Cambler

Biopsja wątroby

(Biopsja wątroby, przezskórna biopsja wątroby)

Procedura

Co to jest biopsja wątroby?

Biopsja wątroby jest procedurą, w której próbki tkanki z wątroby są usuwane przez badanie pod mikroskopem w poszukiwaniu oznak uszkodzenia lub choroby. Jest on stosowany do diagnozowania wielu chorób wątroby. Podczas biopsji próbki tkanki usuwa się specjalną igłę do ustalenia, czy nowotwór i inne nietypowe komórki są obecne, lub stwierdzenie, jak również wątroby.

Istnieją trzy typy biopsji wątroby:

 • Przezskórne lub biopsję - Po miejscowo znieczulający podany lekarz wkłada specjalne igły do biopsji wątroby w celu uzyskania próbki. Ultrasonografia lub fluoroskopii (typu x-ray "Film") mogą być wykorzystywane do prowadzenia wprowadzenie biopsji. Większość biopsji wątroby przeprowadzono z zastosowaniem tej techniki.

 • laparoskopowa lub otwarta biopsja - Po znieczulenia ogólnego podano, lekarz robi nacięcie w skórze i chirurgicznie usuwa kawałek wątroby. W zależności od wyników laboratoryjnych ponadto operacja może być wykonana.

 • przezżylnej biopsji - po miejscowo znieczulający podany lekarz dokonuje nacięcia w żyle po jednej stronie szyi i wkłada specjalnie zaprojektowany pustą rurkę zwaną osłonę przez żyłę dołu do wątroby. Jeden lub więcej próbki tkanek są usuwane przez rurę.

Jeśli lekarz chce spróbować określony obszar wątroby, biopsja może być wykonywane w pracowni radiologicznej, prowadzony przez USG (fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości), rezonans magnetyczny (MRI, połączenie dużych magnesów, częstotliwości radiowych i komputer) lub tomografii komputerowej (TK, połączenie rentgenowskie i technologii komputerowej).

Inne związane z tym procedury, które mogą być stosowane do diagnozowania problemów z wątrobą m.in. brzucha rentgenowskie, tomografii komputerowej wątroby, skanowania wątroby i USG jamy brzusznej. Proszę zobaczyć te procedury uzyskania dalszych informacji.

Anatomia wątroby:

Ilustracja anatomii dróg żółciowych

Wątroba jest największa narządów w organizmie. Jest ona umieszczona w górnej prawej stronie brzucha, poniżej membrany, a w górnej części żołądka, nerki prawej i jelit. W kształcie stożka, wątroba jest organem ciemny czerwono-brązowy.

Wątroba posiada o jeden kufel (13 procent) ukrwienia organizmu w danym momencie. Wątroba składa się z dwóch płatów, z których każdy składa się z tysięcy płatów. Te lobules połączone są małe kanały, które łączą się z większymi kanałami ostatecznie tworzą kanał wątroby. Kanał wątroby transportuje żółci (płynu, który pomaga rozkładać tłuszcze i pozbywa się odpadów w organizmie) wytwarzanego przez komórki wątroby do pęcherzyka żółciowego i dwunastnicy (pierwszej części jelita cienkiego).

Wątroby przenosi wiele ważnych funkcji, takich jak:

 • wytwarzania żółci - płyn, który pomaga rozkładać tłuszcze i pozbywa się odpadów w organizmie

 • zmieniających jedzenie w energię

 • czyszcząc krew narkotyków i innych substancji trujących

 • produkcji niektórych białek osocza krwi

 • regulacji krzepnięcia krwi

 • przechowywanie witamin i innych składników odżywczych

 • zwalczanie infekcji

Przyczyny postępowania

Biopsji wątroby jest przydatna do diagnozowania chorób wątroby, które nie mogą być określone przez objawy lub testów laboratoryjnych. Kiedy osoba ma powiększenie wątroby, żółtaczka (zażółcenie skóry i oczu z powodu pigmentów żółciowych we krwi) lub nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, które sugerują, choroby wątroby, biopsja może być zrobione.

Biopsji wątroby może być przeprowadzane w celu zdiagnozowania:

 • zapalenie wątroby - zapalenie wątroby, które często powoduje trwałe uszkodzenie, wynikające z wirusami, narkotyki, alkohol, lub pasożytów

 • alkoholowych chorób wątroby

 • nowotworów wątroby - nieprawidłowe bryła lub masa tkanki. Guzy mogą być łagodne (nie nowotworowych) lub złośliwe (rakowe).

 • stłuszczenie wątroby - nagromadzenie się tłuszczu w komórkach wątroby

 • zwłóknienie wątroby - wzrost blizny z powodu zakażenia, zapalenia, uszkodzenia ciała, a nawet uzdrawiania

Mogą być też inne powody, dla lekarza polecić biopsję wątroby.

Ryzyko związane z procedurą

W przypadku każdego zabiegu chirurgicznego mogą wystąpić komplikacje. Niektóre z możliwych komplikacji mogą obejmować, ale nie są ograniczone do nich, następujące:

 • dyskomfort i zasinienie w miejscu biopsji

 • przedłużone krwawienie z miejsca biopsji, zewnętrznie lub wewnętrznie

 • Zakażenie pobliżu miejsca biopsji

 • nakłuwania sąsiadujących narządów lub struktur

Jeśli biopsji wątroby jest wykonywana przy pomocy techniki rentgenowskie, ilość stosowanego promieniowania jest za minimalne. W związku z tym, ryzyko narażenia na promieniowanie jest niska.

Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​może być w ciąży, powinna poinformować o tym swojego lekarza.

Biopsja wątroby może być przeciwwskazane u osób z chorobami, które wpływają na zdolność krwi do krzepnięcia, ciężkie wodobrzusze (gromadzenie płynu w jamie brzusznej), lub zakażenia dróg żółciowych lub w okolicy brzucha w okolicy wątroby.

Mogą być też inne ryzyka, w zależności od konkretnej choroby medycznych. Pamiętaj, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem przed zabiegiem.

Przed zabiegiem

 • Lekarz wyjaśni procedury do ciebie i oferują możliwość zadawania pytań, które mogą mieć na temat procedury ci.

 • Zostaniesz poproszony o podpisanie formularza zgody, który daje uprawnień do procedury. Przeczytaj uważnie i formy zadawania pytań, jeśli coś nie jest jasne.

 • Oprócz kompletnej historii choroby, lekarz może wykonać pełne badanie fizykalne, aby upewnić się, są w dobrym stanie zdrowia, zanim przechodzi procedurę. Możesz przejść badania krwi lub innych badań diagnostycznych.

 • Powiadom lekarza, jeśli jesteś wrażliwy lub jesteś uczulony na jakieś leki, lateks, taśmy, a środki znieczulające (miejscowych i ogólnych).

 • Powiadom lekarza o wszystkich leków (określonych i ponad-the-counter) oraz ziołowych suplementów, które są z natury.

 • Powiadom lekarza, jeśli masz historii zaburzeniami krzepnięcia lub jeśli pacjent przyjmuje żadnych antykoagulant (rozrzedzające krew), aspiryna, leki ibuprofen lub inne leki, które wpływają na krzepliwość krwi. Może być konieczne, aby zatrzymać tych leków przed zabiegiem.

 • Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​jest w ciąży, powinna poinformować o tym swojego lekarza.

 • Możesz zostać poproszony, aby nie jeść i nie pić nic przed zabiegiem, zazwyczaj po północy. Lekarz daje szczegółowe instrukcje.

 • Możesz otrzymać środek uspokajający przed zabiegiem, aby pomóc Ci się zrelaksować. Ponieważ środek uspokajający może powodować senność, trzeba będzie zorganizować dla kogoś do prowadzenia domu.

 • Oparte na swojej choroby medycznej, lekarz może zażądać innych szczególnego przygotowania.

Podczas procedury

Biopsja wątroby igły mogą być wykonywane w warunkach ambulatoryjnych lub jako część pobytu w szpitalu. Biopsji wątroby może być wykonywane w pomieszczeniu procedury w szpitalu lub w oddziale radiologicznym. Procedury mogą się różnić w zależności od choroby i lekarz praktyk jest.

Ogólnie, przezskórne (przez skórę) biopsja wątroby następuje tego procesu:

 1. Zostaniesz poproszony, aby usunąć odzież i otrzymać suknię do noszenia.

 2. Zostaniesz poproszony opróżnienia pęcherza przed biopsją.

 3. Dożylnie (IV) linia może być rozpoczęte w rękę lub ręce.

 4. Zostanie umieszczony na plecach z prawą ręką nad głową, lub po lewej stronie.

 5. Lekarz będzie zlokalizować wątrobę, naciskając na brzuch i zaznaczyć miejsce, w którym wykonywane będą biopsji. USG, MRI, CT albo mogą być używane do zlokalizowania konkretnego miejsca w wątrobie.

 6. Skóra na wątrobę będą oczyszczone roztworem antyseptycznym.

 7. Poczujesz się igłą, kiedy znieczulenie jest wstrzykiwany. Może to spowodować krótkie uczucie pieczenia.

 8. Zostaniesz poproszony, aby oddychać, a następnie wydech i nie oddychać ponownie, aż lekarz wstawia igły do ​​biopsji wątroby. Wstrzymując oddech podczas wydechu uniemożliwia ruch klatki piersiowej i przepony, które mogą przeszkadzać w umieszczeniu biopsji. Powinno leżeć spokojnie, bez ruchu.

 9. Igła wprowadzana przez skórę do wątroby bardzo szybko. Oczywiste jest, aby czuć się ciśnienie od igły jest wciskany w wątrobie lub dyskomfort ramię ze względu na podrażnienie w sąsiednim przeponowego wzrokowego.

 10. Próbkę tkanki wątroby zostaną usunięte.

 11. Może być więcej niż jeden nakłuwania wykonywana jeżeli lekarz potrzebuje więcej niż jednej próbki tkanki. Jeżeli tak, to sam proces nakłuwania będzie powtarzany.

 12. Biopsja zostaną wycofane, a firma będzie stosowane ciśnienie na stronie biopsji aż zatrzymaniu krwawienia.

 13. Będą stosowane sterylny bandaż / sos.

 14. Próbkę tkanki wątroby zostaną wysłane do laboratorium do analizy.

Po zabiegu

Twój proces odzyskiwania będzie się różnić w zależności od rodzaju wykonywanej procedury i praktyki lekarz za. Możesz zostać przeniesiony do sali pooperacyjnej na obserwacji, czy procedura została wykonana w pokoju zabiegowym lub w pracowni radiologicznej. Po ciśnienie krwi, puls i oddech są stabilne i są świadomi, może być przeniesiony do sali szpitalnej lub zwolniony do domu.

Zostaniesz poproszony, aby odpoczywać spokojnie, leżąc na prawym boku, w celu wywierania nacisku na miejscu biopsji przez jedną do dwóch godzin. W zależności od choroby i preferencji lekarz, może być zobowiązana do kontynuowania bedrest przez kolejne cztery do 24 godzin.

Próbka krwi może być wykonane na kilka godzin po zabiegu, aby monitorować ewentualną utratę krwi wewnętrzny.

Jeśli wypisano do domu w ciągu kilku godzin po zabiegu, może zostać poproszony, aby kontynuować bedrest na określony okres czasu, gdy jesteś w domu.

Pozostawić opatrunek na miejscu tak długo, jak zaleca (zwykle do następnego dnia).

Będzie polecenie, unikać wysiłku, takich jak podnoszenie ciężkich na kilka dni do tygodnia lub dłużej. Nie należy kaszel szczep twarde lub kilku godzin po zabiegu.

Biopsja może być miejsce przetargu lub ból przez kilka dni po biopsji wątroby. Weź lek przeciwbólowy na ból, zgodnie z zaleceniami lekarza. Aspiryna lub niektóre inne leki przeciwbólowe mogą zwiększać ryzyko krwawienia. Pamiętaj, aby wziąć tylko zalecanych leków.

Powiadomić o tym lekarza zgłosić dowolną z następujących czynności:

 • gorączka i / lub dreszcze

 • zaczerwienienie, obrzęk, ciepło, lub krwawienie lub inne drenażu z miejsca biopsji

 • wzrosła ból wokół miejsca biopsji lub gdzie indziej

 • duszność i / lub trudności w oddychaniu

Można wznowić normalną dietę, chyba że zostanie inaczej.

Twój lekarz może dać Ci dodatkowe lub alternatywne instrukcje po zabiegu, w zależności od konkretnej sytuacji.

Zasoby w sieci

Zawartość tej stronie jest tu tylko w celach informacyjnych i nie był przeznaczony do diagnozowania lub leczenia problemu zdrowotnego lub choroby, lub zastąpić profesjonalnej porady medycznej otrzymasz od lekarza. Proszę skonsultować się z lekarzem z jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mogą mieć dotyczące choroby.

Ta strona zawiera linki do innych stron internetowych z informacjami na temat tej procedury i powiązanych chorób zdrowia. Mamy nadzieję, że te strony pomocne, ale proszę pamiętać, że nie kontroluje ani nie popiera informacje prezentowane na tych stronach internetowych, ani nie popiera tych witryn informacje zawarte tutaj.

Europejskie społeczeństwo raka

Europejska Fundacja wątroby

Europejskie stowarzyszenie medyczne

Wirusowe zapalenie wątroby typu fundacja

National Cancer Institute - tematy Rak

Narodowy Instytut cukrzycy i chorób układu pokarmowego i nerek (NIDDK)

National Institutes of Health (NIH)