Cambler

Co zrobić z niskim HDL

Zwiększającą "dobrego" cholesterolu HDL nie jest tak łatwe, jak obniżenie poziomu cholesterolu LDL, ale istnieje wiele sposobów, aby to niewielką poprawę. HDL poniżej 40 mg / dl zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe niezależne od poziomu LDL cholesterolu. Na przykład, Framingham Heart Study sugeruje, że każdy 1 mg / dl wzrost cholesterolu HDL zmniejsza ryzyko choroby sercowo-naczyniowej 2% do 3%. Strategie dla podniesienia poziomu HDL można podzielić na trzy główne kategorie-niefarmakologicznych (zmiany stylu życia), farmakologiczne i powieści.

Zmiany stylu życia

Zmiany stylu życia są podstawą do podnoszenia poziomu cholesterolu HDL. Ćwiczenia powinny być twój pierwszy ruch. Zgodnie z 2008 recenzji w czasopiśmie Heart, ćwiczenia aerobowe może podnieść poziom cholesterolu HDL o 5% do 10%, przy wzroście związanym z częstotliwości i intensywności ćwiczeń. Mężczyźni z niskim cholesterolu HDL, wysoki poziom triglicerydów, i brzusznej otyłości uzyskać największe korzyści.

Rzucenie palenia może również podnieść poziom HDL. Podczas palenia zmniejsza poziom cholesterolu HDL, rzucenie może zwiększyć ją przez 4 mg / dl. Według badania Framingham, byłych palaczy mają stężenie cholesterolu HDL w podobnych do tych z niepalącymi.

Strata masy jest szczególnie ważne u osób brzusznej otyłości związanych z zespołem metabolicznym. Dane cytowane w przeglądzie serca wykazują, że utrata masy ciała około 22 kilogramów, może zwiększyć poziom cholesterolu HDL o 20%. Zmiana diety może zwiększyć poziom cholesterolu HDL też w inny sposób, na przykład, zwiększenie spożycia kwasów omega-3 kwasy tłuszczowe lub będzie na diecie niskowęglowodanowej.

Jeśli lubisz pić wina, piwa lub napojów spirytusowych teraz i wtedy, że dobrze jest wiedzieć, że łagodne do umiarkowanego picia może podnieść poziom cholesterolu HDL o 9 do 13 mg / dl, ale pobyt w wytycznych nie więcej niż jednego drinka dziennie dla kobiet i dwa dla mężczyzn (patrz "Alkohol i choroby serca ").

Opcje farmakologiczne

Jeśli chodzi o lekarstwo, niacyna jest najskuteczniejszym na podwyższenie poziomu cholesterolu HDL. Niacyna może podnieść poziom HDL o 15% do 35%. Ale upewnij się, aby poprosić lekarza o receptę, w wersji, która ma mniej skutków ubocznych niż over-the-counter opcji.

Statyny generalnie okazały się mieć jedynie niewielki wpływ na HDL, ale w badaniu asteroida, leczenie rosuwastatyną podniesiony poziom cholesterolu HDL przez największego marginesu jeszcze widział, 14,7%. W badaniu AFCAPS / TexCAPS lowastatyna zwiększyła ją o 6% u pacjentów bez choroby serca. Odkrycie to było związane ze zmniejszeniem o 37% ryzyka wystąpienia pierwszego poważnego incydentu wieńcowego.

Środki wiążące kwasy żółciowe, w dużych dawkach może znacznie obniżyć poziom cholesterolu LDL, ale mają tylko niewielki wpływ na poziom cholesterolu HDL (5%). Ezetymib wykazuje podobną niewielki wpływ na stężenie cholesterolu HDL, podnosząc ją 5%. Numer ten może jednak być zwiększona przez połączenie leku z statyny i fibratu. Powiedział, że AIM-HIGH badanie wykazało, że chociaż niacyna i statyny razem zrobił cholesterolu HDL i zmniejszenie wzrostu trójglicerydów więcej niż statyny sam nie, połączenie nie wpływa zawał serca i udar ryzyka w grupie osób, które już miały niski poziom LDL (patrz "Kombinacje leków").

Nowe strategie. Kilka nowych podejść do podwyższania poziomu HDL są opracowywane. Wysiłki zmierzające do zwiększenia poziomu apoA1, prowadzone przez białka cholesterolu HDL, są w toku. Jednym z możliwych podejść u osób z ciężką chorobą serca jest podawanie dożylne w postaci syntetycznej konkretnego typu apoA1, zwany apoA1 Milano. Dane wskazują, że apoA1 Milano może podnieść poziom HDL i odwrócenia miażdżycy. Inne potencjalne sposoby zwiększania poziomu cholesterolu HDL w fazie badań obejmują zastosowanie peptydów naśladujących korzyści apoA1.

Badania nad inhibitorami CETP (patrz "HDL cholesterolu ") jest również kontynuowanie pomimo porażki torcetrapib bezpiecznie zwiększyć poziom HDL. Liczne powody tego rezultatu nie zasugerowano, i jest spekulacji, że problem został ograniczony do torcetrapib zamiast całej klasy leków.

Dwa inne inhibitory CETP, anacetrapib i dalcetrapib, są obecnie dobrze razem w badaniach klinicznych, choć nie są jeszcze zatwierdzone przez FDA. Leki te nie mają negatywnego wpływu ciśnienia tętniczego krwi, Torcetrapib miał, ale robią znacznie obniżyć poziom cholesterolu LDL i podniesienie HDL. Oba leki będą musiały wykazać, że rzeczywiście poprawić zdrowie układu krążenia przed FDA je zatwierdza, więc okaże się, czy będą kiedykolwiek dotrzeć do apteki.