Cambler

Rodzaje chorób serca: choroba niedokrwienna serca

Choroba niedokrwienna serca jest najczęstszą przyczyną zgonów w Europie (Źródło: NIH ). Może to być niepokojące, aby przeczytać, jeśli masz wieńcowej choroby serca lub jeśli przebiega w rodzinie. Na szczęście, zmiany stylu życia i inne zabiegi mogą zmniejszyć ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

Co dzieje się w chorobie niedokrwiennej serca?

Wieńcowa choroba serca, nazywane również chorobą niedokrwienną serca i chorobę naczyń wieńcowych, jest zwężenie naczyń krwionośnych, które wprowadzają krwi do mięśnia sercowego. Te naczynia krwionośne zwane tętnic wieńcowych. Miażdżyca lub nagromadzenie blaszki tłuszczowego na swoich ścianach tętnic wieńcowych zwykle powoduje chorobę wieńcową serca.

Zwężone tętnice wieńcowe zmniejszyć przepływ krwi do mięśnia sercowego i może powodować ból w klatce piersiowej, szczególnie podczas wysiłku lub stresu. Ponadto, zakrzepy tworzą łatwiej w zwężonych tętnic. Zakrzep może całkowicie zablokować przepływ krwi, powodując zawał serca i uszkodzenie serca zagrażające życiu.

Możesz nie mieć żadnych objawów choroby niedokrwiennej serca, aż masz poważny problem, takich jak atak serca. Jeśli nie czujesz się objawów, mogą one obejmować trudności w oddychaniu, łatwe męczenie się z działalności, i uczucie osłabienia.

Kto dostaje choroby niedokrwiennej serca?

Choroba niedokrwienna serca zazwyczaj zaczyna wcześnie w życiu i postępuje powoli. Wybory dokonywane w codziennym życiu, nawet w dzieciństwie, może zwiększyć ryzyko i pogorszyć chorobę. Należą do nich:

 • Palenie

 • Jedzenie dieta bogata w cholesterol i tłuszcze nasycone, takie jak tłuszczowe czerwonych mięs

 • Jedzenie dieta bogata w cukier i przetworzone węglowodany, takie jak białe pieczywo

 • Nie wystarczająco dużo ćwiczeń

 • Nadwaga lub otyłość

 • Nadużywanie alkoholu

 • Nieprzestrzeganie zaleceń lekarza w leczeniu nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i innych chorób przewlekłych

Niektóre rzeczy, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca są poza kontrolą. Jeśli jesteś mężczyzną, kobietą, która przeszła menopauzę, czy Europejski Afryki, ryzyko wzrasta. Podobnie, o historię rodziny atak serca we wczesnym okresie życia również zwiększa ryzyko.

Co mogę zrobić z chorobą niedokrwienną serca?

Pod wieloma względami, jest serce Twoje zdrowie w Twoich rękach. Są rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca lub zatrzymanie go z coraz gorzej:

 • Rzucić palenie. Lekarz może pomóc rzucić palenie z porad na temat programów rzucania palenia i leków.

 • Jedz zdrowe serce żywności. Wybierz żywności, które są o niskiej zawartości cukru, soli, tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans i bogate w błonnik. Obejmuje to chude mięso, produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu, produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa. Staraj się ograniczyć przetworzonej żywności i obejmować jak najwięcej świeżych pokarmów w diecie, jak to możliwe.

 • Bądź aktywny. Europejskie Stowarzyszenie Serca zaleca około 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej przez większość dni tygodnia. Jesteś bardziej prawdopodobne, aby pozostać aktywni, jeśli zdecydujesz działalności lubisz. Mogą to być spacery, taniec, aerobik w wodzie, zajęcia fitness, jazda na łyżwach, czy jazdę na rowerze. Zapytaj swojego lekarza, jaki rodzaj ćwiczeń jest najlepszy dla Ciebie.

 • Utrzymać zdrową wagę. Zapytaj swojego lekarza o idealnej bramki wagi dla zdrowia i najlepszy plan odchudzania.

 • Spokojnie na alkohol. Nie pij więcej niż jeden napój alkoholowy dziennie, jeśli jesteś kobietą lub dwa dziennie, jeśli jesteś mężczyzną.

 • Skonsultować się z lekarzem i podjąć swoje leki zgodnie z zaleceniami. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz choroby przewlekłe, które mogą wywołać lub zaostrzyć chorobę serca. Należą do nich anginę, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi.

Szybciej kontrolować czynniki ryzyka i leczeniu choroby wieńcowej serca, tym mniej prawdopodobne jest to, że będziesz miał poważne problemy.