Cambler

Giardiasis

Czym jest lamblioza?

Giardiasis jest zakaźną chorobą biegunkowe spowodowane przez pasożyta Giardia intestinalis (znany również jako Giardia lamblia lub Giardia duodenalis), które mogą być przenoszone przez kontakt oralno-kału oraz wody zanieczyszczonej odchodami. Ostrzega przed podróżujący żadnych nieprzetworzone wody pitnej.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), Giardia intestinalis jest jednym z najczęstszych pasożytów jelitowych na świecie. Jest to najbardziej rozpowszechniona w krajach rozwijających się, gdzie zakażenia są związane z chorobami biednych sanitarnych, słabej kontroli jakości wody i przeludnienia. Jednak Giardia jest najczęstszą przyczyną infekcji pasożytniczej w USA Turystów i wczasowiczów, którzy piją wodę ze strumieni i innych potencjalnie skażonych źródeł są często zainfekowane.

Giardia intestinalis jest główną przyczyną epidemii wodnych z biegunką w Europie. Występuje głównie w obszarach, gdzie zasoby wodne zostały skażone kałem od ludzi lub, ewentualnie, od zwierząt (np. koty, psy, bydło, jelenie i bobry). Wybuchy miały miejsce w całym kraju.

Co powoduje giardiasis?

Giardia intestinalis pasożyt żyje w dwóch etapach:

  • Trofozoity (postaci aktywnej w organizmie)

  • Torbiele (faza spoczynku, który umożliwia pasożyta przetrwać poza ciałem)

Infekcja zaczyna się, gdy torbiele są zużywane przez żywność lub wodę. Kwasu żołądkowego aktywuje torbiele i trofozoity są uwalniane. Stają się one przyłączone do błony śluzowej jelita cienkiego i rozmnażać. Torbiele tworzą się niższe i jelit są następnie przekazywane w kale.

Pasożyt może być przesyłany bezpośrednio z człowieka na człowieka przez kontakt z zarażonymi odchodami lub pośrednio, poprzez spożywanie żywności i wody zanieczyszczonej odchodami zawierającego cysty-.

Jakie są objawy giardiazy?

Oto najczęstsze objawy giardiazy. Jednak każda osoba może wystąpić objawy inaczej. Objawy mogą obejmować:

Czas między infekcją i początkiem ostrych objawów zazwyczaj od jednego do dwóch tygodni. Niektóre zainfekowane osoby mają bardzo łagodne objawy lub żadnych objawów. Te objawy mogą przypominać giardiazy innych chorób żołądkowo-jelitowych. Skonsultować się z lekarzem diagnozy.

Jak można giardiasis zapobiec?

Giardiasis może być zawarte przez praktykujących dobrą higienę osobistą, jak i właściwej higieny, kiedy troska o tych, którzy mogą być zakażone pasożytem. Podczas wizyty w miejscu, gdzie wiadomo, że giardiasis istnieje:

  • Pić tylko przegotowaną wodę lub wodę mineralną lub napoje

  • Unikaj lodu i napoje z wody z kranu

  • Nie jedz lokalnie uprawiane surowe lub nieobrane owoce i warzywa

Jak giardiasis zdiagnozowane?

Pozytywne diagnoza giardiazy jest mikroskopowej identyfikacji pasożyta w próbkach kału. Porady należy skontaktować się z lekarzem.

Co to jest leczenie giardiazy?

Giardiasis można leczyć z zastosowaniem leków przepisanych przez lekarza. Szczególne traktowanie giardiazy zostanie ustalona przez lekarza na podstawie:

  • Ogólnego stanu zdrowia i historii medycznej

  • Stopień choroby

  • Twój tolerancji dla określonych leków, procedur lub terapii

  • Przewidywania dotyczące przebiegu choroby

  • Twoja opinia lub preferencji

Kilka leków mogą być stosowane w leczeniu infekcji Giardia. Skuteczne zabiegi m.in. metronidazol, tinidazol i nitazoksanid.