Cambler

Co dzieje się podczas badań przesiewowych w kierunku raka prostaty?

Jeśli lekarz uzna, że ​​powinien być ekranowany, prawdopodobnie będziesz mieć jeden lub oba testy.

Badanie palpacyjne (DRE). Dla DRE, można zginać i lekarz wprowadza palec w rękawiczce, smarowane do odbytu. Twój prostaty jest obok odbytu. Celem jest, aby czuć obszarów wzdłuż tylnej prostaty, które mogą być rak. Egzamin jest niewygodne, ale nie bolesne. To trwa tylko przez krótki czas, a to może być wykonane w gabinecie lekarskim. Tylko niewielka ilość raka prostaty można znaleźć w ten sposób. Jeśli lekarz prowadzący nic nienormalnego, może trzeba więcej badań. Mogą one obejmować USG, biopsję, lub obu.

Specyficznego antygenu prostaty (PSA). PSA test mierzy dokonany przez białko zwane komórkach prostaty PSA. Twój poziom PSA jest zazwyczaj wysoki, jeśli masz raka prostaty. Tym badaniem Większość raków prostaty znaleziono. Lekarze sprawozdania z wyników badań, jak ng / ml, co oznacza nanogramów na mililitr. Jeśli jesteś w wieku 65 i około jeśli wyniki są mniej niż 4 ng / ml, prostata jest normalne. Jeśli wyniki są między 4 i 10, masz około 25% szans na raka prostaty. Twoja szansa wystąpienia choroby jest większe, jeśli wyniki są wyższe niż 10. Można jednak mieć wysoki poziom PSA bez konieczności raka prostaty, szczególnie jesteś starszy. Czynniki zewnętrzne mogą wpływać na poziom PSA i wyniki badań. Aby uzyskać najbardziej dokładne wyniki możliwe, do tego zalecenia.

  • Nie zrozumcie testu PSA, gdy masz infekcję, takie jak zapalenie gruczołu krokowego.

  • Należy poinformować lekarza o wszystkich ziołowych, witamin i suplementów mineralnych, które bierzesz.

  • Nie wytrysku w ciągu 2 dni poprzedzających badanie krwi. Wytrysku może spowodować przejściowy wzrost poziomu PSA.

  • Należy poinformować lekarza, jeśli przyjmuje leki Proscar (finasteryd), Propecia (Finasteryd) lub Avodart (dutasteride). Są one stosowane w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego (BPH), co jest nadmierny wzrost normalnych komórek prostaty, ale nie jest rak. W BPH, prostata rozrasta i popycha przed swoim cewki moczowej i pęcherza moczowego. Propecia może być również stosowany w leczeniu łysienia.

Jeśli wyniki nie są normalne dla obu badań, lekarz porozmawia z tobą o twoim potrzeby innych badań.