Cambler

Leczenie skojarzone w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów

Nie ma leku, które można leczyć reumatoidalne zapalenie stawów (RA), ale istnieje wiele leków, w celu jej leczenia. Lekarze odkrywają, że to najlepszy sposób, aby złagodzić obrzęki, poprawia przepływ i zmniejszenia szkód spowodowanych przez RA jest traktować go wcześnie i agresywnie. Może to oznaczać, przy więcej niż jeden lek RA w tym samym czasie. To nazywa się terapię skojarzoną.

Ostatnie badania pokazują, że stosując terapię skojarzoną do nowo rozpoznaną i aktywnym RZS może być lepsza niż sam jeden lek. W jednym badaniu, stwierdzono, że lekarze ludzi we wczesnym stadium, aktywny i umiarkowanym do ciężkiego RA, używając dwóch leków było częściej w celu kontrolowania objawów RA i zapobiec uszkodzeniu stawów niż użycie tylko jeden lek.

Jeśli masz wcześnie i aktywne RZS, leczenie skojarzone może być najlepszym sposobem, aby dostać się z RZS pod kontrolą i zatrzymać objawy. To się nazywa oddanie chorobę w remisji.

Leki stosowane w terapii skojarzonej

Istnieją cztery podstawowe typy leków stosowanych w leczeniu RZS:

  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są stosowane do łagodzenia bólu i szybkiego pęcznienia.

  • Kortykosteroidy są szybkie i silne działające leki, które blokują i zmniejszyć obrzęk (zapalenie) w RZS.

  • Modyfikujące przebieg choroby leki przeciwreumatyczne (DMARDs) są silniejsze niż NLPZ i są stosowane do spowalniania postępu RA. One potrwać kilka tygodni, aby rozpocząć pracę.

  • Modyfikatory odpowiedzi biologicznych (biologiczne DMARDs) są lekami, które mogą być stosowane, gdy nie są regularne DMARD pracy. Niektóre z tych leków są również nazywane leki anty-TNF, ponieważ blokują one czynnik martwicy nowotworu (TNF), substancji we krwi, który powoduje zapalenie i uszkodzenie stawu.

NLPZ i steroidy mogą być łączone z dowolnym rodzajem leczenia RA, aby uzyskać szybką odpowiedź. Gdy lekarze mówią o terapii skojarzonej, mówią o najlepszej kombinacji DMARDs lub biologicznych DMARDs do leczenia długotrwałego RZS.

Znalezienie odpowiedniego poziomu leczenia skojarzonego

Twój RA zareaguje inaczej niż RZS innych ludzi. Leczenie skojarzone nie jest odpowiedni dla wszystkich. Jeśli RA jest łagodny, może rozpocząć się tylko jeden lek. Jeśli lekarz zdecyduje się korzystać terapię skojarzoną, jeden z leków będzie prawdopodobnie metotreksat DMARD.

Metotreksat jest wykorzystywany jako pierwszy lek w terapii skojarzonej, gdyż działa dobrze w wielu ludzi. To także powoduje mniej skutków ubocznych niż wiele innych leków na RA. Metotreksat jest DMARD, że większość osób z RZS pobyt na najdłuższy.

Europejskie Kolegium Reumatologii ma te wytyczne do terapii skojarzonej (źródło: ACR ):

  • Dwóch leków DMARD terapia może być stosowana w przypadku umiarkowanej do ciężkiej RA. Zalecana kombinacja jest metotreksat i hydroksychlorochin. Hydroksychlorochin jest lekiem, który działa również na malarię. Lekarze nie są pewni, jak to działa w RZS.

  • Trzy-farmakoterapia DMARD można stosować, jeśli RA jest umiarkowany do ciężkiego i lekarz martwi się o długoterminowej szkody z RZS. Wspólne połączenie jest metotreksat, hydroksychlorochina i sulfasalazyna. Sulfasalazyna nie jest tak silna, jak metotreksat, ale wydaje się działać dobrze, gdy w połączeniu z metotreksatem.

  • Metotreksat i anty-TNF lek może być stosowany u pacjentów z ciężkim RA i nigdy nie były na LMPCh przed. Leki anty-TNF obejmują etanercept, infliksymab, pegol, golimumab i adalimumab. Leki anty-TNF, należy podawać drogą iniekcji albo infuzji (przez IV).

Skutki uboczne i długotrwałe stosowanie

Wszystkie leki RA skutki uboczne. Efekty uboczne mogą obejmować DMARD uszkodzenie wątroby, uszkodzenie płuc i zmniejszenie odporności na zakażenia. Leki te mogą być bezpieczne podczas ciąży.

Korzystanie z więcej niż jednego leku w terapii skojarzonej nie wydaje się powodować działania bardziej niepożądane, ale lekarze wciąż studiuje skutki długofalowe. Jeśli lekarz przepisze leczenie skojarzone dla ciebie, patrz mu do częstych wizyt kontrolnych. Może trzeba mieć badania krwi, aby upewnić się, że nie mają reakcję na leki. Porozmawiaj z lekarzem o wszystkich ryzyk i korzyści z leczenia skojarzonego dla RA.