Cambler

Zaburzenie somatyzacyjne

Co to jest?

Osoba z zaburzeniami somatyzacji jest przewlekle zajęty licznymi "somatyczne" (fizyczne) Objawy przez wiele lat. Objawy te jednak nie można całkowicie wyjaśnić diagnozy nie psychiatrycznym. Niemniej jednak, objawy powodują znaczne cierpienie lub ograniczenia zdolności osoby do funkcjonowania.

Osoba nie jest "udawanie". Zaburzenie somatyzacyjne jest problem medyczny. Zaburzenie, jednak prawdopodobnie jest związane z funkcjonowaniem mózgu lub regulacji emocjonalnej, a nie obszaru ciała, który stał się centrum uwagi pacjenta. Objawy są prawdziwe i nie są pod kontrolą świadomości człowieka.

Osoby z zaburzeniami somatyzacji zgłosić wiele problemów medycznych na przestrzeni wielu lat, z udziałem kilku różnych części ciała. Na przykład, ta sama osoba może mieć ból pleców, bóle głowy, dyskomfort w klatce piersiowej i żołądka lub nietrzymania cierpienie. Kobiety często mówią nieregularne okresy. Mężczyźni mogą zgłosić zaburzenia erekcji (impotencja). Osoba może:

  • Opisać objawy w kategoriach dramatycznych i emocjonalnych

  • Szukają pomocy więcej niż jednego lekarza zarazem

  • Opisać objawy nieprecyzyjnie

  • Brak objawów określonej choroby medycznej

  • Skarg, że badania lekarskie nie obsługuje

Osoby z zaburzeniami somatyzacji rozumiem medycznych zdiagnozowania choroby, zbyt, więc lekarze muszą uważać, aby nie oddalić objawy zbyt łatwo.

Osoba z zaburzeniami somatyzacji może mieć również objawy lęku i depresji. On lub ona może zacząć czuć się beznadziejna i próby samobójcze, lub mogą mieć problemy z przystosowaniem się do stresów. Osoba może nadużywać alkoholu lub narkotyków, w tym leków na receptę.

Małżonków i innych członków rodziny może stać się w trudnej sytuacji, ponieważ objawy danej osoby nadal przez dłuższy czas, a nie leczenie wydaje się pomagać.

Objawy zaburzeń somatyzacji różnić w zależności od kultury, czasem w zależności od choroby lub "chore role" są wyświetlane w danej kulturze. Czynniki kulturowe także wpływają proporcje kobiet i mężczyzn z zaburzeniami.

Krewnych osób z zaburzeniami somatyzacji są bardziej narażone na rozwój choroby. Mężczyzna krewni są bardziej narażone na alkoholizm i zaburzenia osobowości.

Naukowcy nie znają przyczyny objawów zgłaszanych przez osoby z zaburzeniami somatyzacji, ale badacze mają kilka teorii. Możliwe jest na przykład, że osoby z zaburzeniami postrzegania tego odczucia ciała w niezwykły sposób. Lub mogą opisać uczucia w sensie fizycznym (a nie psychiczne lub emocjonalne). Uraz lub stres może powodować odczucia fizyczne danej osoby, aby zmienić.

Objawy

Objawy zwykle pojawiają się w ciągu wielu lat. Osoba może być w trudnej sytuacji i funkcja słabo w pracy i w domu. Ocena medyczna nie tłumaczy objawów lub objawy mogą przekraczać to, co można by oczekiwać w przypadku choroby medycznej, która znajduje się. Kategorie objawów, z przykładów:

Diagnoza

Nie ma żadnych badań laboratoryjnych w celu określenia, czy dana osoba ma zaburzenie somatyzacyjne. Lekarz może podejrzewać, gdy osoba ma wiele skarg w ciągu lat, mało dowodów dającej choroby medycznych. Lekarz może wykonać testy, aby sprawdzić, na choroby, które wyglądają jak zaburzenia somatyzacji, takich jak stwardnienie rozsiane i toczeń rumieniowaty układowy (lupus) lub zespołów takich jak fibromyalgia, chroniczne zmęczenie zespołem i zespół jelita drażliwego.

Wiele osób z zaburzeniami somatyzacji mają również problem z depresją lub lękiem, więc lekarze mogą rozważyć te diagnozy. Jeśli człowiek jest gotów, dobrze jest skonsultować się z profesjonalistą zdrowia psychicznego dla dalszej oceny.

Przewidywany czas trwania

Zaburzenie somatyzacyjne jest przewlekłą (długotrwałą) problem. Zaburzenie rozpoczyna się zwykle przed ukończeniem 25 lub 30, choć może rozpocząć się w okresie dojrzewania. Może to trwać przez wiele lat.

Zapobieganie

Mimo, że nie ma sposobu, aby zapobiec tej choroby, prawidłowa diagnoza somatyzacji osoba może pomóc uniknąć nadmiernego badania lekarskie. Jest wyzwaniem zarówno osoby z zaburzeniami i lekarza, ponieważ nowe objawy mogą być spowodowane problemem medycznym innych niż zaburzenie somatyzacyjne.

Leczenie

Osoby z zaburzeniami somatyzacji może być trudno zaakceptować skierowanie do służby zdrowia psychicznego lub przyjąć, że ocena medyczna i leczenie nie może złagodzić objawy. Są one szczególnie wrażliwe na piętna związanego z zaburzeniami psychicznymi. Ponadto, czasami są odwoływani przez podzbiór lekarzy, którzy nie widzą ich objawy jako uzasadniony powód do niepokoju.

Idealnie, jeśli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i zdrowia psychicznego zawodowych pracować razem, objawy fizyczne danej osoby można ocenić, gdy on lub ona staje się również pomóc zarządzania frustrację nie mając jednoznacznej diagnozy lub planu leczenia.

Ale leczenie zdrowia psychicznego może czasem zmniejszyć objawy i poprawić jakość życia.

Istnieją pewne wstępne dowody, że terapia poznawczo-behawioralna (CBT) może pomóc w zmniejszeniu objawów lub usunięcia wszelkich towarzyszącego lęku lub depresji. Czasami, Leki przeciwdepresyjne lub inne leki psychiatryczne mogą przynieść ulgę od objawów fizycznych, które wynikają z zaburzeń somatyzacji (szczególnie jeśli osoba ma również lęk lub zaburzenia nastroju). Leczenie jest często celu zarządzania konfliktami w domu lub radzenia sobie z problemami wtórnych, takich jak problemy z pracy i funkcjonowania społecznego.

Psychoterapia może pomóc transakcji osoby z lub zarządzasz przewlekłe dolegliwości fizyczne. Stres zarządzanie (np. techniki relaksacyjne) może być przydatne. Niektóre zachowania poznawcze terapeuci uczą pacjentów do identyfikacji myśli i uczucia, które są związane ze zmianami fizycznymi objawami. Mogą one pomóc w indywidualnych zmniejszyć skłonność do "skanowania", czyli ciała stałego monitorowania doznań ciała.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Wcześniej osoba z zaburzeniami somatyzacji może być oceniana przez pracownika służby zdrowia psychicznego, łatwiej będzie pomóc transakcji osoby z konsekwencjami zaburzenia, takie jak narażenie na niepotrzebne badania i leczenie, trudności w relacjach i słabej wydajności pracy. Jednak osoby z tym zaburzeniem może uniknąć leczenia przez specjalistę zdrowia psychicznego.

Rokowanie

Leki mogą zapewnić ulgę. Psychoterapia raczej postępować powoli, ponieważ osoba, prawdopodobnie żyje z chorobą przez wiele lat przed rozpoczęciem leczenia. Trudno jest zrezygnować długotrwałe wzorce zachowań, ale z wytrwałości i wsparcia, postęp jest możliwy.