Cambler

Palec clubbing

Co to jest palec clubbing?

Palec clubbing jest pogrubienie palców, które daje im nieprawidłową zaokrąglony wygląd. Dokładna przyczyna palca clubbingu nie jest znana, ale jest objawem choroby dróg oddechowych, wrodzona choroba serca i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Chorób dróg oddechowych związanych z palca clubbingu obejmują przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (COPD), raka płuc, zwłóknienie torbielowate (grubość śluzu w gardle i układu oddechowego) i oskrzeli (zniszczenie dużych dróg oddechowych). Wrodzone wady serca (choroby serca występujące od urodzenia), które prowadzą do palca clubbing są zazwyczaj sine, co oznacza, że ​​powodują osoby do stawienia się niebieski ze względu na zmniejszenie tlenu we krwi.

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, które mogą prowadzić do clubbingu palców obejmują celiakię, chorobę Leśniowskiego i Crohna oraz choroby wątroby, szczególnie w ciężkich przypadkach, takich jak marskość wątroby. Inne choroby związane z palca clubbing m.in. chłoniaka Hodgkina i choroby Gravesa (choroby tarczycy). Clubbing mogą towarzyszyć sinica (niebieskie zabarwienie skóry) i duszność.

Palec clubbing mogą być związane z objawami poważnej lub zagrażającej życiu choroby. Szukajcie natychmiastowej pomocy lekarskiej (zadzwoń 911) za poważne objawy, takie jak problemy z oddychaniem, ciężkim silny ból w klatce piersiowej, niebieskawe zabarwienie warg i paznokci, zmiany w poziomie świadomości lub czujność i szybkie bicie serca.

Zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli pacjent jest leczony na palec clubbing ale łagodne objawy nawracają lub są trwałe.

OBJAWY

Jakie inne objawy mogą wystąpić z palca clubbing?

Palec clubbing mogą towarzyszyć inne objawy, które różnią się w zależności od choroby podstawowej, zaburzenia lub choroby, i może również obejmować układu oddechowego, układu krążenia i układu pokarmowego systemów.... Więcej o objawy palec clubbing

PRZYCZYNY

Co powoduje, że palec clubbing?

Dokładna przyczyna palca clubbing nie jest znana, ale jest częstym objawem chorób układu oddechowego, wrodzoną wadą serca i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.... Czytaj więcej o przyczynach clubbing palcem

Zobacz także:

Więcej artykułów