Cambler

Zaburzenia gruczołów ślinowych

Co to jest?

Gruczołów ślinowych zrobić ślinę i zwolnić go do ust. Istnieją trzy pary o względnie dużych dużych gruczołów ślinowych:

 • Ślinianki gruczoły znajdują się w górnej części każdej policzku, blisko ucha. Kanał każdego gruczołu ślinianki wpada na wewnętrznej stronie policzków, w pobliżu zębów trzonowych (tył) z górnej szczęki.

 • Podżuchwowych przepusty w dnie jamy ustnej, która ma kanały puste za niższych zębów przednich.

 • Gruczoły podjęzykowe, pod język, który ma kanały wyciśnięcia na spód jamy ustnej.

Oprócz tych najważniejszych gruczołów, 600 do 1000 bardzo małe, drobne gruczoły ślinowe są rozproszone w całej jamie ustnej i gardle. Leżą pod wilgotną skórę, że linie wewnętrzne wargi, policzki, podniebienie wewnętrzne, z tyłu gardła, z powrotem część języka, gardła i zatok.

Niektóre z najczęstszych chorób gruczołów ślinowych, są:

 • Sialolithiasis (kamienie gruczołów ślinowych) - małe, bogate w wapń kamienie, zwane sialoliths lub śliny calculi, czasami tworzą wewnątrz gruczołów ślinowych. Chociaż dokładna przyczyna tych kamieni są znane, niektóre z kamieni może być związane z odwodnieniem, który zagęszcza śliny, zmniejszone przyjmowanie pokarmu, co zmniejsza zapotrzebowanie na ślinę, lub leki, które zmniejszają wydzielanie śliny, w tym niektóre środki przeciwhistaminowe, leki na ciśnienie krwi i psychiatrycznych leki. Niektóre kamienie siedzieć wewnątrz gruczołu, nie powodując żadnych objawów. W innych przypadkach, a kamienne bloki kanału gruczołu, w części lub w całości. Gdy to nastąpi, zwykle jest dławik bolesne i spęcznienia, a wypływ śliny jest częściowo lub całkowicie zablokowane. To może nastąpić zakażenie zwane zapalenia ślinianki.

 • Zapalenia ślinianki (bakteryjne zakażenie gruczołów ślinowych) - zapalenia ślinianki jest bolesne zakażenie, które zwykle jest spowodowane przez Staphylococcus, Streptococcus, Haemophilus influenzae lub bakterii beztlenowych. Mimo to jest bardzo powszechne wśród osób w podeszłym wieku z kamieni gruczołów ślinowych, zapalenia ślinianki również może wystąpić u niemowląt w pierwszych tygodniach życia. Wiele rzeczy zwiększa ryzyko tej choroby, w tym odwodnienie, niedawno operację, wcześniactwo, niedożywienie, zaburzenia odżywiania, choroby przewlekłe, nowotwory, leki (leki przeciwhistaminowe, leki moczopędne, leki psychiatryczne, beta-blokery, barbiturany), zespół Sjgren i niektórych zawodów (trąbka gra, szkło dmuchanie). Bez odpowiedniego leczenia, może zapalenia ślinianki przekształcić się w ciężkiej infekcji, zwłaszcza u osób, które są osłabionych lub w podeszłym wieku.

 • Infekcje wirusowe - systemowe (całego ciała) infekcje wirusowe czasami osiedlić się w gruczołach ślinowych, powodując obrzęk twarzy, ból i trudności z jedzeniem. Najczęstszym przykładem jest świnka. Podobne objawy mogą być spowodowane przez inne choroby wirusowe, w tym grypy, wirus paragrypy, wirusy Coxsackie poliol, echowirus i wirusa cytomegalii.

 • (Małe torbiele wypełnione płynem pęcherzyki) - Niemowlęta rodzą się z czasem w torbieli ślinianki przyusznej z powodu problemów związanych z rozwojem uszu przed urodzeniem. W późniejszym okresie życia, inne rodzaje torbieli mogą tworzyć się w większych lub mniejszych gruczołów ślinowych w wyniku urazami, zakażeniami, oraz gruczołów ślinowych i guzów kamieni. Jednym z najbardziej powszechnych rodzajów jest mucocele, torbiel śluzu napełniony, które często występują w środku dolnej krawędzi.

 • Guzy łagodne (nienowotworowe) guzy - Około 80 procent wszystkich guzów gruczołów ślinowych występują w ślinianki przyusznej, a większość to łagodne (niezłośliwych zmian). Najczęstszym typem łagodnego guza ślinianki przyusznej, a gruczolak wielopostaciowy, zazwyczaj pojawia się jako wolno rosnące, bezbolesny guzek w tylnej części żuchwy, tuż poniżej małżowiny usznej. Więcej niż 95 procent wszystkich łagodnych guzów gruczołów ślinowych występuje u dorosłych. Czynniki ryzyka obejmują narażenia na promieniowanie i ewentualnie palenie.

 • Nowotwory złośliwe (guzy nowotworowe) - gruczołów ślinowych są rzadkie i najczęściej występuje u osób w wieku od 50 do 60 lat. Mogą być niskiej jakości (mniej agresywne) guza lub wysokiej klasy (bardziej agresywny) guza. Jedynymi znanymi czynnikami ryzyka gruczołów ślinowych są zespołem, a ekspozycja na promieniowanie Sjgren, choć palenie również może odgrywać pewną rolę.

 • Zespół Sjgren za - zespół Sjgren jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy organizmu atakuje ślinianek, gruczołów łzowych (gruczoły, które produkują łzy), a czasami i oleju gruczołów potowych w skórze. W niektórych przypadkach choroba dotyczy również płuca, wątrobę, trzustkę, pochwy, nerek i mózgu. Większość osób z tą chorobą są kobiety, które pierwszy wystąpią objawy w czasie średnim wieku. U około 50 procent przypadków choroba występuje wraz z reumatoidalnym zapaleniem stawów, toczeń rumieniowaty układowy (liszaj), twardziną i zapaleniem wielomięśniowym.

 • Sialadenosis (powiększenie gruczołów ślinowych niespecyficzne) - Zdarza się, że dochodzi do powiększenia ślinianek bez objawów zakażenia, zapalenia lub nowotworu. Ten niespecyficzne rozszerzenie, zwane sialadenosis, najczęściej dotyka ślinianki przyusznej, a jego przyczyna pozostaje nieznana. Sialadenosis może rozwinąć u osób otyłych, u kobiet w ciąży lub karmiących piersią oraz u osób z niedożywienia, zaburzeń jedzenia, alkoholu marskość wątroby, niewydolność nerek, problemy z tarczycą lub inne choroby.

Objawy

Objawy różnią się w zależności od konkretnego rodzaju zaburzenia gruczołów ślinowych:

 • Sialolithiasis - najczęstszym objawem jest bolesny guzek, zazwyczaj w dna jamy ustnej. Ból może pogorszyć podczas jedzenia, ponieważ kamień blokuje przepływ śliny.

 • Zapalenia ślinianki - Objawy mogą obejmować przetarg, bolesny guzek na policzku lub pod brodą; faul smaku absolutorium ropy z kanału do jamy ustnej, a w ciężkich przypadkach, gorączkę, dreszcze i złe samopoczucie (ogólnie mdłości).

 • Infekcje wirusowe - Pierwsze objawy to: gorączka, ból głowy, bóle mięśni, bóle stawów, apetyt i złe samopoczucie. Są one następnie obrzęk ślinianek przyusznych, zwykle obu stronach powierzchni, na policzkach i poniżej uszu i z trudem otwierać ujście.

 • Torbiele - torbiel powoduje bezbolesne zgrubienie, które czasami rośnie wystarczająco duży, aby utrudniać jedzenie, mówienie, żucie i połykanie. Mucoceles może pęknąć, uwalniając płyn koloru słomy.

 • Nowotwory - wolno rosnące ryczałtowe - czasem bolesna - jest najczęstszym objawem zarówno nowotworowych guzów gruczołów ślinowych i nienowotworowych. Ta bryła można znaleźć w policzek pod podbródkiem, na język lub na podniebieniu.

 • Zespół Sjgren za - zespół Sjgren powoduje suchość w ustach, próchnicę zębów, częste infekcje jamy ustnej, owrzodzenia jamy ustnej, obrzęk ślinianek, sialoliths i nawracającymi infekcjami gruczołów ślinowych. Powoduje to również suche oczy, co może prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych oczu, owrzodzeń rogówki i utraty wzroku. Może być także bóle mięśni, bóle stawów, złe odżywianie, utrata wagi i wiele innych objawów.

 • Sialadenosis - Choroba ta zazwyczaj powoduje bezbolesne obrzęk ślinianek przyusznych z obu stron twarzy, do policzków i pod uszu.

Diagnoza

Po opisać swoje objawy, lekarz będzie sprawdzić historię medyczną, historii palenia, bieżące leki i dietę. Lekarz może również zapytać, czy:

 • Niedawno w szpitalu na operację, ponieważ zmniejszyła się podaż żywności i płynów po operacji może zwiększyć ryzyko wystąpienia kamieni gruczołów ślinowych i infekcji

 • Kiedykolwiek otrzymał zabiegi promieniowania na raka głowy i szyi

 • Były kiedykolwiek zdiagnozowano u świnki lub zaszczepione przeciwko śwince

 • Zostały ostatnio wystawione na każdego z grypą lub inną chorobą wirusową

 • Mieć dowolną chorobę autoimmunologiczną, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów

Następnie lekarz zbada głowy i szyi, w tym w obszarze wewnątrz jamy ustnej. Lekarz delikatnie nacisnąć na obszarach policzki i szczękę poczuć dla grudek, obszarów czułości i kamieni gruczołów ślinowych. Następnie, w zależności od objawów, historii i odkryć fizycznych, lekarz może zamówić jedną lub więcej z następujących testów:

 • Rentgenowskie do wykrywania kamieni gruczołów ślinowych

 • Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) lub tomografia komputerowa (TK), aby sprawdzić, nowotworów i kamieni, które nie są widoczne na zdjęciu rentgenowskim

 • Biopsji zasysania (za pomocą cienkiej igły w celu usunięcia komórek z gruczołów ślinowych), aby określić, czy guz nowotworowy

 • Sialography, w którym barwnik jest wprowadzany do kanału gruczołu tak, że ścieżki przepływu śliny widać

 • Badania krwi do pomiaru przeciwciał specyficznych zakażeń wirusowych lub autoprzeciwciał dla zespołu Sjgren za

 • Biopsja gruczołów ślinowych (usuwanie mały kawałek tkanki), aby zdiagnozować torbiel, guz lub syndromu Sjgren za

 • Test działania śliny, aby pomóc w diagnozowaniu zespołu Sjgren

 • Badania krwi, aby sprawdzić, czy problemy hormonalne odżywczych, które mogą powodować sialadenosis

 • Specjalne badanie wzroku w celu wykrycia zespołu Sjgren za

Przewidywany czas trwania

Jak długo problem gruczołów ślinowych trwa w zależności od konkretnego zaburzenia:

 • Sialolithiasis - Małe kamienie czasami przejść z kanału na własną rękę. Jednak większe kamienie zazwyczaj pobyt w gruczole, dopóki nie zostaną usunięte.

 • Zapalenia ślinianki - gdy zakażenie jest traktowane odpowiednimi antybiotykami, objawy zwykle zaczynają osiadać w ciągu 48 godzin.

 • Infekcje wirusowe - W świnki, objawy zwykle trwa około 10 dni.

 • Torbieli - małe, płytkie torbiel może być problem, że krótkoterminowy wpusty na własną rękę. Torbieli często jednak rosną aż zostały usunięte chirurgicznie.

 • Nowotwory - Guzy ostatnio, dopóki nie zostaną usunięte.

 • Zespół Sjgren - jest to choroba na całe życie.

 • Sialadenosis - gdy sialadenosis wiąże się z problemem medycznym, to na ogół utrzymuje się, dopóki problem medyczny nie.

Zapobieganie

Można zmniejszyć ryzyko infekcji wirusowych gruczołów ślinowych przez są zaszczepione przeciwko śwince i grypy.

Chociaż nie ma konkretnych wskazówek, które chronią przed innymi typami zaburzeń gruczołów ślinowych, warto wykonać następujące czynności:

 • Unikaj palenia.

 • Zdrowo się odżywiać.

 • Pić od sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie, aby uniknąć odwodnienia.

 • Odpowiedniej higieny jamy ustnej, regularne szczotkowanie zębów i nitkowanie zębów.

Leczenie

Leczenie jest różna, w zależności od schorzenia:

 • Sialolithiasis - Jeśli kamień znajduje się na końcu kanału, lekarz może być w stanie wcisnąć ją delikatnie. Głębsze kamienie mogą zostać usunięte chirurgicznie.

 • Zapalenia ślinianki - Leczenie obejmuje picia płynów lub odbierania płynów dożylnie (do żyły), antybiotyki, ciepłe okłady na zainfekowanym gruczołu oraz zachęcanie śliny przez żucie kwaśne, cukierki bez cukru lub picia soku pomarańczowego. Jeśli te metody nie leczą infekcji, operacje można zrobić, aby opróżnić gruczoł.

 • Infekcje wirusowe - Ponieważ te infekcje prawie zawsze odejść na własną rękę, leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów poprzez leżenia w łóżku, picie płynów, aby zapobiec odwodnieniu, a biorąc paracetamol (Tylenol) w celu łagodzenia bólu i gorączki.

 • Torbiele - mała torbiel może spuścić się na własną rękę, bez leczenia. Większe torbiele mogą być usunięte przy użyciu tradycyjnej chirurgii lub chirurgii laserowej.

 • - Guzy łagodne guzy nienowotworowe zwykle są usuwane chirurgicznie. W niektórych przypadkach leczenie promieniowaniem podano po zabiegu, aby zapobiec nawrotowi nowotworu.

 • Nowotwory złośliwe - mniejszy, na wczesnym etapie, guzy niskiego stopnia często można leczyć samym zabiegu. Jednak większe guzy zwykle wysokiej klasy wymagają promieniowania po operacji. Guzy nieoperacyjne potraktowano radioterapia lub chemioterapia.

 • Zespół Sjgren za - w leczeniu objawów związanych z gruczołów ślinowych, opcje obejmują pilokarpinę (Salagen), leki, aby pomóc złagodzić suchość ust, gumy bez cukru i słodyczy, aby stymulować wydzielanie śliny oraz unikanie palenia tytoniu, napojów zawierających kofeinę, alkoholu, ostrych przypraw i kwaśne żywność.

 • Sialadenosis - Leczenie ma na celu skorygowania podstawowy problem medyczny. Gdy problem medyczny poprawia, ślinianki powinna spaść do normalnego rozmiaru.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Jeśli wystąpią trwałe guzek lub obrzęk gdziekolwiek na szyi, żuchwy, policzka, języka lub podniebienia twardego zwrócić się do lekarza lub stomatologa. Zadzwoń do swojego lekarza lub stomatologa natychmiast, jeśli guzek:

 • To bolesne, czerwone lub przetargu

 • Występuje razem z gorączką i dreszczami

 • Zaburza zdolność do otwarcia ust, mówić, żuć ani połykać

Rokowanie

Outlook zależy od zaburzenia:

 • Sialolithiasis - Jeśli kamień jest usuwany natychmiast, rokowanie jest na ogół dobre. Około 20 procent osób, które kamienie powrócić.

 • Zapalenia ślinianki - Dzięki szybkiej kuracji antybiotykowej, rokowanie jest zazwyczaj bardzo dobry. Największe ryzyko powikłań jest u osób starszych i osób z przewlekłymi, wyniszczające choroby.

 • Infekcje wirusowe - Większość ludzi w pełni odzyskać bez powikłań.

 • Torbiele - w większości przypadków jest dobre rokowania. Chociaż torbieli ponownie rozwinąć u niektórych osób, to zwykle może być usunięta bez powikłań.

 • Nowotwory łagodne - rokowanie jest zwykle bardzo dobra, choć guzy rozwijają się ponownie w niektórych ludzi tak późno, jak 10 do 15 lat po raz pierwszy guz usunięto.

 • Nowotwory złośliwe - rokowanie jest zwykle najlepsze dla guzów ślinianek i najbiedniejszych na nowotwory podjęzykowo lub drobnych gruczołów ślinowych; nowotwory, które zalęgły się w pobliżu nerwu twarzowego; lub przestrzenne nowotwory, które rozprzestrzeniają się (przerzuty).

 • Zespół Sjgren za - rokowanie zależy. Niektórzy ludzie mają jedynie łagodne objawy i inni cięższe postacie choroby, które wpływają na jakość życia.

 • Sialadenosis - Gdy każdy podstawowa choroba jest leczona, ślinianki zazwyczaj powrócić do normalnego rozmiaru.