Cambler

Reumatoidalne zapalenie stawów i ciąża: plusy i minusy

Siedemdziesiąt pięć procent ludzi, którzy mają reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to kobiety. Wiele kobiet zdiagnozowano podczas wieku rozrodczym, tylko kiedy chcą rozpocząć rodziny. Jeśli jesteś jedną z tych kobiet, to pocieszające wiedzieć, że RA nie utrudniać zajście w ciążę. W rzeczywistości, większość kobiet rzeczywiście mają mniej objawów RZS w okresie ciąży. Oto, co musisz wiedzieć, aby podjąć najlepszą decyzję dla siebie.

Jeśli masz RZS, szanse na zajście w ciążę są prawie takie same, jak te kobiety bez RZS. Około 70% kobiet uważa, że ​​ich objawy RZS poprawa w czasie ciąży, zwłaszcza w drugim trymestrze. Poprawa ta może mieć coś wspólnego z hormonów ciążowych.

Oto kilka innych pocieszające fakty:

 • Badania pokazują, że ciąża nie czyni RA gorzej z czasem.

 • Komplikacje w czasie ciąży z powodu RZS są rzadkie.

 • Ryzyka przeniesienia RA na dziecku, jest niezwykle niska.

Wady dla ciąży z RZS

Niektóre badania wskazują, że kobiety z RZS mają mniej dzieci niż kobiety bez RZS, ale to jest najbardziej prawdopodobne, ze względu na wybór. Nie ma powodu, RA uniemożliwi zajście w ciążę, jednak są pewne fakty, aby myśleć o:

 • Wiele leków stosowanych w leczeniu RZS nie są bezpieczne do podjęcia w czasie ciąży lub karmienia piersią.

 • Niektóre leki RA, takie jak metotreksat, może powodować wady wrodzone, więc trzeba będzie przerywać je, zanim planuje zajść w ciążę.

 • Wiele kobiet będzie miało nawrót objawów RZS w około sześć tygodni po urodzeniu dziecka, jak poziom hormonów wróci do normy.

 • Opieki nad dzieckiem może być męczące i wyzwaniem, gdy jesteś również zarządzanie objawy RZS, jak ból, sztywność i zmęczenie.

Planowanie ciąży z RZS

Jeśli chcesz zacząć posiadania dzieci, o RZS ma powodu, aby nie, ale planować. Porozmawiaj ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem próbuje zajść w ciążę, a twój partner w rozmowie.

Większość ekspertów twierdzi, że RA powinna być pod kontrolą dla trzech do sześciu miesięcy przed próbą zajścia w ciążę. Porozmawiaj ze swoim zespołem medycznym o jakie leki należy przerwać przyjmowanie przed zajściem w ciążę i jakie leki są bezpieczne do podjęcia w czasie ciąży.

Mieć plan, w jaki sposób poradzić sobie objawy RZS po porodzie. Pomyśl, jak wiele wsparcia od bliskich, musisz w trakcie i po ciąży. Gdy masz plan na miejscu, będziesz bardziej wygodne z decyzji.

Główne dania na wynos

 • Kobiety z RZS mają o tym samym szanse na uzyskanie ciąży jak kobiety bez RZS.

 • Dzięki starannemu planowaniu, powikłania ciąży są rzadkie u kobiet chorych na RZS.

 • Wiele kobiet ma mniej objawów w czasie ciąży, ale mają nawrót objawów około sześciu tygodni po porodzie.

 • Porozmawiaj z lekarzem o wszystkich leków i upewnić się, że RA jest pod dobrą kontrolą przed rozpoczęciem próbuje zajść w ciążę.