Cambler

Choroba tętnic obwodowych

Tętnice są istotne kanały, które prowadzą bogatą w tlen krew z serca do wszystkich tkanek organizmu. Podczas blokady rozwijać, przepływ krwi spowalnia i tkanki cierpią. To jest, gdy występują ataki serca i udary. Ale choroba tętnic obwodowych (PAD), które dostaje mniej uwagi, to poważny problem, zbyt.

Co to jest choroba tętnic obwodowych?

PAD jest formą miażdżycy, tej samej choroby, która powoduje większość uderzeń i niemal wszystkie ataki serca. Najczęściej dotyka ona nogi, ale może wpływać tętnic w dowolnym miejscu w organizmie, w tym serca i mózgu. Dlatego ludzie z PAD mają zwiększone ryzyko zawału serca i udaru mózgu oraz od dwóch do czterech razy bardziej narażone na śmierć z powodu chorób sercowo-naczyniowych niż osoby bez PAD.

Choroba zaczyna się, gdy stężenie LDL ("złego") cholesterolu przechodzi z krwi do ścian tętnicy. Tętnice uszkodzone przez wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, palenie tytoniu lub są szczególnie narażone na ryzyko PAD i gromadzenie się cholesterolu. Jak cholesterol gromadzi się, że powoduje stan zapalny, który dodaje się do szkody.

Chyba zatrzymuje proces leczenia, depozyt cholesterol buduje na tablicy lub zablokowanie zwężająca tętnicę. Łagodne zwężenie może nie dawać żadnych objawów, ale umiarkowane zwężenie może zapobiec mięśni zdobycie dodatkowej krwi, których potrzebują podczas ćwiczeń. Podczas blokady są ciężkie, tkanki cierpią nawet podczas odpoczynku. Zakrzepy mogą dodać do tego problemu.

Kto dostaje PAD?

Tylko około 3% ludzi poniżej 50 roku życia mają problem, ale około 20% osób w wieku powyżej 75 mają PAD, który jest bardziej powszechne u mężczyzn. W sumie, około 8 mln osób ma PAD.

Ponieważ PAD jest formą miażdżycy, większość głównych chorób serca czynniki ryzyka - palenie tytoniu, cukrzycę, zaburzenia poziomu cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi i wiekiem - również zwiększają szanse rozwoju PAD. (Wyjątek: pochodzenie etniczne i przewlekła choroba nerek wydaje się mieć większy wpływ na PAD niż choroby serca.) Inne czynniki ryzyka PAD m.in.:

 • Brzuszna otyłość

 • Afrykańska europejskiego dziedzictwa

 • Przewlekła choroba nerek

 • Tendencja do tworzenia skrzepów krwi

 • Podwyższone poziomy homocysteiny, aminokwasów we krwi.

Objawy

Najwcześniej i najczęstszym objawem jest nazywany chromanie przestankowe, który powoduje skurcze mięśni, ból podobny. Przestankowe pojawia się, gdy mięśnie nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu. Dyskomfort może wystąpić stopy, cielę, udo lub pośladków, w zależności od miejsca powstania zatoru. Mężczyźni mogą także rozwinąć zaburzenia erekcji, jeśli strajki PAD aorty lub tętnic biodrowych, ponieważ dostarczają krew do penisa.

PAD może także powodować drętwienie, mrowienie, osłabienie lub zmęczenie. Ponieważ mięśnie potrzebują więcej tlenu, gdy pracujesz, przestankowe zaczyna podczas ćwiczeń i postanawia się kilka minut odpoczynku. Osoby z łagodnymi zatorów może chodzić znaczne odległości przed objawów wymienionych w, ale pacjenci z ciężką PAD mogą doświadczać stresu w ciągu zaledwie kilku metrów.

Poważniejszy objawem jest ból reszta. Występuje wtedy, gdy mięśnie nie mogą uzyskać wystarczającej ilości tlenu - nawet w spoczynku - z powodu poważnych zatorów. To najczęściej w stopę. Początkowo ból jest najbardziej uciążliwe gdy noga jest uniesiona, a zwłaszcza w łóżku. Ale jeśli choroba postępuje, ból może stała. Nawet siedzącej lub stojącej, nie zwalnia go. U pacjentów z umiarkowaną lub ciężką PAD mogą rozwijać owrzodzenia lub inne problemy skórne w ich stóp i nóg. Ból spoczynkowy zwykle wymaga operacji.

Najbardziej niebezpieczny objaw zwany krytycznego niedokrwienia kończyn. Niedokrwienie oznacza uszkodzenia tkanek spowodowanych brakiem krwi i tlenu. Jest wywołany przez zakrzep, który blokuje zwężonej tętnicy. Niedokrwienie kończyn dolnych wymaga leczenia w nagłych wypadkach, aby zapobiec amputacji, gangreny lub śmierci.

Diagnozowaniu PAD

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów, wczesnej diagnostyki i leczenia jest krytyczna, ponieważ leczenie styl życia i leki mogą być bardzo skuteczne. Wielu pacjentów z PAD nie ma żadnych objawów, ale zdiagnozowano podczas egzaminu lub przesiewowego badania lekarskim, takie jak wskaźnik kostka-ramię opisanej poniżej. Ale rozpoznanie i leczenie jest dla nich ważne, zbyt.

1. Ocena biuro

Lekarz zapyta o swoich czynników ryzyka PAD i objawów. Ważne jest, aby wykluczyć inne przyczyny wywołanej wysiłkiem ból nóg, zwłaszcza stawów dolnej kręgosłupa (zwane zwężenie kanału kręgowego).

Lekarz wykona badanie lekarskie. Obejmuje to sprawdzenie ciśnienia krwi i impulsów na górze nogi, na kostki, za kolano, w pachwinie. To jest ważne dla lekarza, by sprawdzić impulsy w obu nogach i zbadać swoją skórę. W PAD, skóra nie może uzyskać wystarczająco bogatej w tlen krwi. Z upływem czasu, staje się chłodna, cienka i błyszcząca, a wzrost włosów jest zmniejszona.

Lekarz będzie również sprawdzić swój poziom cholesterolu, cukru we krwi oraz czynność nerek w badaniu krwi.

2. Wskaźnik kostka-ramię (ABI)

ABI jest bezpieczne, nieinwazyjne badanie, które może wykryć PAD i oszacować jej nasilenie. To może być wykonywane w biurach niektórych lekarzy lub w laboratoriach naczyniowych. Technik użyć sondy Dopplera oraz mankiet do mierzenia ciśnienia krwi skurczowe ciśnienie krwi w kostkach i ramionach (tętnicy ramiennej). Aby zrozumieć, jak to działa, po prostu krok na węża ogrodowego. Zator produkowany przez stopy obniży ciśnienie wody w dyszy. Podobnie zablokowanie tętnicy nogi obniża ciśnienie krwi w kostce.

3. Badanie USG doppler duplex

Ten test wykorzystuje ultradźwięki do pomiaru przepływu krwi w nogach. Można to zrobić w spoczynku i po wysiłku. To sposób nieinwazyjny, bez ryzyka, aby określić miejsce blokady i określić, jak wąskie tętnic jest. Ogólnie, zwężenie więcej niż 50% może powodować objawy.

Pacjenci, którzy są kandydatami do rewaskularyzacji (zob. Leczenie) procedury wymagają szczegółowych obrazów produkowanych przez angiografii. Do niedawna, że ​​oznaczało, że wymagane badania inwazyjne nakłuwania tętnicy i wstrzyknięciu barwnika w celu umożliwienia zablokowania, aby pokazać się na prześwietlenia.

Leczenie

Styl życia:

PAD może zwiększyć ryzyko dla zawału serca i udaru mózgu. Więc ludzie z PAD należy przestrzegać stylu życia, który będzie walczyć miażdżycy tętnic i zachować swoje zdrowie. Oto kilka kluczowych elementów:

 • Unikaj tytoniu we wszystkich formach, w tym biernego palenia.

 • Jedz dobrze. Ogranicz tłuszcze nasycone (z czerwonego mięsa i pełnotłustego nabiału) i tłuszczów trans (margaryna, kij od smażonych potraw, przekąsek i niektórych wypieków). Jedz dużo pełnoziarnistych, warzyw, owoców i ryb. Ograniczyć sód (sól), najlepiej do 1500 mg dziennie lub mniej, unikając żywności przetworzonej, słone przekąski, suszone lub w puszkach zupy i sosy. Jeśli zdecydujesz się pić, ograniczyć się do dwóch dni. Zmniejszyć wielkości porcji i kalorii, jeśli masz nadwagę.

 • Ćwiczenia. Ćwiczenie pomaga wagi, cholesterolu, ciśnienie krwi i stres, ale chodzenie powoduje ból nóg u pacjentów z PAD. Co zrobić? Chodzić! Jeśli zaawansowanej PAD lub problemy z sercem lekarz może skierować pacjenta do nadzorowanego programu ćwiczeń medycznie. Jeśli się dobrze chodzić na własną rękę, planują odkładać 30 minut co najmniej 3 dni w tygodniu. Chodzić w wygodnym tempie, ale zatrzymują się na pierwszym nutą bólu. Gdy nogi czują się lepiej, zacząć jeszcze raz i powtórzyć cykl, aż czas się skończy. Chodzenie pomaga mięśnie nóg używać tlenu lepiej, więc w czasie znajdziesz się chodzenie coraz odpoczynku mniej. Użytkownicy uznali, że wielu mężczyzn trening fizyczny może podwoić lub nawet potroić swoje odległości bez bólu walking. I nauka 2006 poinformował, że aktywność fizyczna zmniejsza ogólną śmiertelność u pacjentów z PAD.

 • Zmniejszenie stresu. Ustalenie priorytetów. Mówić swoje obawy. Spróbować technik relaksacyjnych.

 • Zadbaj o swoje stopy. Umyj je w letniej wodzie co najmniej raz dziennie i stosować krem lanolina lub maści później. Należy unikać skrajnych temperatur. Nigdy nie używaj poduszki na nogi. Nie należy umieszczać ich w gorącej lub zimnej wodzie. Jeśli twoje łóżko jest zimny, nosić skarpetki w nocy. Nigdy nie chodzić boso. Nosić bawełniane skarpety i buty odpowiednio dopasowane. Miejsce jagnięta wełny między nadrzędnymi palcach. Przycinać paznokcie starannie. Codziennie oglądać stopy. Jeśli twoje stopy ból w nocy, podnieść głowę do łóżka z 6 do 10 - calowych bloków.

Leki

Ponieważ PAD jest formą miażdżycy, lekarz ustawić rygorystyczne cele dla zmniejszając czynniki ryzyka. W większości przypadków, trzeba leków, aby osiągnąć te cele:

 • LDL ("złego") cholesterolu powinny poniżej 100 mg / dl, lub poniżej 70 mg / dl w przypadku ciężkiej choroby. Większość pacjentów skorzysta z statyn, aby osiągnąć swój cel. W rzeczywistości, nowe badania wykazały, że leczenie statynami zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu u pacjentów z PAD.

 • Ciśnienie krwi powinno być idealnie 130/80 lub mniej podobny do osób chorych na cukrzycę, choroby nerek i choroby serca. Wiele leków może pomóc; inhibitora ACE może być dobrym wyborem, ponieważ może to zwiększyć pieszo w ludzi z PAD.

 • Jeśli masz cukrzycę, poziom hemoglobiny HbA1c powinno być 7% lub mniej.

Oprócz tych leków, prawie każdy pacjent z PAD będzie korzystał z przeciwpłytkowego leku do walki zakrzepy. Wielu lekarzy zaleca niskie dawki aspiryny (zazwyczaj 81 do 325 mg na dobę), lek na receptę z klopidogrelem (Plavix) jako alternatywy.

Dwa leki mogą być przepisane do poprawy pieszo w PAD. Zapytaj swojego lekarza o plusy i minusy cilostazol (pletal) i pentoksyfiliny (Trental, Pentoxil, Pentopak).

Najważniejsze

PAD mogą dostać o wiele mniej uwagi niż zawałów serca i udarów mózgu. Ale może to być pierwszy sposób można dowiedzieć się, że masz zbyt dużo cholesterolu gromadzeniu się w tętnicach. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, należy poprosić lekarza o PAD przy następnej check-up.