Cambler

Czy Twój lek działa na Ciebie?

Leki na receptę mogą poprawić swoje życie, ale gdy nie jest używany prawidłowo, mogą mieć odwrotny skutek.

"Leki to poważna sprawa i nie należy lekceważyć", mówi Douglas Hoey, R.Ph., MBA, dyrektor operacyjny dla Krajowego Stowarzyszenia Farmaceutów Wspólnoty (NCPA) w Aleksandrii w stanie Wirginia "W telewizji można zobaczyć reklamy na leki na receptę wszystko miesza się z reklamami na ciastka i ubezpieczenia auto. Stworzyło to wrażenie, że leki na receptę są zawsze bezpieczne, ale to nie jest prawdą. "

Te pytania za każdym razem masz przepisane leki.

Pytanie: Jak należy stosować ten lek?

Prawie trzy na cztery osoby nie biorą ich lekarstwa prawidłowo, według niedawnej NCPA badania 1000 osób. Niektórzy nigdy nie przeszkadza, aby wypełnić swoje recepty na pierwszym miejscu. Inne przerywać przyjmowania leku bez uprzedniego uzyskania OK lekarzy. Inni nie postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie.

Jest jedna rzecz, nie ma przepisane pigułki na ból lub ulgę objawów zimno kiedy zaczynają czuć się lepiej. To kolejny do podjęcia niebezpiecznej dawki tego leku, czy nie brać lek, który może pomóc uniknąć zawału serca, udaru lub utraty wzroku związanych z cukrzycą lub amputacji.

Jeśli wiesz, że nie może sobie pozwolić leku przepisaną przez lekarza, mówi się o tym. Mogą istnieć bardziej przystępne lek. Albo, jeśli masz wątpliwości, lek można naprawdę zrobić wiele dobrego dla Ciebie, niech lekarz lub farmaceuta wiedzą. To Twoja szansa, aby poznać wszystkie fakty i omówienia rozwiązań alternatywnych.

Q: Skąd mam wiedzieć, lek działa?

Często rutynowe badanie może wyraźnie pokazują, czy lek bierzesz robi swoje. Na przykład, badanie cukru we krwi może pomóc pokazać, czy cukrzyca lekarstwo działa. Cholesterolu test może powiedzieć o swoim cholesterolu leki. Badanie wzroku może pokazać, czy jaskra lek działa.

Z leków przeciwbólowych, leków przeciwhistaminowych i zwiotczające mięśnie, tylko osoba, która je wykonuje może wiedzieć na pewno.

Jeśli objawy nie ulegają poprawie, należy poinformować lekarza lub farmaceutę wiem więc leczenie może być skorygowana, jeśli to konieczne.

P: czy czuję się lepiej, mam przerwać przyjmowanie leków?

"Lepiej jest to, co wszyscy chcemy - to jest cel", mówi Hoey. "Ale jeśli zaczyna czuć się lepiej, to tylko ocena, czy należy przyjmować leki, nie biorąc to może być niebezpieczny błąd."

W przypadku niektórych leków, zatrzymując dawka nie stanowi żadnego problemu. Jeśli objawy alergii lepiej, może to zrobić dobrze bez leków przeciwhistaminowych.

Leki te mogą spowodować poważne problemy, kiedy przestać przyjmować ich zbyt szybko:

  • Antybiotyki. Bakterie mogą rosnąć odporne na leki, jeśli nie brać wszystkie dawki zgodnie z zaleceniami, nie ważne jak dobre zacznie odczuwać. W rezultacie, zakażenie może powrócić ze zdwojoną siłą. Co gorsza, leki nie mogą już pracować na tego typu zakażenia.

  • Cholesterolu, cukrzyca, ciśnienie krwi lub leki. Często ludzie przyjmujący te leki czuje się dobrze, nawet jeśli rzucić biorąc leki. "Ale w środku", mówi Hoey, "ciało cierpi na uszkodzenia. Z czasem może prowadzić do udaru mózgu, zawału serca, niewydolności serca, cukrzycy, amputacji, ślepoty, czy niewydolności nerek. "

W niektórych przypadkach dzieje się nagle lek może powodować poważne problemy krótkoterminowe, jak również.

"Na przykład, ciśnienie krwi może rzeczywiście strzelać wyższa niż przed leczeniem, jeśli przerywać leki ciśnienie krwi gwałtownie", mówi Hoey.

W razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą przed zatrzymaniem lekarstwo.

P: czy czuję się gorzej niż wcześniej, należy zachować biorąc go?

Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie dotyczące działań niepożądanych. Czasami ważne jest, aby natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem. W każdym przypadku uzyskać najpierw lekarza lub porady farmaceuty.

P: Czy ten lek naprawdę dla mnie?

Jeśli już przy konkretny lek od lat w leczeniu przewlekłej choroby, może to być czas, aby sprawdzi recepty z lekarzem. Może być nowsze lekiem jest bardziej skuteczne, mają mniej skutków ubocznych lub może zastąpić wieloma lekami.

Hoey przypomina, że ​​wszystko sprowadza się do podejmowania swoje leki poważnie. "Stosując je zgodnie z zaleceniami i komunikowania się z lekarzem lub farmaceutą, można zwiększyć szanse, że dostaniesz zdrowe i zachować zdrowie."