Cambler

Leki monitorowania

Leki mogą być istotne dla leczenia i zapobiegania chorobom. Jednak czasami powodować działania niepożądane leków i rzeczywiście zrobić człowiek czuje się gorzej. Działania niepożądane są częstsze wraz z wiekiem, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak rozpoznać i zapobiegać skutki uboczne.

"U osób starszych, może to być trudne do odróżnienia od skutków ubocznych i objawów choroby, zwłaszcza dla tych z kilku różnych chorób," mówi Shelly L. Szary, Ph.D., profesor farmacji na Uniwersytecie Washington School of Apteka. "Osoba zawroty głowy, na przykład, jest to, że ich objawy chorób serca, a nie efektem ubocznym z nowymi lekami ".

Typowe skutki uboczne leków są zawroty głowy, zmęczenie, suchość w ustach, zaparcia i bóle głowy, a u starszych mężczyzn, trudności w oddawaniu moczu. Dr Szary zauważa, że ​​ponieważ niektóre działania niepożądane, takie jak trudności w bilansie lub w pamięci są niejasne, ludzie mogą je przypisać "po prostu się starzeje."

Inne skutki uboczne

Działania niepożądane są częstsze u osób starszych, ponieważ wiele z nich ma kilka chorób przewlekłych lub chorób, dlatego są często biorąc kilka leków. Im więcej leków osoba bierze, tym bardziej prawdopodobne jest to, że może on wystąpić skutki uboczne. Istnieje również możliwość, że większa leki mogą oddziaływać ze sobą.

Zmiany w organizmie, które występują wraz z wiekiem mogą mieć wpływ leki są usuwane z organizmu. Gdy lek został połknięty jest wchłaniany przez ścianę żołądka i jelit i przechodzi do krwioobiegu. Po krew przenosi leku do tkanek, lek jest ostatecznie usuwany z organizmu przez wątrobę i nerki.

Jak ludzie się starzeją, nerki i wątroba nie tak skutecznie usunąć leki. Dlatego też, stężenie leku w krwioobiegu może stać się zbyt wysoka i powoduje efekty uboczne. Pracownicy służby zdrowia mogą używać mniejszych dawek leków, aby zapobiec poziomy leku staje się zbyt wysoka. Niektóre choroby mogą również wpływać na leki zastosowano w organizmie. Na przykład, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca może spowodować uszkodzenie nerek, prowadzi do wolniejszej usunięcie leku. Oraz niektóre leki mogą ograniczyć zdolność nerek lub wątroby w celu usunięcia leków.

Inne leki

Wiele starszych osób się również leki bez recepty. Chociaż mogą one być użyteczne w leczeniu łagodnych objawów, może mieć również pewne negatywne skutki uboczne. Leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, może mieć wpływ na nerki i może być przyczyną krwawienia wrzodów żołądka. Porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą na temat korzystania z ponad-the-counter leków. Twój farmaceuta i lekarz może prowadzić rejestr tych leków i upewnij się, że nie są interakcje z innymi lekami.

Używanie leków bezpiecznie

US Food and Drug Administration oferuje te wskazówki dla osób starszych:

  • Wiem wspólne działania niepożądane wszystkich leków.

  • Skontaktować się z farmaceutą lub lekarzem, jeśli uważasz, że występują działania niepożądane. Pamiętaj, że wszelkie nowe zmiany w stanie zdrowia może być skutkiem ubocznym leku.

  • Zachowaj pełną listę swoich leków, w tym leków dostępnych bez recepty. Poleć tę listę z lekarzem.

  • Wyrzucić leki, które wygasły.

  • Nie udostępniaj leków z innymi ludźmi. Dawka i muzyka zostały wybrane specjalnie dla Ciebie i nie może być dla innych ludzi.

  • Wypełnij wszystkie recepty na samej aptece. Farmaceuta może następnie śledzić leków używanych i zdawać sobie sprawę z ewentualnych problemów z interakcji.