Cambler

Najczęściej zadawane pytania na temat raka jelita grubego

Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania na temat raka jelita grubego.

P: Jakie są okrężnicy i odbytnicy?

: Okrężnicy i odbytnicy są częścią przewodu pokarmowego.

Razem tworzą one długie rury o nazwie jelita grubego. Nazywa się to również jelita grubego. Jelita grubego jest pierwsze sześć stóp tej rury. To pochłania wodę z strawionego pokarmu i magazynuje odpady, dopóki nie przejdzie poza ciałem. Odbyt jest struktura pouchlike które tworzą sześć ostatnich centymetrów jelita grubego. Rozszerza się trzymać sprawę odpadów przed przekazaniem z organizmu przez odbyt jak wypróżnienia (stolca).

Pytanie: kto dostanie raka jelita grubego?

: Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym rakiem u mężczyzn i kobiet w Europie. Każdy może rozwijać go, nawet młodych ludzi. Istnieją jednak, niektórzy ludzie wyższe ryzyko. Osoby z wywiadem rodzinnym w kierunku tego nowotworu są zagrożone. Tak, są ludzie, którzy mieli wcześniej. Wiek jest czynnikiem. Ryzyko rozpoczyna dzieje się w wieku 40 lat. Ponad 90 procent osób z rakiem jelita grubego w wieku powyżej 50 roku życia. Ryzyko jest nieco wyższa u mężczyzn niż u kobiet. Afro-ludzie rozwijają raka jelita grubego w szybszym tempie niż inne grupy etniczne. Żydzi z pochodzenia wschodnioeuropejskiego może być także na większe ryzyko

Pytanie: co powoduje raka jelita grubego?

A: Naukowcy nie znają dokładnej przyczyny. Badania pokazują jednak, że genetyka, środowisko i styl życia, wszystkie odgrywają rolę. Na przykład, w rodzinie zwiększa ryzyko tego nowotworu osoby. Niektóre badania wskazują, że dieta bogata w czerwone mięso zwiększa ryzyko. Dieta bogata w owoce i warzywa, z drugiej strony, może zmniejszać ryzyko.

P: rak jelita grubego jest dziedziczona?

A: Większość przypadków tego nowotworu są "losowe". To znaczy, że nie są dziedziczone. Ale osoba, która ma rodziców, rodzeństwo lub dziecko, które miał ten nowotwór jest w grupie podwyższonego ryzyka. Że ryzyko jest jeszcze większe, jeśli rak się w młodym wieku. Niektóre choroby, które mogą być przekazywane w rodzinach, może również zwiększać ryzyko. Przykładem jest zapalna choroba jelita ( wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Crohna).

Q: Czy można zapobiec raka jelita grubego?

: Klucz do zapobiegania jest zmniejszenie ryzyka. Dieta jest jednym ze sposobów, aby to zrobić. Dieta powinna zawierać dużo owoców i warzyw. Ćwiczenia niewiele lub nie wydaje się zwiększać ryzyko. Rutynowe ćwiczenia mogą go opuścić. Niektóre badania wskazują, że picie więcej niż umiarkowanych ilości alkoholu i palenie tytoniu zwiększa ryzyko tego nowotworu. Tak, aby uniknąć zarówno może obniżyć. Innym sposobem na ograniczenie ryzyka jest wykonywanie regularnych badań przesiewowych zaczynając w wieku 50 lat i mających polipy usunięte z jelita.

Q: Co to ​​jest polip?

A: Polipy są łagodne (nienowotworowe) przyrosty. Tworzą się na wewnętrznej ścianie okrężnicy lub odbytnicy. Są częste u osób w wieku powyżej 50 roku życia. Polipy mogą powodować krwawienie lub śluz w stolcu. Dużych, może blokować ruchy jelit. Niektóre polipy mogą stać się nowotworowe. Polipy są zwykle w czasie badania przesiewowego. Można je usunąć poprzez kolonoskopii.

Q: Czy jest jakiś sposób na znalezienie raka jelita grubego na początku?

A: Badania przesiewowe pomagają znaleźć nowotwór wcześnie. Następnie może być traktowane zanim rozprzestrzeni. Badania te również pomóc znaleźć polipy, zanim staną się one raka. Jeden test jest krew utajoną w kale testu. Ten test sprawdza, czy krew w stolcu. Dla sigmoidoskopii, lekarz wkłada rurkę zobaczyć oświetlony wewnątrz odbytnicy i dolnej okrężnicy. W przypadku kolonoskopii, lekarz wkłada zapalany rurę wewnątrz odbytnicy i całego jelita grubego. Podczas obu badań, lekarz może usunąć polipy lub inne nieprawidłowe tkanki lub biopsji. Lekarz może wówczas spojrzeć na tkanki pod mikroskopem pod kątem objawów raka. Znalezienie nowotwór wcześnie może pozwolić na leczenie, zanim rozprzestrzenił.

Pytanie: co to jest lewatywa baru?

: Jest to badanie przesiewowe, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Najpierw lekarz wkłada ciecz zawierającą baru do odbytnicy. Związek baru jest srebrno-biały. Powleka jelita grubego. To sprawia, okrężnicy i odbytnicy lepiej widoczne na zdjęciu rentgenowskim. Lekarze mogą wtedy zobaczyć jakieś przerosty lub guzy. Będą one musiały być usunięte z kolonoskopii.

Q: Co to ​​jest wirtualna kolonoskopia?

: Test ten, zwany także CT colonography, jest stosowany do badania obrazu ekranu na raka jelita grubego. Specjalny typ TK odbywa stworzyć trójwymiarowy widok okrężnicy i odbytnicy, aby umożliwić lekarz szukać polipów. Ten test nie jest tak inwazyjny jak sigmoidoskopii lub kolonoskopii, ale jeśli polipy są widoczne, regularne kolonoskopia trzeba będzie zrobić, aby je usunąć.

Q: Co to ​​jest badanie palpacyjne?

: Egzamin ten jest również nazywany DRE. Pomaga znaleźć zmiany w najniższych czterech cali odbytnicy. Aby przeprowadzić ten test, lekarz lub pielęgniarka lekarz wprowadza palec w rękawiczce smarowane do odbytnicy. Lekarz lub pielęgniarka, a następnie czuje się na bryłach. To nie jest samo w sobie wystarczające badania przesiewowych w raku jelita grubego.

P: Jakie są objawy raka jelita grubego?

A: Typowe objawy raka jelita grubego obejmują te rzeczy.

 • Zmiana rytmu wypróżnień, które trwa dłużej niż kilka dni

 • Krwi (albo bardzo jasny lub ciemny czerwony) w stolcu

 • Biegunka, zaparcie lub poczucie, że jelita nie jest jeszcze pusty

 • Gazów, wzdęcia, bóle lub skurcze pełnia

 • Kału jest cieńszy niż normalnie

 • Osłabienie i zmęczenie

 • Utrata masy ciała bez znanej przyczyny

P: każdy powinien dostać drugą opinię dla rozpoznania raka jelita grubego?

: Istnieje wiele powodów, ktoś może poprosić o drugą opinię. Oto niektóre.

 • Osoba nie jest wygodne z decyzji leczenia.

 • Typ raka jest rzadkie.

 • Istnieje kilka sposobów do leczenia raka.

 • Osoba nie jest w stanie zobaczyć eksperta raka.

 • Człowiek pragnie potwierdzenia decyzji leczenia.

Q: Jak można kogoś dostać drugą opinię?

: Oto sposoby, aby znaleźć kogoś, dla drugiej opinii.

 • Zadaj podstawowej opieki lekarza. Może on być w stanie zaproponować specjalistę. Może to być chirurg onkolog lub promieniowanie onkologa. Czasami lekarze współpracować w ośrodków onkologicznych lub szpitali. Nigdy nie bój się poprosić o drugą opinię.

 • Zadzwoń do serwisu informacyjnego rak rak krajowego instytutu. Numer 800-4-CANCER (800-422-6237). Mają informacje na temat oczyszczalni. Należą do nich ośrodków onkologicznych i innych programów wspieranych przez National Cancer Institute.

 • Skonsultować się z oficjalnego katalogu ABM Zarządu certyfikowanych specjalistów medycznych. Ta książka z Europejskiej Rady lekarzy specjalistów można znaleźć lekarzy przez państwo. Daje to ich specjalność, tło, i szkolenia. Jest ona dostępna w większości bibliotek publicznych. Można również zobaczyć je online w www.abms.org.

 • Szukać innych opcji. Sprawdź w lokalnej społeczności medycznej, pobliskiego szpitala lub szkoły medycznej, lub grupy wsparcia, aby nazwiska lekarzy, którzy mogą dać ci drugą opinię. Lub zapytać innych ludzi, którzy mieli raka do ich zaleceń.

Q: Jak jest rak jelita grubego leczonych?

: Wybory leczenia zależy od kilku rzeczy.

 • Wiek danej osoby, a ogólny stan zdrowia

 • Położenie raka jelita grubego

 • Czy to przeniósł się do ściany jelita

 • Jak daleko jest to zaawansowany

Operacja jest najczęstszym sposobem leczenia dla wczesnego stadium raka. Celem jest usunięcie raka. Nawet wtedy, można zastosować inne sposoby leczenia.

 • Radioterapia

 • Chemoterapia

Bardziej zaawansowane nowotwory mogą być leczone chemioterapią, ukierunkowanej terapii, i / lub radioterapią.

Q: Jaka jest kolostomia?

: Kolostomia jest zabieg chirurgiczny, który tworzy alternatywny rynek zbytu dla stołka do opuszczenia ciała. Do tego, chirurg łączy część jelita do otworu w ścianie jamy brzusznej. Otwór ten jest nazywany stomii. To połączenie daje stołek nowy sposób na opuszczenie ciała. Potem człowiek nosi specjalną torbę do zbierania stolca. Dla większości ludzi, to jest tymczasowe. Po ich leczyć z operacją jelita ponownie podłączony i nie ma już potrzeby torbę. Ale dla niektórych, stomia i torby są trwałe. Większość lekarzy próbują utrzymać działającego odbytu, tak że stały stomii nie jest potrzebne.

P: to stomia bolesne lub nieprzyjemne?

: Zadbane do stomii jest bezbolesny. Nie powinno także powodować dyskomfort. Osoba, która ma jeden powinien być w stanie powrócić do aktywności fizycznej. Terapeuta nazywa enterostomal terapeuta (ET) może pomóc osoba uczyć, jak dbać o stomii. On lub ona może również pomóc dostosować się do życia osoba z stomią.

Q: Czy funkcja ciało sposób to ma bez dużej części jelita?

: Tak. Ludzie mogą żyć normalnie bez części jelita cienkiego. Mogą one również normalnie żyć bez całego jelita.

P: Jakie są skutki uboczne seksualne operacji raka jelita grubego?

A: Większość ludzi powrót do normalnego stanu na koniec okresu regeneracji. W przypadku niektórych ludzi, nerwy w odbytnicy może ulec uszkodzeniu, jeżeli rak jest w tej części jelita grubego, który jest niski, w miednicy, a w pobliżu odbytu. Te nerwy są zaangażowane w erekcji. Dla niektórych kobiet pochwy mogą być odtworzone. W obu przypadkach jest to zazwyczaj jeszcze możliwe jest intymnej.

P: Jakie są badania kliniczne?

: Są to próby przeanalizowania nowych metod leczenia raka. Lekarze uruchomić je, aby dowiedzieć się, jak dobrze działa nowe zabiegi. Badanie także skutki uboczne. Zabiegi, które mają obietnicę, są w porównaniu do dotychczasowego leczenia. Lekarze sprawdź, który działa lepiej i który ma mniej skutków ubocznych. Ludzie, którzy biorą udział w tych badaniach mogą korzystać. Udział mogą dać im dostęp do nowych metod leczenia, zanim zostaną zatwierdzone. Pomaga także przyszłych chorych na raka przez pogłębianie wiedzy na raka.