ponieważ większość przypadków POChP są związane z paleniem tytoniu, można znacznie zmniejszyć ryzyko tej choroby poprzez unikanie papierosów. Jeśli palisz, uzyskać pomoc, której potrzebujesz, aby zatrzymać. Jeśli nie palisz, nie zaczynaj. Użytkownik może również zmniejszyć ryzyko POChP ograniczając ekspozycję na bierne palenie oraz unikając zajęcia na świeżym powietrzu, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza jest wysoka.

Jeśli zdiagnozowano przewlekłe zapalenie oskrzeli, unikać kontaktu z nikim z objawami infekcji górnych dróg oddechowych, ponieważ nawet łagodne przeziębienie może wywołać nagłe pogorszenie objawów zapalenia oskrzeli. Częste mycie rąk i unikanie dotykania twarzy rękoma podczas przeziębień i grypy sezonu. Ponadto, każdy z POChP powinny być szczepione przeciwko grypie i pneumokokom zapalenie płuc.

Leczenie

Brak leczenia może całkowicie odwrócić lub zatrzymać POChP, ale kroki mogą zostać podjęte w celu złagodzenia objawów, leczenia powikłań i zminimalizować kalectwo. Po pierwsze, lekarz powie Ci rzucić palenie, najważniejszym czynnikiem dla utrzymania zdrowych płuc. Mimo, że rzucenie palenia jest najbardziej skuteczny we wczesnych stadiach POChP i może odwrócić niektóre wczesne zmiany, może również spowolnić tempo spadku czynności płuc w późniejszych etapach. Inne zabiegi na POChP mogą obejmować:

 • Zmiany w zakresie ochrony środowiska - Jeśli lekarz uważa, że POChP jest spowodowane narażeniem związanym z pracą na działanie pyłów i substancji chemicznych, on lub ona zaleca, aby zwrócić się do pracodawcy o znalezienie alternatywnego środowiska pracy. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie z POChP również powinny unikać ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza, na świeżym powietrzu, a bierne palenie toksyn w powietrzu (dezodoranty, lakiery do włosów, środki owadobójcze) w domu.

 • Leki - Lekarze zazwyczaj przepisać leki, które otwierają się drogi oddechowe, zwane leki rozszerzające oskrzela są, jako spray, który jest wdychany lub w formie tabletek. Antybiotyki mogą być konieczne do leczenia ostrych infekcji dróg oddechowych, takich jak bakteryjne zapalenie płuc. Codzienne kortykosteroidy wziewne można podawać w celu zmniejszenia stanu zapalnego w drogach oddechowych. Do zaostrzeń, kortykosteroid doustnie prednizon często nazywany jest przepisywany.

 • Programy ćwiczeń - Regularne ćwiczenia buduje wytrzymałość i poprawić jakość życia, nawet jeśli nie bezpośrednio na poprawę czynności płuc. Płucnych programy rehabilitacji wykazano obniżyć potrzebę hospitalizacji.

 • Dobre odżywianie - zrównoważona dieta może pomóc utrzymać wytrzymałość i poprawić odporność na zakażenia. Również wystarczająco dużo wody i innych płynów może pomóc zachować śluz wodnisty i łatwo opróżnić.

 • Tlen dodatkowy - Jeśli twoje płuca nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu do krwi, tlenoterapia może poprawić jakość życia, zwiększa zdolność do wykonywania, przyczynić się do złagodzenia niewydolność serca, przedłużenie życia, poprawę funkcji umysłowych, i podnieść na duchu.

 • Pojemność płuc operacja redukcji - w starannie wybranych pacjentów, chirurgiczne usunięcie najbardziej ciężko chore części płuc pozwala mniej uszkodzone obszary płuc, aby rozwinąć lepiej. Długoterminowa wartość tej procedury jest nieznana.

 • Przeszczepy przeszczepy płuc lub serca i płuc - Przeszczepy rzadko są rozwiązaniem, z wyjątkiem wybranych przypadków bardzo wczesnym początkiem, ciężkim POChP

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Jeśli palisz lub jeśli pracujesz w pracy, która niesie ze sobą wysokie ryzyko POChP, należy udać się do lekarza raz w roku należy sprawdzić wczesnych objawów choroby płuc. Jeśli masz członków rodziny z niedoborem alfa-1-antytrypsyny, należy powiadomić lekarza, tak aby można się badaniu problemu, też. Jeśli już wiesz, że masz niedobór alfa-1-antytrypsyny, lekarz może regularnie kontrolować swój oddech do wczesnych objawów rozedmy.

Zadzwoń do lekarza, gdy masz duszność, przewlekły kaszel z lub bez flegmy, lub znaczący spadek zwykłej zdolności do wykonywania.

Rokowanie

Nie ma lekarstwa na POChP, ale rzucenie palenia, skłania się do programu leczenia i ćwiczeń dziennie może znacznie poprawić swoją funkcję i poczucie dobrego samopoczucia.

Osób z POChP, którzy nadal palą mogą spodziewać postępujące pogorszenie czynności płuc. Rzucenie całkowicie jest najlepsza szansa zatrzymania lub przynajmniej spowolnienia procesu. Nigdy nie jest za późno, aby rzucić palenie. Nawet z ciężkim przewlekłym zapaleniem oskrzeli, objawy mogą poprawić. Uszkodzenia płuc z rozedmą płuc nie można cofnąć. Jednak rzucenie palenia może zmniejszyć ryzyko dodatkowe szkody dla płuc.

Dodatkowe informacje

Europejskie Stowarzyszenie płuc
61 Broadway, 6th Floor
Nowy Jork, NY 10006br /> Telefon: (212) 315-8700
Numer bezpłatny: (800) 548-8252 e-mail:
http://www.lungusa.org/

Krajowy serca, płuc, i Instytut krwi (NHLBI)
PO Box 30105
Bethesda, MD 20824-0105
Telefon: (301) 592-8573
TTY: (240) 629-3255
Fax: (301) 592-8563
E-mail:
http://www.nhlbi.nih.gov/