Cambler

Przejściowy atak niedokrwienny (TIA)

Co to jest?

Przejściowy atak niedokrwienny (TIA), czasami nazywany ministroke, jest epizod objawów strokelike że trwa zwykle mniej niż jedną godzinę. Podczas TIA, cyrkulacja do części mózgu na krótko przerwane, a następnie przywrócone. To przerywanie może być spowodowany zwężeniem tętnicy mózgu ze względu na miażdżycę tętnic lub małej pływającej krzepnięcie krwi, które zostały wprowadzone do krwiobiegu z innego miejsca w organizmie, często w sercu i przejściowo zablokowane tętnicę mózgu.

Objawy

Objawy TIA są takie same, jak udar. Starym standardzie używa 24-godzinny odcięte objawy ustępują całkowicie w ciągu 24 godzin zostały zdefiniowane jako TIA, a objawy, które trwają dłużej nazywa skok. Bardziej realistyczne i praktyczne ramy czasowe dla TIA jest mniej niż 1 godzinę. Większość TIA faktycznie trwać tylko 5 do 20 minut.

Objawy te mogą obejmować:

  • Zawroty głowy lub dezorientacja

  • Słabość lub porażenie jednej stronie ciała

  • Nagły, ciężkim drętwienie w dowolnej części ciała

  • Zaburzenia widzenia, w tym nagłej utraty wzroku

  • Trudności z chodzeniem, w tym zdumiewające lub zmiany kierunku

  • Problemy z koordynacją w ramiona i ręce

  • Zaburzenia mowy lub niemożność mówienia

Diagnoza

Lekarz zapyta o aktualnych objawów i historii choroby, w tym chorób, które zwiększają ryzyko udaru mózgu, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, palenie tytoniu i niektórych rodzajów chorób serca. On lub ona zbadać cię i zrobić test o nazwie elektrokardiogram (EKG). Podczas badania, lekarz może zwrócić szczególną uwagę na krążenie w szyi, gdzie znajdują się główne tętnice zaopatrujące mózg. Badając szyi, on lub ona będzie słuchać z stetoskop dla niespokojnych dźwięków, które wskazują krew przepływa przez zwężone tętnice. Badania krwi również będzie zrobione.

Aby pomóc zidentyfikować powodu TIA, lekarz może zlecić tomografii komputerowej (TK) lub rezonansu magnetycznego (MRI) w mózgu. Aby ocenić przepływ przez naczynia krwionośne, lekarz może wykonać inne badania, w tym USG Doppler, angiografia rezonansu magnetycznego (MRA) lub angiografii rentgenowskiej. Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​unoszące się zakrzepy pochodzą z serca, serce, specjalne badania mogą być konieczne.

Przewidywany czas trwania

Wystąpienie jakichkolwiek objawów sugerujących udar mózgu lub TIA wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Można oczekiwać, że TIA trwa mniej niż godzinę. Jeśli objawy nie są poprawy szybko w ciągu jednej godziny od wystąpienia, udar mózgu może wystąpić bez terapii wschodzących.

Zapobieganie

Możesz pomóc w zapobieganiu TIA przez nie palenia, utrzymując ciśnienie krwi w granicach normy i obniżenie LDL cholesterolu poziom. Regularnie ćwiczyć i jeść zdrową dietę, która jest bogata w owoce i warzywa, ale niskie w tłuszcze nasycone i cholesterol. Jeśli potrzebujesz lekarstwa na obniżenie ciśnienia krwi, należy je codziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Na wysoki poziom cholesterolu LDL, które nie reagują na diety, statyny oferują najlepszą ochronę przed TIA i udar mózgu.

Leczenie

W leczeniu TIA, ostatecznym celem jest zapobieganie pełnoprawnym udar. Większość TIA potraktowano przeciwpłytkowych leków. Do wyboru są:

  • Aspiryna tylko

  • Kwas acetylosalicylowy w połączeniu z dipirydamolem (Aggrenox)

  • Klopidogrel (Plavix).

Jeśli masz znaczne zwężenie części tętnicy szyjnej na szyi, zabieg zwany endarterektomia szyjna lub stentowania tętnicy szyjnej można zrobić, aby rozwiązać ten problem i zapobiec przyszłym TIA i udar mózgu.

Niektóre są związane z TIA Swobodnie małych skrzepów krwi w sercu, które mogą wystąpić u osób z migotaniem przedsionków lub zaawansowaną niewydolnością serca. W tej sytuacji, lekarz może wybrać przeciwzakrzepowe (leki anticlotting), takich jak heparyny i warfaryny.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Natychmiast zgłosić się do lekarza, gdy ktoś ma objawy udaru mózgu, nawet jeśli objawy te trwają tylko kilka minut. TIA może być znakiem ostrzegawczym, że skok ma się wydarzyć i wymagają natychmiastowej uwagi.

Rokowanie

Bez leczenia, o historii jednego lub więcej TIA znacznie zwiększa ryzyko udaru mózgu w porównaniu z kimś, kto nigdy nie miał TIA.