Cambler

Co powoduje ryzyko łuszczycy?

Dokładna przyczyna łuszczycy, długotrwała choroba skóry, jest nadal nieznany. Ale naukowcy zidentyfikowali kilka rzeczy, które mogą powodować choroby. Gdy masz łuszczycę, te same czynniki mogą powodować nowe zaostrzenia.

Wiele osób z łuszczycą mają bliskich krewnych z chorobą. Uważa się, że geny odgrywają kluczową rolę w określaniu, kto jest zagrożony. Badacze uważają, że co najmniej 10 procent osób zawierają jeden lub więcej genów związanych z łuszczycą. Jeszcze tylko około 3 procent rozwinie się choroba. To sugeruje, że jest to kombinacja czynników genetycznych i innych, które powoduje łuszczycę pojawiać.

W przeciwieństwie do swoich genów, czynniki ryzyka poniżej są całkowicie lub częściowo pod kontrolą. To dobra wiadomość, ponieważ oznacza to, można podjąć kroki teraz, aby zmniejszyć ryzyko dla łuszczycy w przyszłości.

Stres

Wysoki poziom naprężeń ustawić wydaje się łuszczycy u niektórych osób. Gdy choroba jest aktywna, zmiany na skórze mogą spowodować nieprzyjemne doznania i emocjonalne. A to z kolei może prowadzić do jeszcze większego obciążenia, wyznaczając błędne koło w ruch.
Co możesz zrobić: przerwać cykl ucząc się skutecznie radzić sobie ze stresem. Ćwiczenia, grupy wsparcia i techniki relaksacyjne (np. medytacji lub jogi) może tylko pomóc.

Zakażenia

Infekcje, które wprowadzone układu odpornościowego na straży może również odgrywać rolę w łuszczycy. Na przykład, postać choroby zwanej wysiewnej łuszczyca jest często spowodowane przez anginy.
Co możesz zrobić: Chroń swoje zdrowie poprzez mycie rąk często i dużo odpoczynku. Jeśli pojawią się objawy wysiewnej łuszczycą-małe, w kształcie kropli plamy na klatce piersiowej, brzucha, kończyn lub głowy-zapytać lekarza, czy konieczna test paciorkowca. Zakażenie Strep może czasami powodować tego typu wysypka, nawet gdy nie masz ból gardła.

Otyłość

2007 badania w Archives of Internal Medicine spojrzał na związek między otyłością i łuszczycy. Badacze następnie 78.626 kobiet do 14 lat. Okazało się, że przyrost wagi był silnym czynnikiem ryzyka rozwoju łuszczycy.
Co możesz zrobić: Jeśli masz nadwagę, odchudzanie może obniżyć szanse na uzyskanie łuszczycy. Jeśli już masz łuszczycę, rzuca dodatkowych kilogramów może zmniejszyć nasilenie objawów i zwiększyć skuteczność leczenia.

Palenie

Badania wskazują na palenie w innym możliwym czynnikiem ryzyka rozwoju łuszczycy. Dla tych, którzy już mają łuszczycę, palenie może pogorszyć chorobę. Link jest szczególnie silny w zlokalizowanej łuszczycy pęcherzykowego, co powoduje, blistry z nieinfekcyjnym ropy, zwykle na dłoniach i podeszwach stóp.
Co możesz zrobić: Jeśli nie palisz, to jest jeszcze jeden powód, aby nie rozpocząć. Jeśli jesteś już pali, zapytać lekarza, jak zakończyć. Lub zadzwoń 800-QUITNOW (784-8669) na infolinii rzucenia palenia w danym stanie.

Alkohol

Badania sugerują, że ciężkie picie alkoholu może wywołać lub zaostrzyć łuszczycę. Może to również leczenie łuszczycy mniej skuteczne.
Co możesz zrobić: Jeśli pijesz alkohol, rób to z umiarem. Oznacza to, że nie więcej niż dwa drinki na jednym dniu dla mężczyzn i jeden drink dla kobiet. Ale jeśli przyjmuje metotreksat, leki przepisywane na ciężką łuszczycą, nie pić w ogóle. Mieszanie tego leku i alkoholu może spowodować poważne skutki uboczne.