Cambler

Ropień mózgu

Co to jest?

Ropień mózgu jest gromadzenie się ropy zamknięty w tkance mózgu wywołane przez zakażenia bakteryjnego lub grzybowego. Ropień mózgu mogą rozwijać się jako powikłanie infekcji, urazu lub zabiegu chirurgicznego. Są rzadkie, chociaż osoby z osłabionym układem immunologicznym (np. osób z HIV lub tych, którzy otrzymali na organ do przeszczepu), jest bardziej prawdopodobne, aby uzyskać ropień mózgu.

Ten rodzaj infekcji zazwyczaj rozpoczyna się w jednym z następujących sposobów:

  • Rozciąga się on od najbliższej strony, takich jak zakażenie ucha środkowego, zakażenia zatok lub ropnia dentystycznej.

  • Krew przenosi zakażenie z dalej w organizmie do mózgu.

  • Organizmy zakaźne do mózgu przez penetrujące uszkodzenie, takie jak rany po wystrzale, lub z procedur neurochirurgicznych lub urazu twarzy.

Objawy

Objawy różnią się w zależności od wielkości i położenia ropnia. Ponad 75% osób z ropnia mózgu mają matowy, achy ból głowy. Dla wielu ludzi jest to jedyny objaw. Ból jest zwykle ograniczone do części mózgu, gdzie wrzód jest, i ból zazwyczaj pogarsza się aż ropień jest leczona. Aspiryna i inne leki przeciwbólowe nie uśmierzać ból.

Około połowa osób z ropniem mózgu mają niskiej jakości gorączkę. Inne objawy mogą obejmować : nudności i wymioty, sztywność karku, drgawki, zmiany osobowości i osłabienie mięśni po jednej stronie ciała.

Diagnoza

Diagnozowania ropnia mózgu nie jest łatwe, ponieważ wczesne objawy są na tyle ogólne. Na przykład, wiele rzeczy mogą powodować bóle głowy. Z tego powodu, diagnoza ropień mózgu zwykle opóźnione do około dwóch tygodni po pierwsze objawy rozwijają. W niektórych przypadkach, osoby ropnie mózgu drgawki lub rozwijania zmiany neurologiczne, takie jak osłabienie mięśni po jednej stronie ciała, przed stawiana jest diagnoza.

Jeśli lekarz jest zaniepokojony masz ropień mózgu, on lub ona będzie prosić o historii medycznej i podróży, aby określić ryzyko wystąpienia niektórych zakażeń. Lekarz będzie również zapytać, czy masz jakieś objawy ropnia mózgu. Jeśli nie, on lub ona będzie prosić kiedy zaczęli, jak oni postępują, i czy miałeś ostatnio infekcję lub urazy, które mogą predysponować do ropnia mózgu.

Zdiagnozować ropień mózgu, trzeba badań diagnostycznych, takich jak tomografia komputerowa (TK) lub rezonansu magnetycznego (MRI) skanów. Zapewniają one wyników wewnątrz mózgu. Ropień pojawia się jako jeden lub więcej miejscach. Krew i inne płyny ustrojowe mogą być badane, aby znaleźć oryginalne źródło zakażenia. Jeśli diagnoza pozostaje niepewna, neurochirurg może usunąć kawałek ropnia mózgu z cienkiej igły.

Przewidywany czas trwania

Ropień mózgu może rosnąć bardzo szybko, zwykle stają się w pełni formowane w ciągu około dwóch tygodni. Lekarz rozpocznie leczenie od razu po zdiagnozowaniu. Szybka pomoc medyczna jest kluczem do łagodzenia objawów szybciej i minimalizacji szkód do długotrwałego zdrowia. Chirurgiczny drenaż ropnia jest często konieczne, jak również.

Zapobieganie

Niektóre ropnie mózgu są związane z brakiem higieny stomatologicznej lub złożonych infekcji zatok. Należy nici codziennie myć zęby prawidłowo i regularnie odwiedzać dentystę. Leczeniu zatok zakażeń decongestants. Jeśli infekcja nie znika natychmiast zwrócić się do lekarza, jeśli potrzebujesz antybiotyk.

Jeśli Twój system odpornościowy jest osłabiony przez HIV, będzie bardziej prawdopodobne, aby rozwinąć ropień mózgu z różnych przyczyn. Zapobiegania HIV poprzez seks lub nie ćwiczyć bezpiecznego seksu.

Leczenie

Leczenie ropnia mózgu zazwyczaj wymaga dwutorowego podejścia:

  • Leczenie zakażenia antybiotykami - Jeżeli szczególny rodzaj bakterii znane skierowane antybiotyk jest stosowany w przeciwnym razie, antybiotyki o szerokim spektrum działania są podane zabić dużą liczbę możliwych czynników zakaźnych. Antybiotyki muszą być podejmowane przez co najmniej sześć do ośmiu tygodni, aby upewnić się, że zakażenie jest eliminowane.

  • Opróżnianie lub usunięciu ropnia - Jeśli ropień można dotrzeć łatwo i niewiele jest niebezpieczeństwo uszkodzenia mózgu, ropień może być usunięty chirurgicznie. W innych przypadkach, ropień odsączono, albo przez odcięcie albo przez nakłucie.

Aby potwierdzić, że leczenie było skuteczne, będzie monitorowany za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) lub tomografii komputerowej (CT) skanuje aby zobaczyć mózg i ropień. Jeśli napady są problemem może trzeba przeciwdrgawkowe leki, które mogą być kontynuowane nawet po ropień został skutecznie leczone.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią prawie stały ból głowy, że pogarsza się w ciągu kilku dni lub tygodni. Jeśli masz również nudności, wymioty, drgawki, zmiany osobowości lub osłabienie mięśni, szukać opiekę.

Rokowanie

Bez leczenia, ropień mózgu może być śmiertelne. Większość osób z ropniem mózgu są skutecznie leczone. Niestety, długoterminowe problemy neurologiczne są wspólne nawet po usunięciu ropnia i infekcji leczonych. Na przykład, nie mogą być utrzymujące się problemy z funkcją ciała, zmiany osobowości lub napadów z powodu blizny lub inne uszkodzenia mózgu.