Cambler

Zapalenie wątroby

Co to jest zapalenie wątroby?

Zapalenie wątroby zapalenie wątroby. Większość formularzy zapalenia wątroby wynikiem infekcji wirusowych, chociaż w niektórych przypadkach jest to spowodowane przez zaburzenie autoimmunizacyjne, w których układ odpornościowy atakuje komórki wątroby, ponieważ nie można odróżnić szkodliwych najeźdźców i zdrowej tkanki wątroby. Uszkodzenie wątroby alkoholu, toksyny, i niektórych leków może spowodować zapalenie wątroby. Niektóre choroby dziedziczne mogą powodować zapalenie wątroby, wraz z wydłużeniem niedrożność przepływu żółci. Niektóre formy zapalenia wątroby wytwarzają łagodne objawy, podczas gdy inne mogą być poważne lub zagrażające życiu.

Wątroba jest narządem, w akcesoria do układu pokarmowego, które wspomaga proces trawienia i wykonuje wiele innych istotnych funkcji. Funkcje te obejmują produkcję żółci, aby pomóc rozbić żywności w energię, tworzenie niezbędnych substancji, takich jak hormony, czyszczenia toksyn z krwi, w tym od leków, alkoholu i narkotyków, a także kontrolowanie przechowywania tłuszczu i cholesterolu produkcję i uwalnianie.

Kilka typów wirusa zapalenia wątroby są znane, przy czym najbardziej powszechne są określane jako zapalenie wątroby typu A, B, C, D i E. W zależności od typu, wirusowe zapalenie wątroby może się rozprzestrzeniać poprzez jedzenia i wody zanieczyszczonej odchodami zakażonej osoby; kontakt z zakażoną krwią zakażonych igieł lub poprzez transfuzję krwi, zanieczyszczonych przez kontakt seksualny z osobą zakażoną lub przekazywane z matki na dziecko podczas porodu.

Nasilenie, leczenie zapalenia wątroby, a wyniki zależą w dużym stopniu od typu zapalenia wątroby masz. Początkowe objawy zapalenia wątroby są podobne do grypy, ale z dodatkiem żółtaczka żółtawego odbarwienia skóry i białek oczu. Nieleczone zapalenie wątroby zacznie zakłócać czynności wątroby i może prowadzić do schyłkowej niewydolności wątroby i niewydolności wątroby. Uszkodzenie wątroby spowodowane zapaleniem wątroby pogarsza picia alkoholu. Na szczęście, szczepionki opracowano w celu ochrony przed zapaleniem wątroby typu A i B, dwa powszechnych przyczyn wirusowego zapalenia wątroby.

Szukajcie natychmiastowej pomocy lekarskiej (zadzwoń 911) za poważne objawy związane z powikłaniami zapalenia wątroby, takie jak splątanie, halucynacje, problemy z pamięcią, skrajne zmęczenie, omdlenia, gorączka (zwłaszcza w połączeniu z obrzęk brzucha) lub wymioty krwią.

Zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów, w tym zażółcenie skóry i oczu, bóle brzucha, nudności, wymioty lub biegunka, osłabienie lub stałe zawroty głowy, zaburzenia myślenia lub rozumienia, oraz stany podgorączkowe. Szukać również szybką pomoc medyczną, jeśli pacjent jest leczony na zapalenie wątroby, ale objawy utrzymują się lub nawracają.

OBJAWY

Jakie są objawy zapalenia wątroby?

U większości osób objawy zapalenia wątroby są podobne do grypy, ale z dodatkiem żółtaczki (żółte zabarwienie skóry i oczu), które jest spowodowane przez nadmiar bilirubiny we krwi w wyniku łagodnego zaburzenia czynności wątroby.... Odczyt więcej na temat objawów zapalenia wątroby

PRZYCZYNY

Co powoduje zapalenie wątroby?

Istnieje wiele przyczyn występowania zapalenia wątroby, z infekcjami wirusowymi są powszechną przyczyną. Wśród tych rodzajów wirusa, wirusa zapalenia wątroby typu A i E oba rozprzestrzenia się głównie przez żywność lub wody zanieczyszczonej odchodami zakażonej osoby. Wirusowe zapalenie wątroby typu E jest rzadkością w Europie. Wirusowe zapalenie wątroby typu B może być rozłożona przez zakażoną krew, zazwyczaj z zakażonych igieł lub transfuzji krwi lub przez kontakt seksualny z osobą zakażoną. Wirusowe zapalenie wątroby typu B może być także przekazywana z matki na dziecko podczas porodu. Wirusowe zapalenie wątroby typu C, najczęstszy rodzaj wirusowego zapalenia wątroby, mogą być rozłożone przez kontakt seksualny, a... Czytaj więcej na temat przyczyn zapalenia wątroby

ZABIEGI

Jak jest zapalenie wątroby leczonych?

Traktowanie wątroby zależy od rodzaju zapalenia wątroby. Jeśli zdiagnozowano wszelkiego rodzaju zapalenia wątroby, powinien przestać pić alkoholu i zaprzestać stosowania leków, które mogą uszkodzić wątrobę, takie jak paracetamol (Tylenol) i lekami zwiększającymi ryzyko krwawienia, takie jak aspiryna.... Czytaj więcej na temat zapalenia wątroby Zabiegi

Więcej artykułów